in ,

800 Gizemli Raporu İnceleyen NASA, Halka Açık Toplantıda UFO’ların Varlığını Kabul Etti

NASA, halka açık bir panelde UFO varlığını kabul ettiğini duyurdu. Tarihi açıklamada kanıt niteliğinde bir video da yayınlandı.

NASA UFO Varlığı
- Reklam -
- Reklam -

NASA, onlarca yıldır toplanan tanımlanamayan uçan cisimlerle ilgili 800 gizemli raporu inceledi. UFO varlığını kabul ettiğini paylaşan uzay ajansı, raporların yalnızca küçük bir kısmının gerçekten açıklanamaz düzeyde olduğunu da belirtti.

NASA, geçen yıl UFO arayışındaki çalışmalara öncelik vereceğini duyurmuş ve bu konudaki bilimsel araştırmalardaki hızını ciddi şekilde artırmıştı. Tanımlanamayan anormal fenomenler (UAP / Unidentified Aerial Phenomena) olarak adlandırılan konuya yönelik çalışmaları yürütmek için bağımsız bir araştırma ekibi kuruldu. Aradan geçen bir senenin ardından yapılan ilk halka açık toplantıda dikkat çekici veriler paylaşıldı.

UAP, “bilimsel açıdan uçak veya bilinen doğa olayları ile tanımlanamayan” durumları karşılamak için kullanılan bir terim. NASA’nın UFO tanımından uzaklaşıp yeni bir kavram ortaya koyma nedeni ise UFO’ların doğrudan “uzaylılar” ile özdeşleştirilmesinden geçiyor. Her tanımlanamayan uçan objenin Dünya dışından geldiği algısından uzaklaşmak isteyen uzay ajansı, çalışmalarına ilk önce dilde başladı.

- Reklam -

Neticede halka açık gerçekleştirilen ilk toplantıda UAP’ler için önemli bilgiler paylaşıldı. Nihai raporun ise bu yaz yayınlanması beklendiği açıklandı.

UFO Varlığı NASA Tarafından Kabul Edildi

Her ay yaklaşık 50 ila 100 yeni UAP raporunun geldiğini belirten Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’na bağlı Anomali Çözüm Ofisi (AARO) yöneticisi Sean Kirkpatrick, “muhtemelen gerçekten anormallik gösteren” bu gözlemlerin toplam veritabanının yalnızca %2’si ila %5’ini kapsadığını belirtti.

UFO’lar hakkında görüntü de yayınlayan uzay ajansı, paylaştıkları bir videoda uçan iki metal kürenin ne olduğunu tanımlayamadıklarını doğruladı. 2022’de Orta Doğu’da gökyüzünde gözlemlenen tanımlanamayan anormal fenomen ABD Hava Kuvvetleri’ne ait MQ-9 Reaper adlı insansız hava aracı tarafından kaydedildi.

Panel sırasında, Amerika Birleşik Devletleri’nın batısında bir deniz hava aracı tarafından çekilen video ile gece gökyüzünde hareket eden bir dizi nokta da gösterildi. Ancak daha sonrasında bu cismin büyük bir havaalanına doğru giden ticari bir uçak olduğu ortaya çıktı.

NASA UFO Varlığı Kabul Edildi

Diğer gözlemler ise daha gizemliydi. 2021’de Pentagon tarafından yayınlanan bir rapor, 2004’ten bu yana askeri pilotlar tarafından yapılan 144 gözlemden sadece birinin açıklanamadığını belirtti. Yetkililer, nesnelerin uzaylı olma ihtimalini göz ardı etmedi.

Gizlilik Şartı Araştırmacıları Zorluyor

Kirkpatrick, gizlilik endişelerinin uzay ajansının araştırmalarını sınırladığını da belirtti.

“Dünyanın en büyük veri toplama aparatını istediğimiz herhangi bir noktaya yönlendirebiliriz. Sahip olduğumuz şeylerin çoğu, Amerika Birleşik Devletleri kıtası etrafında bulunuyor. Çoğu insan… bizim tüm veri toplama aparatımızı arka bahçenize yönlendirdiğimizde bu durumdan hoşlanmaz.”

Optik ve Mikrodalga Yanılsamaları

Toplantıda UAP’ye ilişkin verilerin genellikle yorumlanması zor olduğu ve kolayca çarpıtılabileceğine dikkat çekildi. NASA’nın UAP ekibinin başkanı David Spergel, Avustralya’daki araştırmacılar tarafından tespit edilen bir dizi radyo dalgasından bahsetti.

“Onların gerçekten tuhaf yapıları vardı. İnsanlar ne olduğunu anlayamadı. Sonra birçoğunun öğle yemeği zamanında bir araya geldiğini fark etmeye başladılar.”

