in ,

Parçacık Fiziğinde Devrim Yaratacak Keşif: “Gluontopu” Bulunmuş Olabilir

Bilim insanları, uzun süredir varlığı öngörülen gizemli gluontopu (glueball) partikülünü bulmuş olabilir.

Parçacık Fiziğinde Devrim: "Gluontopu" Bulunmuş Olabilir
- Reklam -
- Reklam -

Parçacık fiziği heyecan verici bir keşfe tanıklık ediyor: Bilim insanları, uzun zamandır arayışta oldukları gluontopu ya da bir diğer adıyla glueball partikülünü keşfetmiş olabilirler.

Söz konusu keşif, kuark (fizikte temel parçacıklardan ve maddenin temel bileşenlerinden biri) ve lepton (maddenin yapı taşları arasında yer alan, temel parçacıklardan biri. en bilineni, atomun yapısına katılarak atomun kimyasal özelliklerini belirleyen elektronlar) içermeyen, tamamen gluonlardan oluşan ilk partikül olmasıyla öne çıkıyor. Gluonlar, kuarklar arasındaki güçlü nükleer kuvveti taşıyan ve mavi, yeşil ve kırmızı olmak üzere üç “renk” yüküne sahip özgün parçacıklar olarak biliniyor.

Proton gibi parçacıklar, bu üç renkteki kuarkın bir araya gelmesiyle oluşur ve renksiz bir yapı sergilerler. Mezonlar ise bir kuark ve bir antikuarktan oluşur ve yine renksiz olmalıdır. Bu nedenle her rengin bir anti-rengi de olmalıdır. Gluonlar ise bu renklerin bir karışımı gibi davranarak kuarklarla etkileşime girerler. Teori, gluonların kendi aralarında da etkileşime girerek kuarksız bir partikül oluşturabileceğini öngörüyor ve bu partiküle “glueball” ya da “gluontopu” adı veriliyor.

- Reklam -

Parçacık Fiziğinde Devrim Yaratacak Keşif: "Gluontopu" Partikülü Bulunmuş Olabilir

Parçacık Fiziğinin Gizemi: Gluontopu Hakkındaki Yeni Çalışma Çin’den Geldi

Pekin’deki Beijing Spektrometresi III (BES III) parçacık çarpıştırıcısında J/psi mezonu (bir çarm kuark ve antikuarktan oluşan kararsız bir parçacık) incelendi. 10 milyardan fazla J/psi parçacığının bozunmasını inceleyen araştırmacılar, X(2370) adında yeni bir partikül keşfettiklerini duyurdu.

Physical Review Letters dergisinde yayımlanan bu son çalışmalar, bu parçacığın kütlesinin teorik gluontopu kütlesiyle uyumlu olduğunu gösterse de, kesin kanıt için hâlâ zamana ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Çünkü başka bir kuark-antikuark etkileşimibib de bu parçacığı oluşturabileceği düşünülüyor. Ayrıca J/psi bozunumundan elde edilen sayı da beklenenden fazla.

Bilim insanları bu gizemli parçacığın doğasını tam olarak aydınlatmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar. Yine de elde edilen bulgular gluontoplarının varlığına dair en güçlü kanıtlar olarak değerlendiriliyor. Keşif doğrulanırsa, parçacık fiziğinde devrim yaratacak bir dönüm noktası olacak.

Kuantum Dünyasına Giriş

Gluontopu Glueball Bulunmuş Olabilir

- Reklam -

Gluontopu teorisi ilk defa 1970’lerde ortaya atıldı. O zamandan beri deneylerde gluon topları aramak için birçok çalışma yapılıyor. Fakat gluontopları oldukça nadir parçacıklar olduğu ve mezonlarla karışık hâlde bulunabildikleri için gözlemlenmesi oldukça zor parçacıklar arasında yer alıyor.

Gluontopunun varlığını kanıtlamak, kuantum renk dinamiği ve hadronların yapısı hakkında önemli bilgiler sağlayabileceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Fizikçiler Kuantum Dünyasında Gizlenen Maddenin Yeni Bir Hâlini Keşfetti

Yeni çalışmayla ilgili yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: IFL Science

Ethem Yekta Ulaş

21 yaşındayım ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyorum. Çocukluğumdan beri bir şeyler üretmeyi seviyorum ve farklı alanlarda deneyim kazanmak istiyorum. Tutkum, öğrenme isteğim ve bu alanlarda kendi tarzımı oluşturma çabamla ilerlemeye devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Demon Slayer 4. Sezon 1. Bölüm Yayınlandı

“Demon Slayer” 4. Sezon Başladı: “Kimetsu no Yaiba” Macerası Devam Ediyor

Roger Corman 98 Yaşında Hayatını Kaybetti

Düşük Bütçeli Filmlerin Kralı Roger Corman, 98 Yaşında Hayatını Kaybetti