in , ,

Resimdeki Kadın – Catherine McCormack | Haftanın Kitabı #270

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta İngiltereli sanat tarihi profesörü Catherine McCormack’in “Resimdeki Kadın” adlı çalışması var.

Resimdeki Kadın - Catherine McCormack | Haftanın Kitabı #270
- Reklam -
- Reklam -

Resimdeki Kadın | Künye

Yazar: Catherine McCormack
Çeviri: Tuğçe Kılıç
Alt Başlık: Kadınlar, Sanat ve Bakışın Gücü
Orijinal Adı: Women in the Picture Women
Yayınevi: Düşbaz Kitaplar
Sayfa Sayısı: 208
Çıkış Tarhi: Nisan 2023


Resimdeki Kadın – Catherine McCormack | Arka Kapak Tanıtımı

Resimdeki Kadın - Catherine McCormack

- Reklam -

“McCormack’in de yazdığı gibi kadın düşmanlığı o denli içimize işlemiş ki varlığını fark etmek imkânsız hale gelmiş. Resimdeki Kadın, gözlerimizin açılmasını sağlayacak.” Jessica Ferri, Silent Cities’in [Sessiz Şehirler] yazarı

Kimdir “kadın”? Kadın Venüs’tür, “anne”dir, “bakire”dir; “canavar”dır, “cadı”dır, “femme fatale”dır, yani “felaketin ta kendisi”dir. Hepsinden öte, kadın bakılacak bir “imge”dir.

Tarih boyunca dehşet, şiddet, istismar, kadın düşmanlığı, eril bakış ve ataerkinin inşa ettiği kalıplar, sanatın maskesine gizlenerek görsel bir şölene dönüştürülmüş; telefon ekranlarında, sosyal medya paylaşımlarında, her türlü tüketim ürününün üstünde, herkesin erişebildiği dizi ve filmlerde, tarihimize ev sahipliği yapan müzelerde, meydanlarda hatta evimizin duvarlarında sinsice yerini almıştır.

Sanat tarihi profesörü Catherine McCormack, Resimdeki Kadın’da sanat kisvesi altında gözümüzün nasıl boyandığını, eril bakışın kadın imgesini nasıl şekillendirdiğini ve bunu günlük hayatımıza yerleştirip normalleştirdiğini anlatır. Titian, Botticelli ve Picasso’nun eserleri gibi çok sevdiğimiz imgelerin aslında nasıl dehşet verici anlamlar taşıdığını, ataerkinin kadın deneyimini ve “öteki” olanı bastırıp yok etmek için sanatı nasıl kullandığını çarpıcı hikâyeler, anekdotlar ve kişisel görüşleriyle kaleme alır.

- Reklam -

Yazar McCormack, Resimdeki Kadın’da Berthe Morisot, Judy Chicago, Kara Walker’dan Beyoncé’ye uzanan çeşitli kadın sanatçının çalışmalarını inceleyerek estetik bulduğumuz imgelere dair farklı bir bakış açısı sunar bize; inşa ettiğimiz kalıpları yıkıp kadını (veya insanı) gerçek benliğiyle kabullenmemiz gerektiğini fark etmemizi sağlar.

Catherine McCormack Kimdir? | Hayatı ve Özgeçmişi

Resimdeki Kadın - Catherine McCormack

Catherine McCormack sanat tarihçisi, yazar ve bağımsız küratördür. Doktorasını University College London’da tamamlayan McCormack, bu kurumda öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Şu anda Sotheby Sanat Enstitüsü’nde danışman öğretim üyesi olarak görev yapmakta olup burada “Kadın ve Sanat” başlıklı eğitim programı düzenlemiştir. Yazılı çalışmaları uluslararası sergi katalogları ve akademik dergilerin yanı sıra The Architectural Review ve Harper’s Bazaar’da yayımlanmıştır. McCormack ayrıca eğitimci unvanıyla Londra’nın büyük müzelerinde dersler vermiş ve konuşmalar yapmıştır.


Catherine McCormack imzalı Resimdeki Kadın kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Benzer içerikler için bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Hızlı ve Öfkeli 10 Gişe Rakamları F9'nın Gerisinde Kaldı

Hızlı ve Öfkeli 10’un Hafta Sonu Açılış Gişesi “F9” Filminin Gerisinde Kaldı

Ray Stevenson Hayatini Kaybetti

HBO Klasiği “Rome” Dizisinin Yıldızı Ray Stevenson 58 Yaşında Hayatını Kaybetti