in ,

“Osmanlı Vampirleri”nin Yazarından Bir Medyumun Kişisel Tarihini Anlatan Roman: “Seyrüsefer”

Salim Fikret Kırgi’nin “Seyrüsefer: Bir Medyumun Kişisel Tarihi” romanı İletişim Yayınları etiketiyle raflardaki yerini almaya başladı.

Seyrüsefer - Salim Fikret Kırgi
- Reklam -
- Reklam -

Salim Fikret Kırgi imzalı Seyrüsefer: Bir Medyumun Kişisel Tarihi romanı okurla buluşuyor. İletişim Yayınları tarafından basılan kitap, doğaüstü bir fenomen olan medyumluğu konu alıyor.

Yazar Salim Fikret Kırgi edebiyat yolculuğuna 2018’de yayımladığı kurgu dışı Osmanlı Vampirleri: Söylenceler, Etkileşimler, Tepkiler kitabıyla başlamıştı. Kırgi’nin yeni durağı ise bu defa bir kurmaca etrafında şekilleniyor.

İstanbul doğumlu Salim Fikret Kırgi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sinema-televizyon, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde tarih ve edebiyat, Anadolu Üniversitesi’nde sosyoloji öğrenimi gördü. Yüksek lisansını Central European University Karşılaştırmalı Tarih Bölümü’nde tamamlayan yazarın ikinci kitabı Seyrüsefer bu yıl okurla buluşuyor.

- Reklam -

Seyrüsefer başkalarının hikâyelerini dinlemekten bıkan ve artık kendi macerasını anlatmak isteyen bir medyumun hayatını takip ediyor.

Doğaüstü işaretler, haberci rüyalar ve görünmeyen varlıklarla insanlar arasındaki iletişimi konu alan bu anlatıda, yazar; “Medyum kimdir, nasıl tanımlanır?”, “Bu sıra dışı mesleği neden seçer?”, “Zanaatını nasıl öğrenir?” gibi soruların cevaplarını arıyor.

Roman, medyumun bir mahallede yapılan büyü bozma ritüellerinden ve aile içinde gerçekleştirilen kahve falı seanslarından başlayarak sosyetede popüler bir karaktere dönüşme sürecini izliyor. Bu süreçte medyum karakteriyle İstanbul’un alt-orta sınıfından bir ailenin hikâyesini bir araya getiren roman, medyumun kişisel tarihini incelerken aynı zamanda kurgusal tarih unsurlarından da yararlanıyor.

Seyrüsefer – Salim Fikret Kırgi | Arka Kapak Tanıtımı

Seyrüsefer - Salim Fikret Kırgi

- Reklam -

“…Kendime döndüğümde farkına vardım ki anlaşılmadığımı zannederken asıl anlamayan benmişim. Anlamanın getirisi sessizliktir. Eğer diyecek bu kadar sözüm varsa, gidecek yolum da var. Söylenmesi gerekenleri söylemek, anıları uğurlamak ve ilerlemek istiyorum.”

Salim Fikret Kırgi’nin romanı tuhaf gibi görünen karşılaşmaların, hatta başlı başına tuhaf olan her şeyin aslında sıradan şeyler olabileceğini, insanların durumları nasıl da kendilerine göre şekillendirebildiklerini göstererek başlıyor. Bir şehirlerarası vapur yolculuğunda iki yabancı karşılaşıyor; hikâyesini yazması için birini arayan medyum ve anlatacak hikâye arayan yazar… Sonra iş, bir medyumun kişisel tarihinin anlatılmasına kalıyor ve yazılmasına! Rüyalarda görülüp malum olanlar, yıldızların tayin ettiği kader çizgileri…

Seyrüsefer, kapısı görünenin ardındaki öte âlemlere de açılan, içeri gireni kolay kolay bırakmayan bir ilk roman…

Toplamda 287 sayfadan oluşan eserin editörlüğünü Emre Bayın, düzeltisini Yağmur Yıldırımay Bayrakçı, kapak tasarımını Seda Mit üstleniyor. Seyrüsefer kitabı Haziran 2024 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Salim Fikret Kırgi’nin ilk romanı Seyrüsefer hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Shrek Eşek Spin-off Filmi Ejderha

Eşek Karakterine Odaklanan “Shrek” Spin-off Filminde Eşek’le Birlikte Karısı Ejderha ve Çocukları da Yer Alacak

Resident Evil 9 Oyunu Kesinleşti: Resmen Geliyor!

“Resident Evil 9” Oyunu Kesinleşti: İşte Korku Serisinin Devam Macerasından İlk Detaylar