in ,

Sinema Sektöründe Bir Devrin Sonu: Paramount, Skydance ile Birleştiğini Duyurdu

Paramount, Skydance ile birleşme anlaşmasını imzaladı. Hollywood’un en eski stüdyolarından birinin tarihinde yeni bir sayfa açılıyor.

Paramount, Skydance ile Birleşiyor
- Reklam -
- Reklam -

Paramount, Skydance Media ile birleşme anlaşmasını imzalayarak sinema ve televizyon endüstrisinde ses getirecek bir adıma hazırlanıyor. Anlaşma, CBS, Nickelodeon, Paramount+ gibi mecralar ve Top Gun ile Mission: Impossible gibi popüler film serilerinin arkasındaki stüdyo için yeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor.

1936 senesinde Shari Redstone’un ailesi tarafından kurulan zincir sinema salonları ile başlayan Redstone medya imparatorluğu, bu anlaşmayla birlikte yeni bir boyuta taşınıyor.

Anlaşmanın detaylarına göre Skydance ve ortakları, Redstone Ailesi’nin Paramount’taki kontrol hisselerini elinde tutan National Amusements’ı 2,4 milyar dolar nakit karşılığında satın alacak. Ardından Skydance, Paramount ile birleşerek hissedarlara 4,5 milyar dolar nakit veya hisse senedi teklif edecek. Bununla beraber stüdyonun bilançosuna ek olarak 1,5 milyar dolar katkı sağlayarak şirketi mali açıdan rahatlatacak.

- Reklam -

Birleşme aynı zamanda Shari Redstone için bir dönemin sonunu da işaret ediyor. Babası Sumner Redstone’un temellerini attığı açık hava sinema salonları zincirinin yanı sıra CBS, Comedy Central, Nickelodeon ve MTV gibi markalardan oluşan dev bir medya imparatorluğunda, Redstone ailesi yönetimdeki gücünü devrediyor. Shari Redstone yaptığı açıklamada, “Sektördeki değişimleri göz önünde bulundurarak, Paramount’u geleceğe hazırlamak ve içeriğin kral olarak kalmasını sağlamak istiyoruz,” dedi.

Paramount ve Skydance Birleşiyor

Birleşme sonucunda Skydance’in kurucusu 41 yaşındaki David Ellison, yeni Paramount’un yönetim kurulu başkanı ve CEO’su olacak. Eski NBCUniversal CEO’su Jeff Shell ise şirketin yeni başkanı olarak görev yapacak. Değişim, geleneksel medya endüstrisinden teknoloji dünyasına geçişi sembolize ediyor. Ellison, Oracle’ın kurucu ortağı Larry Ellison’ın oğlu olarak önemli teknolojik ve finansal kaynaklara sahip.

2016 yılında kurulan Skydance Media, 2009’dan beri Paramount Pictures filmlerinde ortak yapımcı olarak şirketle birlikte çalışıyordu.

Milyarlarca Dolarlık Kayıp, Paramount’u Skydance ile Birleşmeye zorladı

Paramount son yıllarda Netflix, Disney Plus ve Amazon Prime Video gibi dijital akış şirketlerinin gölgesinde kalmış ve geleneksel medya endüstrisinin zorluklarını yaşamıştı. Şirket, kablo TV işletmelerinin düşüşünü Paramount+ gibi streaming hizmetleriyle telafi etmeye çalışsa da bu girişimler henüz geleneksel TV operasyonları kadar kârlı değil. 2019’dan bu yana piyasa değerinden yaklaşık 17 milyar dolar kaybetti.

SkyDance Sahibi David Ellison
David Ellison

Öte yandan David Ellison şirketi devraldığında birçok zorlukla karşı karşıya kalacak. Şirketin yönetim kademesinde yaşanan gerilimler eski CEO Bob Bakish’in nisan ayında görevden alınmasıyla sonuçlanmıştı. Geçici olarak oluşturulan “CEO ofisi”, 500 milyon dolarlık kesinti yapma, bazı varlıkları satma ve Paramount+ için olası bir ortak girişim partneri arama gibi planlar önerdi.

- Reklam -

Skydance, stüdyonun en büyük film markaları olan Top Gun: Maverick, Mission: Impossible – Dead Reckoning ve Star Trek Into Darkness gibi yapımların finansal ortağı olarak tanınıyor. Ellison, Paramount+’a ve ücretsiz hizmeti Pluto TV’ye “en iyi sınıf” teknolojiyi ve modern altyapıyı getirme sözü verdi.

Anlaşma aylar süren müzakerelerin ardından gerçekleşti. Hatta stüdyo için bir dönem Sony Pictures’ın da satın alma yönünde harekete geçebileceği haberleri çıktı. Haziran ayında görüşmeler durma noktasına gelse de, Ellison ve Redstone arasındaki görüşmeler sessizce devam etti ve daha yapıcı bir hal aldı. Skydance, Redstone Ailesi’nin National Amusements’ın satışı için aldığı ödemeyi 1,75 milyar dolara yükseltti ve olası hissedar davalarına karşı yasal korumayı artırdı.

Sinema Sektöründe Bir Devrin Sonu: Paramount, Skydance ile Birleşmeyi Kabul Etti

Şirketin yeni gözdesi Paramount+, yıllık olarak yüzlerce milyon dolar tutarında para kaybediyor ve kablo TV işi uzun vadeli bir düşüş içinde. Skydance’ın tüm bunları nasıl toparlayacağı ise merak konusu.

Hollywood’un en eski stüdyolarından birinin geleceğini şekillendirirken birleşme hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Kaynak: New York Times

Ayşe Yılmaz

Ankara doğumlu, Antalya'da yaşıyor. Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Hayalleri arasında iyi bir İngilizce öğretmeni olmak veya çevirmenlik yapmak var. İngilizce dışında Almanca da bilmekte. Boş zamanlarında kitap okumayı, yürüyüş yapmayı ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bulgaristan'da Yunan Tanrısı Hermes'in Heykeli Bulundu

Antik Yunan Tanrısı Hermes’in 2 Metrelik Heykeli Bulgaristan’daki Kazılarda Ortaya Çıkarıldı

Fire Force 3. Sezon Fragmanı: Final Kapıda

Yıllar Sonra Geri Dönüyor: “Fire Force”un 3. ve Final Sezonundan İlk Fragman