in ,

Düşük Bütçeli Filmlerin Kralı Roger Corman, 98 Yaşında Hayatını Kaybetti

Roger Corman, 98 yaşında yaşamını yitirdi. Hollywood’un efsanevi ismi, sinemanın önemli yönetmen ve oyuncularını sektöre kazandırmıştı.

Roger Corman 98 Yaşında Hayatını Kaybetti
- Reklam -
- Reklam -

Hollywood’un efsanevi ismi Roger Corman, 98 yaşında hayatını kaybetti. 70 yılı aşkın kariyeri boyunca B filmi olarak anılan ancak kült haline gelmiş birçok yapımda imzası bulunuyordu.

Kızı Catherine Corman’ın açıklamasına göre, Little Shop of Horrors ve Black Scorpion gibi klasiklerle tanınan Roger Corman, 9 Mayıs’ta Santa Monica’daki evinde yaşamını yitirdi. Kızı, yönetmen ve oyuncu kimlikleriyle tanınan babasının ölümüyle ilgili şunları söyledi:

“Cömert ve açık yürekliydi. Kendisini tanıyan herkese nazik davranırdı. Nasıl anılmak istediği sorulduğunda, ‘Sadece bir film yapımcısı olarak,’ derdi.”

- Reklam -

Roger Corman Ölüm

1955’te kariyerine başlayan Corman, Bloody Mama (Kanlı Ana) ve Frankenstein Unbound gibi yüzlerce filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi. Francis Ford Coppola, Ron Howard, James Cameron ve Martin Scorsese gibi efsanelere ilk fırsatlarını veren Corman, 2009’da sinema alanındaki katkılarından ötürü fahri bir Oscar aldı.

Corman, düşük bütçeli yapımların kendine has özgürlüklerinden ve deneyimleme fırsatlarından bahsederken şöyle demişti:

“Bütçe kısıtları olsa da aynı zamanda bazı fırsatlar da sunuyor. Daha fazla risk alabilir, deney yapabilirsiniz. Bir problemi çözmek veya bir konsepti sunmak için daha yaratıcı yollar bulmak zorundasınız.”

Roger Corman, Sinema Tarihine Damgasını Vurmuş Efsanelere İlk İşlerini Vermişti

Roger Corman

Hollywood’un altın çağına, özellikle 1970’lere damga vuran Corman, birçok ünlü oyuncunun da kariyerini başlattı. Jack Nicholson’ın ilk filmi 1958 yapımı The Cry Baby Killer’dı. Robert De Niro, Bruce Dern ve Ellen Burstyn da Corman ile çalışan isimler arasındaydı. Scorsese’nin erken dönem yapıtlarından Boxcar Bertha (Soygun ve Aşk) da Corman’ın yapımcılığında çıktı. Sıkı bütçelere ve hızlı çekim takvimlerine rağmen (filmleri genellikle beş günde tamamlanırdı), Corman yönetmenleriyle iyi ilişkiler kurardı. Ron Howard, Grand Theft Auto için ek çekim süresi istediğinde, Corman “Ron, istersen dönebilirsin ama kimse burada olmayacak,” demişti.

Başlangıçta sadece arabalı sinemalara ve özel mekânlara hitap eden Roger Corman filmleri, zamanla gençler arasında popülerlik kazandı ve ulusal zincirler tarafından dağıtılmaya başlandı. 1967 yapımı The Trip gibi eserleri, o dönemin karşı kültürünü yansıtacak şekilde cinsellik ve uyuşturucu gibi konuları ele aldı. Corman ayrıca Ingmar Bergman’ın Çığlıklar ve Fısıltılar (Viskningar Och Rop) ile Federico Fellini’nin Amarcord gibi prestijli yabancı filmleri ABD’de dağıtarak da başarı yakaladı ve bu filmler En İyi Yabancı Film Oscar’ını kazandı.

Roger Corman Öldü

Roger Corman Kariyerine Nasıl Başladı?

Detroit’te doğup Beverly Hills’de büyüyen Roger Corman, Stanford Üniversitesi’nden makine mühendisliği derecesiyle mezun oldu ve donanmada görev yaptıktan sonra Hollywood’a atıldı. 1964’te Julie Halloran ile evlenen Corman’ın Catherine, Roger ve Brian isimli üç çocuğu oldu.

- Reklam -

Kariyerine Twentieth Century-Fox’ta kurye ve senaryo okuyucusu olarak başlayan Corman, Oxford’da İngiliz Edebiyatı okudu. Hollywood’a döndüğünde ise verimli bir yapımcı ve yönetmen kariyerine adım attı. Tutumlu film yapım tarzıyla övünen Corman, hiçbir yönetmeni işten çıkarmadığını, böyle bir “aşağılamanın” önüne geçmeye çalıştığını söylerdi.

Corman’ın ardılları, hocalarına projelerinde yer vererek saygılarını gösterdiler. Coppola onu The Godfather 2’da (Baba 2), Jonathan Demme The Silence of the Lambs’ta (Kuzuların Sessizliği) ve Philadelphia’da, Ron Howard da Apollo 13’de oynatmıştı. Corman’ın en kalıcı eserlerinden 1960 yapımı The Little Shop of Horrors ise başarılı bir müzikal ve Steve Martin, Rick Moranis ile John Candy’nin oynadığı 1986 film uyarlamasına ilhâm oldu.

Roger Corman Hayatını Kaybetti

Edgar Allan Poe uyarlamaları Kuzgun ve Usher Evi’nin Çöküşü eleştirmenlerden tam not aldı. Usher Evi’nin Çöküşü Kongre Kütüphanesi tarafından korunmaya alındı.

Düşük bütçeli yapımların “kralı” son kez perde arkasına çekildi. Ancak eserleri sinema dünyasında silinmez izler bırakmaya devam edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Korku Filmlerinin Emekli Oyuncularıyla Mektup Arkadaşı Olun!

Sizler Roger Corman’ı en çok hangi yapımları ile tanıyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.


Daha fazlası için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Collider

Ethem Yekta Ulaş

21 yaşındayım ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyorum. Çocukluğumdan beri bir şeyler üretmeyi seviyorum ve farklı alanlarda deneyim kazanmak istiyorum. Tutkum, öğrenme isteğim ve bu alanlarda kendi tarzımı oluşturma çabamla ilerlemeye devam ediyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Kanal D’de geceleri yayınlanan Timsah Vs Köpekbalığı filmleri bu adamın mıymış…

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Parçacık Fiziğinde Devrim: "Gluontopu" Bulunmuş Olabilir

Parçacık Fiziğinde Devrim Yaratacak Keşif: “Gluontopu” Bulunmuş Olabilir

Spider-Man Çizgi Dizisi Yıldızı Olası Dönüş Hakkında Konuştu

“Spider-Man: The Animated Series” Çizgi Dizisinin Yıldızı, “X-Men ’97” Tarzı Olası Devam Macerası Hakkında Konuştu