in ,

“The Shining”in Yıldızı Shelley Duvall 75 Yaşında Hayata Veda Etti

Shelley Duvall yaşamını yitirdi. Ünlü Hollywood sanatçısı “The Shining”, “Popeye” ve “Nashville” gibi yapımlarla tanınıyordu.

Shelley Duvall - The Shining - Ölüm Haberi
- Reklam -
- Reklam -

Shelley Duvall hayatını kaybetti. Başta Stanley Kubrick’in The Shining’i olmak üzere sinema ve TV tarihinde sayısız yapımda rol alan çok yönlü oyuncu Duvall, 75 yaşında aramızdan ayrıldı.

Shelley Duvall’ın ailesi tarafından bugün yapılan açıklamada oyuncunun Teksas, Blanco’daki evinde diyabet komplikasyonları nedeniyle uykusunda öldüğü belirtildi. Duyuru, 30 yılı aşkın süredir aktrisle birlikte olan hayat arkadaşı Dan Gilroy tarafından yapıldı.

Kariyeri boyunca pek çok filmde rol almış olsa da, Duvall’ın yüzü dünyanın dört bir yanındaki insanların hafızalarına The Shining’in en ünlü sahnelerinden biriyle kazındı. Stephen King’in aynı adlı eserinden uyarlanan 1980 tarihli yapımda Jack Nicholson’ın karakteri Jack Torrence’ın bir baltayla banyo kapısını kırdığı ve Duvall’ın canlandırdığı Wendy Torrance’ın dehşet içinde çığlık attığı anlar; sinema tarihinin unutulmazları arasına girdi.

- Reklam -

Shelley Duvall - The Shining

Duvall, 1981’de People dergisine verdiği bir röportajda “haftalarca günde 12 saat ağlayarak” yönetmen Stanley Kubrick’in talepkâr davranışlarına katlanmak zorunda kaldığını açıklamıştı.

Shelley Duvall Ardında Birçok Unutulmaz Yapım Bıraktı

Shelley Duvall, The Shining dışında da birçok ses getiren yapımda rol almıştı. Usta aktris, Annie Hall ve Jane Campion’ın The Portrait of a Lady’si gibi sinema klasiklerinde yer aldı. Oyuncunun en üretken olduğu dönem ise aynı zamanda akıl hocası olan yönetmen Robert Altman’la çalıştığı günlerdi. Duvall onunla birlikte 3 Women, Nashville ve Popeye (Temel Reis) dahil birçok yapımda rol aldı.

Duvall, Popeye filminde çizgi film dünyasının ikonik karakterlerinden Safinaz’a (Olive Oyl) hayat verdi.

Shelley Duvall - Popeye

Duvall aynı zamanda Terry Gilliam’ın yönettiği fantastik-macera klasiği Time Bandits filminde de rol aldı. Oyuncu ayrıca çocuklara yönelik yapımlara yönelik katkıları nedeniyle 2 defa Emmy adayı oldu. Çocuk filmleri ve dizilerindeki başarıları arasında Aliens For Breakfast, Frogs!, Suburban Commando ve Tim Burton’ın kısa filmi Frankenweenie’de oynadı.

- Reklam -

Duvall’ın partneri sanatçının ölümünün ardından kısa ama dokunaklı bir açıklama yayınladı. Duvall kısa bir süre önce akıl hastalığından muzdarip olduğunu duyurmuştu. Eşi Gilroy The Hollywood Reporter’a şunları söyledi:

“Sevgili, tatlı, harika hayat arkadaşım ve dostum bizi terk etti. Son zamanlarda çok fazla acı çekti, artık özgür. Uzaklara uç güzel Shelley.”

Shelley Duvall son olarak 2023 yapımı korku/gerilim filmi The Forest Hills’te rol almıştı. Öncesinde ise oyunculuk kariyerine 20 yıllık bir ara vermişti.

Shelley Duvall hakkındaki hislerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Collider


Kayıp Rıhtım’ı Google NewsFacebookX ve Instagram’da takip edebilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Uzumaki Anime - Adult Swim

Junji Ito’nun Ünlü Korku Mangası “Uzumaki”, Adult Swim İmzasıyla Animeye Uyarlanıyor

Time Bandits Dizi Oluyor: İşte İlk Fragman

Kült Fantastik Macera Filmi “Time Bandits” Dizi Oluyor: İşte İlk Fragman