in ,

Jennifer Egan’ın Tarihi Kurgu Romanı “Manhattan Plajı” Türkçe Raflarında

Jennifer Egan’ın II. Dünya Savaşı sırasında bir dalgıcın kişisel yaşantısına odaklanan romanı “Manhattan Plajı” ile Türkçe raflarındaki yerini alıyor.

Manhattan Plajı - Jennifer Egan
- Reklam -

Jennifer Egan imzalı Manhattan Plajı romanı okurla buluşuyor. Eser, İthaki Yayınları’nın Modern Serisi kapsamında yayımlanıyor.

1962 yılında ABD’de doğan Amerikalı yazar Jennifer Egan; kazandığı Pulitzer Ödülü başta olmak üzere birçok önemli ödülle adından söz ettirmişti. Öykü ve roman türünde verdiği yapıtlarla tanınan yazarın son kitabı The Candy House 2022’nin En İyi 10 Kitabı listelerine de girmişti.

Jennifer Egan daha önce 2010 yılında İt Kopuk Takımı ile Türkçede yer bulmuştu. Ayrıca 2018’de yayımlanan John Freeman imzalı Bir Yazar Nasıl Okunur? kitabında da bir röportajıyla okurların karşısına çıkmıştı.

- Reklam -

Orijinal adı Manhattan Beach olan Manhattan Plajı kendi dilinde ilk olarak 2017’de yayımlandı. Andrew Carnegie Edebiyat Ödülü’nü kazanan ve birçok ödüle aday gösterilen roman; II. Dünya Savaşı sırasında bir dalgıcın babasının geçmişiyle yüzleşme hikâyesini konu alıyor.

Manhattan Plajı – Jennifer Egan | Arka Kapak Tanıtımı

Manhattan Plajı - Jennifer Egan

1994’te yayımlanan ilk romanıyla birlikte Amerikan edebiyatının yükselen yıldızlarından biri olarak gösterilen ve artık günümüzün en nitelikli kalemlerinden biri kabul edilen, İt Kopuk Takımı adlı eseriyle Pulitzer Ödülü ile birlikte Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü’nü kazanan başarılı yazar Jennifer Egan, 2018-2020 yılları arasında PEN Amerika’nın da başkanlığını yürüttü.

Egan’ın 2018 Andrew Carnegie Edebiyat Ödülü’ne layık görülen, Ulusal Kitap Ödülü’ne aday gösterilen eseri Manhattan Plajı ise New York’a nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor bizi. Anna Kerrigan, 2. Dünya Savaşı’nda görev alan gemilerin bakımıyla ilgilenenler arasındaki ilk kadın dalgıçtır. Bir gece, çocukluğunda babası sayesinde tanıdığı gizemli Dexter Styles’la yine karşılaşır ve zamanında kayıplara karışan babasıyla ilgili bazı gerçekler su yüzüne çıkmaya başlar.

Manhattan Plajı, okurları geçmişe götürürken polisiye romanların heyecanını aratmayan unutulmaz bir tarihsel roman.

- Reklam -

“Zengin, harikulade… Egan’da bir yazarda olması gereken bütün beceriler mevcut.” – USA Today

“Dünyayı Egan’ın gözünden görmek, dil aracılığıyla dünyaya yeni bir hayranlık duymaktır. Günümüz yazarları arasında ondan daha iyisini tanımıyorum.” George Saunders

Toplamda 512 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Tülin Er üstleniyor. Kitap Mayıs 2023 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

İthaki Yayınları’nın Modern Serisi’nde yer alan kitaplara sıralı şekilde buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Jennifer Egan’ın Manhattan Plajı romanı hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.


En güncel edebiyat haberleri için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Platform 2 Geliyor: Filme İlk Bakış

Bilimkurgu Gerilim Filmi “The Platform”un Devamı Geliyor: İşte İlk Bakış Görselleri

Monica Bellucci Beterböcek 2 Filmine Katıldı

Monica Bellucci, “Beterböcek 2″nin Oyuncu Kadrosuna Dahil Oldu