in ,

İsveçli Yazar Jakob Wegelius’un Fantazi ve Suç Romanı “Kaçak Goril Sally Jones” Türkçede

Jakob Wegelius’un kaleme aldığı genç yetişkinlere yönelik “Kaçak Goril Sally Jones” romanı Türkçe raflarındaki yerini alıyor.

Kaçak Goril Sally Jones - Jakob Wegelius
- Reklam -
- Reklam -

Jakob Wegelius imzalı Kaçak Goril Sally Jones kitabı Yapı Kredi Yayınları etiketiyle okurların beğenisine sunuldu.

1966 yılında İsveç’in Göteborg kentinde doğan yazar ve illüstratör Jakob Wegelius; çoğunlukla Sally Jones serisi ile tanınıyor. En İyi Çocuk Kitabı ödülü August Ödülü (Augustpriset) ve Nordic Council Çocuk ve Gençlik Kitapları Edebiyat Ödülü’ne layık görülen yazar; Almanya ve Fransa’da çeşitli ödüllerle adından söz ettirdi. Wegelius ayrıca Uluslararası Gençlik Kütüphanesi tarafından yayımlanan The White Ravens kataloğuna seçildi.

Orijinal adı Mördarens Apa olan Kaçak Goril Sally Jones kendi dilinde ilk defa 2014 yılında yayımlandı. Genç yetişkin, gizem, macera, tarihi kurgu ve fantazi türlerini bir araya getiren eser Goril Sally ile kargo gemisindeki çalışma arkadaşı Şef’in maceralarını konu alıyor. Kitaba yazar Jakob Wegelius’un illüstrasyonları da eşlik ediyor.

- Reklam -

Kaçak Goril Sally Jones – Jakob Wegelius | Arka Kapak Tanıtımı

Kaçak Goril Sally Jones - Jakob Wegelius

Sally Jones sadık, zeki ve becerikli bir arkadaş. Bir geminin makine dairesinde de bir tamir dükkânında da harikalar yaratabilir. Üstelik sıra dışı biri. Kimi zaman bir çatı katında kimi zaman bir sarayın bahçesinde tek kelime etmeden ama konuşulanları gayet iyi anlayarak dolaşan bir goril.

O ve Şef bir kargo gemisinde birlikte çalışırlar. Çok iyi bir iş alır ve denize açılırlar. Ama anlaşmanın sonu bekledikleri gibi olmaz, her şey bir anda kontrolden çıkar ve Şef cinayetle suçlanır. Şef’in en yakını olduğu için Sally Jones da suçlamalardan nasibini alır.

İşte şimdi Sally Jones için yoluna çıkan engellere, ortaya dökülmemeye kararlı sırlara rağmen hem hayatta kalmaya çalışma hem de Şef’in adını temize çıkarmanın tam zamanı!

Kaçak Goril Sally Jones | Tadımlık

Beni tanımayanlar için hakkımda söylemem gereken ilk şey şu ki ben bir insan değilim, insana benzeyen bir maymunum. Bilim insanlarından öğrendiğim kadarıyla goril familyasının alt türlerinden olan gorilla graueri cinsindenim. Türümün çoğu Afrika’da, Kongo Nehri boyunca uzanan sık ormanda yaşıyor, ben de muhtemelen aslen oralıyım.

- Reklam -

Nasıl olup da insanların arasına karıştığımı bilmiyorum, muhtemelen bunu asla ilemeyeceğim. Bu olay ben çok küçükken gerçekleşmiş olmalı. Belki de avcılar ya da yerliler tarafından yakalandım, sonra da satıldım. Hatırlayabildiğim en eski anımda boynuma dolanmış bir zincirle soğuk bir taşın üstünde oturuyorum. Her ne kadar tam emin olamasam da bulunduğum yerin İstanbul olduğunu düşünüyorum.

O zamandan beri insanların dünyasında yaşıyorum. Siz insanların nasıl düşündüğünüzü ve söylenenleri nasıl anladığınızı öğrendim. Okumayı ve yazmayı öğrendim. İnsanların nasıl çaldığını ve hile yaptığını öğrendim. Açgözlülüğü öğrendim. Ve zalimliği. Birçok sahibim oldu ama çoğunun bana nasıl davrandığını unutmayı tercih ederim. İsmimi bana hangi sahibimin verdiğini bilmiyorum. Ya da neden bu ismi verdiğini.

Ama sonuçta benim adım bu işte; Sally Jones.

Jakob Wegelius
Jakob Wegelius

Toplamda 520 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Kerem Oğuz Evrandır yapıyor. Eylül 2023 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başlayan eser, Yapı Kredi Yayınları’nın Doğan Kardeş dizisi altında yayımlanıyor.

Sally Jones serisi toplamda üç kitaptan oluşuyor. Yayımlanan bu eser, serinin ikinci kitabı olma özelliğini taşıyor.

Jakob Wegelius’un Kaçak Goril Sally Jones kitabı hakkında sizin düşünceleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazla edebiyat haberi için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Upload 3. Sezon Fragman - Prime Video

Prime Video İmzalı Bilimkurgu Dizisi “Upload” için 3. Sezon Fragmanı Yayınlandı

Zambiya'da 476 Bin Yıllık Ahşap Yapı Bulundu

Modern İnsanın Ortaya Çıkmasından Önce İnşa Edildi: Zambiya’daki 476 Bin Yıllık Ahşap Yapı Tarihi Değiştirebilir