in ,

Rus Uzay Ajansı, 55 Yılın Ardından ABD’nin Ay’a İnsanlı İniş Yaptığını Kabul Etti

Rus Uzay Ajansı, Amerikalı astronotların gerçekten Ay’a indiğini 55 yılın ardından resmi olarak kabul etti.

Rus Uzay Ajansı ABD Ay'a İnsanlı İniş
- Reklam -
- Reklam -

Rusya Uzay Ajansı Roscosmos’un başkanı Yuri Borisov, ABD’nin Ay’a insanlı iniş yaptığını resmi olarak kabul etti.

Intellinews’ın haberine göre Rusya Federasyonu Devlet Duması’nda konuşan Yuri Borisov, 55 yıllık inkârı resmi bir açıklama ile sonlandırdı.

Borisov şu değerlendirmede bulundu:

- Reklam -

“Amerikalıların Ay’da olup olmadığına gelince paylaşmak istediğim bir gerçek var. Bu konuya kişisel olarak ilgi duydum. Bir defasında astronotların seferleri sırasında geri getirdikleri bir miktar Ay toprağını bize sağladılar.”

Daha önce Rusya’da yapılan bazı anketler, Rusların neredeyse yarısının Amerika’nın 1969’daki Ay’a insanlı inişinin bir hükümet aldatmacası olduğuna inandığını ortaya koymuştu.

Rus Uzay Ajansı Roscosmos ABD Ay'a İnsanlı İniş

1945-1989 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği (SSCB) arasında gerçekleşen Soğuk Savaş; uzay yarışında her iki ülkenin de önemli adımlar atmasını sağlamıştı. Ancak bu süreçte, iki taraf da bazı propagandalarla karşı tarafın tezlerine karşı cepheler açmıştı. ABD’nin Ay’a insanlı inişi de bu tartışmaların merkezinde yer alıyordu.

Rusya Uzay Ajansı Başkanından Açıklama

Ancak Borisov, Rusya Bilimler Akademisi’nin Ay toprağından alınan numuneler üzerinde yapılan testlerde, örneklerin gerçekten de Ay’a ait olduğunu doğruladıklarını söyledi.

Neil Armstrong, Temmuz 1969’da Ay’ın yüzeyine ayak basan ilk insan oldu ve ünlü bir şekilde, “Bu bir insan için küçük bir adım, insanlık içinse dev bir adım,” demişti.

Buzz Aldrin ile birlikte, iki astronot yaklaşık iki saat boyunca Ay yüzeyini keşfettiler ve Dünya’ya geri getirmek üzere yaklaşık 21 kilogram Ay toprağı topladılar. Bu sırada Michael Collins de Komuta Modülü Columbia’da Ay’ın etrafında dolaşıyordu.

- Reklam -

Her ne kadar Sovyet kozmonot Yuri Gagarin 1961’de uzaya gönderilen ilk insan olsa da birçok Rus vatandaşı, ABD’nin 1969’da Ay’a insanlı iniş yaptığından hâlâ şüphe duyuyor.

1.600 Rus yetişkin üzerinde yapılan en güncel araştırma, Rusların yalnızca yüzde 31’inin ABD astronotlarının geçen yüzyılda Ay’a indiğini kabul ettiğini ortaya koyuyor.

Rus Uzay Ajansı ABD İnsanlı İniş

Ay’a inişin aldatmaca olduğu yönündeki komplo teorisi ABD’de de mevcut. Ancak bu teori Rusya ile kıyaslandığında daha az yaygın. 2019’daki bir araştırmaya göre Amerikalıların yüzde 11’inin insanlı inişin bir aldatmaca olduğunu düşünüyor.

1969’daki Ay inişinden 30 yıl sonra yapılan ayrı bir araştırma, Amerikalıların yüzde 6’sının olayın sahte olduğuna inandığını, ancak büyük çoğunluğun inişin gerçekten yaşandığından emin olduğunu ortaya koydu.

Siz bu açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Newsweek

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Fire Force 3. Sezon Fragmanı: Final Kapıda

Yıllar Sonra Geri Dönüyor: “Fire Force”un 3. ve Final Sezonundan İlk Fragman

Dilek Bekçileri- Rachel Chivers Khoo

Rachel Chivers Khoo İmzalı “Dilek Bekçileri” Türkçe Raflarında