in ,

Ernest Hemingway’in “Nehrin Ötesine, Ağaçların İçine” Kitabı Yıllar Sonra Yeniden Türkçede

Nehrin Ötesine, Ağaçların İçine romanı yeni baskısıyla raflardaki yerini alıyor. Ernest Hemingway imzalı roman, Bilgi Yayınevi etiketiyle yayımlanıyor. | Ön Okuma

Nehrin Ötesine, Ağaçların İçine - Ernest Hemingway
- Reklam -
- Reklam -

Nehrin Ötesine, Ağaçların İçine romanı Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Bilgi Yayınevi, bu kitapla birlikte Ernest Hemingway külliyatındaki bir eksikliği daha tamamlıyor.

Amerikalı ünlü bir romancı, kısa öykü yazarı ve gazeteci Ernest Hemingway, 1899 yılında Illinois Oak Park’ta doğdu. Lise yıllarında yazmaya başladı ve okul gazetesinde yazıları yayımlandı. Liseyi bitirdikten sonra Kansas City Star gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başladı. I. Dünya Savaşı sırasında Kızılhaç’da ambulans şoförü olarak görev yaptı ve savaşta yaralandı. Savaş deneyimleri yazılarına ilham kaynağı oldu.

Savaştan sonra gazeteciliğe geri döndü ve çevresindeki yazarlar tarafından yazması için teşvik edildi. 1925’te ilk öykü derlemesi In Our Time’ı yayımladı. 1926’da Güneş de Doğar ve Silahlara Veda gibi romanlarında savaş ve aşk temalarını işledi. Bu eserlerle tanınırlığı arttı. Daha sonraki yıllarda Öğleden Sonra Ölüm, Afrika’nın Yeşil Tepeleri ve Çanlar Kimin İçin Çalıyor gibi önemli eserler yazdı. Çanlar Kimin için Çalıyor ile Pulitzer Ödülü’ne layık görüldü. 1954’te Yaşlı Adam ve Deniz adlı uzun öyküsüyle Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. 4 kez evlenen ve 3 çocuğu olan Hemingway, 1961 yılında intihar ederek yaşamına son verdi.

- Reklam -

Across The River And Into The Trees - Ernest Hemingway

Orijinal adı Across the River and into the Trees olan ve ilk defa 1950’de basılan Nehrin Ötesine, Ağaçların İçine, Hemingway’in hayattayken basılan son romanı Yaşlı Adam ve Deniz’den hemen önceki romanı olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda otobiyografik yönleriyle yazarın hayatında önemli yeri olan romanlarından biriydi.

O dönem eleştirmenler tarafından çok eleştirilmesine karşın okurlar tarafından ilgiyle karşılandı ve yedi haftası ilk sırada olmak üzere neredeyse iki yıl boyunca New York Times çok satanlar listesinde kaldı. Kitap 2022 yılında Paula Ortiz’in yönettiği ve Peter Flannery’in senaryolaştırdığı aynı isimli bir sinema filmi uyarlaması da aldı.

1999 yılında farklı bir yayınevinden basılan ve baskısı bulunmayan eser, şimdi yeni baskısı ve çevirisiyle bir kez daha raflarda.

Nehrin Ötesine, Ağaçların İçine – Ernest Hemingway | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Nehrin Ötesine, Ağaçların İçine - Ernest Hemingway

Nehrin Ötesine, Ağaçların İçine, Hemingway’in, kayıp gençliği yakalayamamasının güçlü ve etkileyici hikâyesidir.

- Reklam -

Savaş yeni bitmiştir. İtinayla ve sevgiyle tasvir edilen Venedik’te, Amerikalı Albay Richard Cantrell, “sizin ya da herhangi birinin kalbini kırabilecek bir yüze”; sahip genç İtalyan kontesi Renata’ya tutkuyla âşık olur. Hayata küsmüş, savaştan ötürü yaralı olan Cantrell, Renata’nın sunduğun aşkın özverisi ve tazeliğiyle dolup taşmaktadır.

Ama bu bir peri masalı değildir. Çatışmalar sona ermiş olabilir ama savaşın yaraları henüz iyileşmemiştir. Ve bazıları için, özlenen barış çok geç gelmiştir.

Çevirisini Volkan Ersoy’un üstlendiği kitabın kapak tasarımı ise Argun Tozun’a ait. Toplamda 288 sayfadan oluşan Nehrin Ötesine, Ağaçların İçine, Temmuz 2024 itibarıyla Türkçe raflarındaki yerini almaya başladı.

Son olarak kitabın ilk sayfalarını içeren tadımlık ön okumasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ernest Hemingway Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Kitabın konusunu nasıl buldunuz? Daha önce hangi Heminway eserlerini okumuştunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, yeni çıkan kitaplardan haberdar olmak için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Ay Girdaplarının Nasıl Oluştuğu Çözülmüş Olabilir

Gizemli Ay Girdaplarının Kaynağının Yüzeyin Altında Olabileceği Ortaya Çıktı

Durandal Kılıcı Fransa - Excalibur Çalındı

“Fransa’nın Excalibur’u” Durandal Kılıcı, 1.300 Yıl Kayaya Saplı Kaldıktan Sonra Gizemli Bir Şekilde Ortadan Kayboldu