in ,

Güney Koreli Yazar ve Kültür Kuramcısı Byung-Chul Han’ın “Ötekini Kovmak” Kitabı Okurla Buluşuyor

Byung-Chul Han’ın “Ötekini Kovmak” kitabı Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Ünlü düşünce insanının eseri, Ketebe

Ötekini Kovmak - Byung-Chul Han
- Reklam -
- Reklam -

Byung-Chul Han imzalı Ötekini Kovmak kitabı Türkçe raflarında. Günümüzde Toplum, Algı ve İletişim alt başlıklı eser Ketebe Yayınları’nın Teori Dizisi kapsamında yayımlanıyor.

Okurlara kapsamlı bir kütüphane sunmayı hedefleyen Ketebe Yayınları, Teori Dizisi’ne Byung-Chul Han’ın eserlerini eklemeye devam ediyor. Daha önce yazarın Enfokrasi: Dijitalleşme ve Demokrasinin Krizi kitabını yayımlayan yayınevi, aynı dizide Claude Levi-Strauss, Talcott Parsons, Alain Badiou ve Michel Foucault gibi önemli isimlere de yer vermişti.

1959 yılında Seul’de doğan Byung-Chul Han; özellikle 18, 19 ve 20. yüzyıl felsefesi; etik, fenomenoloji, din, kültür kuramı, medya kuramı, estetik ve kültürlerarası felsefe gibi başlıklara eğildi. Berlin Sanat Üniversitesi’nde akademisyen olarak eğitim veren Han’ın Ötekini Kovmak kitabı; çağdaş toplumu karakterize eden korku, küreselleşme ve terörizm gibi olgularda öteki kavramının izini sürüyor.

- Reklam -

Orijinal adı Die Austreibung des Anderen olan Ötekini Kovmak kitabı kendi dili Almancada ilk olarak 2016 yılında yayımlandı. Kitap, öteki kavramının perde arkasına ışık tutmayı amaçlıyor.

Ötekini Kovmak – Byung-Chul Han | Arka Kapak Tanıtımı

Ötekini Kovmak - Byung-Chul Han

Kendini seyrettiği gölün başından ayrılamayan Narcissus bugün her yerde ; sokakta, otobüste veya dağ başında, kendini cep telefonu ekranından seyrediyor. İlla seyretmesine de gerek yok. Baktığı her şey, alışveriş merkezindeki her ürün, dinlediği her şarkı, okuduğu her tweet hatta bir başkasının yüzü bile ona kendi muhteşemliğini, eşsizliğini, biricikliğini yansıtıyor bugün. Fakat bu olumlamanın zehirli bir tarafı da var: gizlenmiş bir iktidar mantığı, zorun sapkın bir içselleşmesi. Aynının sonsuz yeniden üretiminde kişi, kendisine biçim verecek soruyu kaybetmiş durumda, ötekini.

Ötekinin, başkanın, olumsuzun uzaklara sürüldüğü yerde, sınırın çekilebileceği nirengi noktası bulunamıyor. Geç-modernitenin performans öznesi için her yerden üzerine çullanan ve köpürdükçe köpüren bu mutlak aynılığın tek bir neticesi var: kendini tüketmek. Bu sefer yıkım dışarıdan değil içeriden, ani bir çöküş, depresyon veya burn-out biçiminde geliyor.

- Reklam -

Kaybolan olumsuzun düşünürü, Byung Chul-Han, acının, mahremiyetin, mesafenin kaybını bu sefer de ötekinin kaybı üzerinden düşünüyor. Pek çok düşünür arasında aydınlatıcı ve beklenmedik bağlantılar kurmakta mahir düşünme pratiği, bize bir yandan içinde yaşadığımız “aynının cehennemini” gösteriyor, öte yandan da şaşırtıcı bir felsefe tarihi gezintisi vaat ediyor:

“Ötekinin varolduğu zamanlar sona erdi. Gizem olarak öteki, baştan çıkarma olarak öteki, Eros, arzu, cehennem ve acı olarak öteki ortadan kayboluyor. Bugün, ötekinin negatifliği, yerini aynının pozitifliğine bırakıyor. Aynının aşırı çoğalması, toplumsal gövdeyi etkileyen patolojik değişikliklere sebep oluyor. Bünyeyi hasta eden şey, mahrumiyet ve yasaklama değil, aşırı iletişim ve aşırı tüketim; bastırma ve olumsuzlama değil, her şeye izin verme ve her şeyi olumlamadır. Zamanımızın patolojik alameti bastırma değil, depresyondur. Yıkıcı baskı ötekiden değil, içten gelir.”

Toplamda 92 sayfadan oluşan eserin tercümesini Mustafa Özdemir, kapak tasarımını Harun Tan üstleniyor. Kitap Mayıs 2023 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Byung-Chul Han’ın eserleri ve Türkçedeki son kitabı Ötekini Kovmak hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.


Yeni çıkan kitap haberleri için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Deadpool 3'te X-Men Oyuncuları Yer Alabilir

Deadpool 3’te Orijinal X-Men Filmlerinden Bazı Oyuncular Yer Alabilir

Black Mirror 6. Sezon Formül Değişikliği

“Black Mirror” Dizisinin Yeni Sezonu Orijinal Formülü Terk Edecek