- Reklam -

Sonucunda araştırmacıların hassas aletlerinin, öğle yemeklerini ısıtmak için kullanılan bir mikrodalga fırından sinyalleri aldığı ortaya çıktı.

Emekli astronot ve pilot olan Scott Kelly, bir optik yanılsama hakkında bir hikâye anlattı.

Kelly, Virginia Beach civarında uçarken kendisi ve yardımcı pilotu “bir UFO’nun yanından uçtuğuna” ikna olmuştu.

“Ben göremedim. Geri döndük, ona bakmak için gittik. Sonunda Bart Simpson olduğu ortaya çıktı – bir balon.”

NASA UFO Varlığı Video

Tehdit ve Tacizler Araştırmayı Engelliyor

Bununla birlikte Spergel, uçan dairelerle ilgili olumsuz imajdan dolayı ticari pilotların gözlem bildirmek konusunda çok isteksiz olduğunu söyledi.

“Hedeflerimizden biri bu olumsuz imajı ortadan kaldırmaktır. Çünkü UAP’ler hakkında önemli soruları yanıtlamak için yüksek kaliteli verilere ihtiyaç var.”

Ayrıca, bazı bilim insanlarının bu alandaki çalışmaları nedeniyle çevrimiçi tacize uğradığına da dikkat çekildi. NASA’dan Nicola Fox şöyle konuştu:

“Nasıl takip edildiğimiz, UAP alanındaki stigmatizasyona (damgalanmaya) yol açar ve önemli bir konuyu araştırmaktan vazgeçme eğiliminde olan diğer kişileri ciddi şekilde engeller.”

NASA Toplantısı UFO

Şeffaf Yeni Dönem

Çarşamba günü yapılan toplantının önemli olmasının bir nedeni de NASA’nın yaklaşımını değiştirmesiydi. Uzay ajansı, yıllar boyunca odağını UFO gözlemlerini çürütmeye ayırmıştı.

Toplantının sonunda gerçekleştirilen panelde halkın soruları da yanıtlandı. Bunlardan birisi de “NASA ne saklıyor?” sorusuydu.

Uzay ajansından Dan Evans, ajansın şeffaflığa bağlı olduğunu belirtti. “Bu yüzden bugün canlı olarak televizyonda buradayız,” şeklinde konuştu. Bununla birlikte NASA’nın dünya dışı yaşama dair herhangi bir veri saklamadığı belirtildi.

Siz NASA’nın açıklamaları ve UFO’lar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google Haberler’den takibe alabilirsiniz.

Kaynak: BBC, NBC News

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for murgul murgul dedi ki:

  UFO’lar hakkında görüntü de yayınlayan uzay ajansı, paylaştıkları bir videoda uçan iki metal kürenin ne olduğunu tanımlayamadıklarını doğruladı

  UFO zaten ne olduğu tanımlanamayan uçan cisim demek.

  Nedense bizim ülkemizde UFO denildiğinde insanların aklına sadece içinde uzaylıların olduğu uzay gemileri geliyor.

  Farklı ülkelerin ürettiği casus ihalar, deneysel araçlar vb. de olabilir.

  UFO eşittir uzay gemisi değil maalesef :slight_smile:

 2. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Evet, bu açıklama NASA’nın uzaylıların varlığını kabul ettiği anlamına gelmiyor. Sadece tanımlanamayan bazı cisimlerin varlığı kabul ediliyor. Yani bunların “ne” olduğu henüz bilinmiyor.

 3. Avatar for Ezheret Ezheret dedi ki:

  Ne olacaksa istiyorum ki ben hayattayken olsun. Tüm soru işaretlerinin cevaplanmasını umarım hep beraber görürüz…

 4. Avatar for Paker106 Paker106 dedi ki:

  Ezgeret, bütün haberleri kronolojik sırada mı okuyorsun, yoksa bana mı öyle geliyor?

 5. Avatar for Ezheret Ezheret dedi ki:

  Hiç atlamadan kronolojik sırada okuyorum ve her düşülen notun düşünsel bir emeğin sonucu olduğunu bilerek beğenimi ortaya koyuyorum. Bu forumu çok seviyorum ve bana çok şey kattığını görüyorum. İyi ki varız…

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Caner Sarıoğlu Söyleşisi: Şehirdeki Gizemli Sinyal / Faruk Kitabı Yazarı

Caner Sarıoğlu: “Çocukların Teknolojiyle Bağlarını Doğru Kurmalarına Yardımcı Olmalıyız”

Hidden Strike Fragmanı

Jackie Chan ve John Cena’lı Aksiyon-Komedi Filmi “Hidden Strike”tan İlk Fragman