in ,

Belediye Kapısına Mühür Vurdu: Kitapyurdu Faaliyetlerine Ara Vermek Zorunda Kaldı

Kitapyurdu sitesi, Bahçelievler Belediyesi tarafından mühürlenen yerleşkesi nedeniyle faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldığını açıkladı.

Kitapyurdu Mühürlendi
- Reklam -
- Reklam -

Kitapyurdu’nun İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde bulunan yerleşkesi, ruhsatsız faaliyet gerekçe gösterilerek Bahçelievler Belediyesi tarafından mühürlendi. Popüler kitap satış sitesi yaptığı açıklamada, “Yeni ruhsat alabilmemiz için belediye tarafından yüksek miktarda bir bağış yapılması talep edilmektedir,” ifadesine yer verdi.

2000 yılında kurulan ve Türkiye’nin popüler çevrimiçi kitap satış mağazaları arasında bulunan Kitapyurdu, faaliyetlerine zorunlu bir ara verdi.

Satış sitesi sosyal medya hesapları aracılığıyla yaptığı açıklamada 2018 yılından beri hizmet verdiği Bahçelievler’deki yerleşkesi için geçen mart ayında belediyeden uyarı aldıklarını ve belediyenin istediği bağış yapılmadan ruhsat işlemlerinin kabul edilmediğini belirtti.

- Reklam -

Kitapyurdu Faaliyetlerine Ara Verdi

Faaliyetlerine Ara Veren Kitapyurdu: “Bağış Yapılması Talep Edilmektedir”

Kitapyurdu, yayınladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Yirmi dört yıldır kitap satışıyla uğraşan ve kültür ile edebiyat alanında tanınan markalardan biri olan kurumumuzun, İstanbul Bahçelievler’deki yerleşkesi, ruhsatımızın eksik olduğu gerekçesiyle mühürlenmiştir. Yeni ruhsat alabilmemiz için belediye tarafından yüksek miktarda bir bağış yapılması talep edilmektedir. Tüm gereklilikleri yerine getirmemize rağmen bu talebimiz Bahçelievler Belediyesi tarafından kabul edilmemiş ve bu nedenle faaliyetlerimize ara vermek zorunda bırakılmış bulunuyoruz.

“2018’den beri bu yerleşkede faaliyetlerimizi sorunsuz bir şekilde yürütmekteyiz. Ancak bu yılın Mart ayında, yerleşkemizin ruhsatının eksik olduğu gerekçesiyle belediye tarafından uyarı aldık.

“Yirmi dört yıl boyunca, kitap ve kültür alanında siz değerli müşterilerimizle buluşmanın gururunu taşıyoruz. Sevilerek takip edilen bir marka olarak, güveninizi kazanmış olmanın bilinciyle hareket ediyoruz. Tüm gereklilikleri sağladığımızı belirtmemize rağmen, belediye istediği bağış yapılmadan işlem yapmayı kabul etmemektedir.

“Hukuki yollardan hakkımızı arayarak, çalışma ortamımızı yeniden sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu süreçte siparişlerinizin sevkiyatında gecikmeler yaşanabilecektir ve Yenibosna Teslim Noktamız hizmet veremeyecektir.

“Bu durumdan ötürü derin üzüntü duyuyor ve siz değerli kullanıcılarımızdan içtenlikle özür diliyoruz. Gecikmeleri telafi edeceğimize söz veriyoruz.

- Reklam -

“Sizlerin desteğiyle, bu süreci de en kısa zamanda aşacağımıza inanıyoruz. Anlayışınız ve sabrınız için teşekkür ederiz.”

Bahçelievler Belediyesi’nden ’Ruhsatsız Faaliyet’ İddiası

Diken’in haberine göre ise Bahçelievler Belediyesi bir yalanlama yayınlayarak iddiayı reddetti:

“Bahse konu ile ilgili kesinlikle böyle bir işlem bulunmamakta olup, ruhsatsız faaliyet göstermesinden dolayı işlem sağlamıştır. Yazılı veya görsel medya üzerinden yapılan yalan haberlere ihbar etmeyiniz.”

Kitapyurdu’ndan Cevap Gecikmedi

Kitapyurdu, Bahçelievler Belediyesi’nin “ruhsatsız faaliyet” iddiasına ise 2018 yılında alınan ruhsatı paylaşarak cevap verdi:

“Ruhsatımız olmadığını iddia eden Bahçelievler Belediyesi’nden, 2018 yılında almış olduğumuz Ruhsatımızı kamuoyunun bilgisine sunarız…”

Kitapyurdu Açıklama

GÜNCELLEME: Bahçelievler Belediyesi’nden Yeni Açıklama

Bahçelievler Belediyesi, sosyal medya üzerinden yayınladığı açıklamada Kitapyurdu’nun “ruhsatlandırma sürecinde yasal gereklilikleri yerine getirmediği için mühürlendiğini” yineledi ve “bağış isteği” iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Yaşanan olaylara dair sizin görüşleriniz neler? Düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Steve Carell ve Scrubs Yaratıcısından Yeni Komedi Dizisi

“Scrubs” ve “Ted Lasso” Yaratıcısından Yeni Komedi Dizisi: Başrolde Steve Carell Yer Alacak

Dinozor Derisinde Hem Tüy Hem Pul Bulundu

Gizli Kalmış Hazine: Oldukça İyi Korunmuş Dinozor Derisinin Hem Tüy Hem de Pul İçerdiği Ortaya Çıktı