in ,

Ekşi Sözlük Kurucusu Sedat Kapanoğlu’nun “Sokak Kodcusu” Kitabı Türkçede

Sokak Kodcusu Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Ekşi Sözlük’ün kurucusu Sedat Kapanoğlu imzası taşıyan eser, Mundi Kitap etiketini taşıyor. | Ön Okuma

Sokak Kodcusu: Sedat Kapanoğlu Kitabı Türkçede Çıktı
- Reklam -
- Reklam -

Sedat Kapanoğlu imzalı Sokak Kodcusu, Türkçedeki yerini aldı. 2022’de İngilizce olarak yayımlanan eser, programcıların gerçek yazılım geliştirme ortamına geçişlerinde karşılaştıkları zorluklara odaklanıyor. Kitap, okulda öğrendiklerini uygulamaya geçirmek isteyen yeni yazılımcılara “sokak zekası” kazandırmayı amaçlıyor.

Ekşi Sözlük’ün kurucusu olarak tanınan Sedat Kapanoğlu, 21 Aralık 1976’da Eskişehir’de doğdu. Bilgisayar programlamaya ilkokulda başladı. 1990’lı yıllarda kod yazarak görsel ve işitsel sunumlar yaratmayı amaçlayan uluslararası bir dijital sanat topluluğu olan Türk demoscene topluluğunda aktif olarak yer aldı.

1993 yılında ilk ticari yazılımı olan bir hastane programı yazdıktan sonra 15 Şubat 1999’da Ekşi Sözlük’ü kurdu ve 2015 yılına kadar yöneticisi olarak görev aldı. 2001 yılında Microsoft’ta yazılım mühendisi olarak çalışmaya başladı.

- Reklam -

Sedat Kapanoğlu, ekşisözlük’te kaleme aldığı yazıda kitabını şu cümlelerle tanımlıyor:

“Başlangıç ve orta seviye programcılar için hem var olan yerleşik kural ve prensipleri sorgulayan hem de bazılarını neden kullanmamız gerektiği konusunda sorgular ve tavsiyeler içeren kitabım. Kitabın amacı farklı yollardan kendine temel bir programlama bilgisi edinmiş geliştiricilere ‘sokaklarda’ başlarına neler gelebileceği ve önemsemedikleri bazı konuların kendilerine bu sokak macerasında nasıl yardımcı olacağı konusunda bir perspektif açmak.”

Orijinal adı Street Coder: The rules to break and how to break them olan ve ilk defa 2022’de yayımlanan kitap, Türkçeye Mundi Kitap etiketiyle Sokak Kodcusu: Kırılması Gereken Kurallar ve Onları Kırmanın Yolları tam adıyla çıkıyor.

Sokak Kodcusu – Sedat Kapanoğlu | Arka Kapak Tanıtımı

Sokak Kodcusu - Sedat Kapanoğlu

Masa başında uykusuz geçirilen saatler, ekip üyelerinin kader arkadaşlığı; üç, beş, yedi, on kupa kahve, revizyonlar ve kodlama…

Kodlama dünyasındaki sokaklar birer labirente dönüştüğünde ne yapmalı?

- Reklam -

Ekşi Sözlük’ün kurucusu Sedat Kapanoğlu, namı diğer SSG, Sokak Kodcusu’nda acemi ya da kıdemli her kodcuyu yazılımcılığın arka sokaklarına götürüyor ve onlara bu labirentte yol göstererek, sokaklarda hayatta kalmanın teknik yollarını, püf noktalarını açıklıyor.

Bu kitap, kodlama meraklılarına yoğun derslerin dehlizlerinden ya da teorinin fildişi kulelerinden seslenmiyor. Aksine, Sokak Kodcusu, kodlamanın hem teorisini hem de pratiğini sorgulatan, bir kodcunun dünyasında karşılaşılabilecek hemen her sokağı kurcalayan, ekşi ama lezzetli bir kitap.

Sokak Kodcusu, siyah ekran üzerindeki yeşil komutlardan gelişmiş yazılım dillerine uzanan bir maceranın -şimdilik- son versiyonu olarak karşınızda!

Toplamda 312 sayfadan oluşan kitabın Türkçe çevirisini Serdar Cevher üstleniyor. Sokak Kodcusu’nun editörlüğünü Emre Barca, düzeltisini Melis Oflas, mizanpajını Atahan Sıralar, sanat yönetmenliğini Utklu Lomlu ve son olarak kapak tasarımını Atahan Sıralar yapıyor. Eser, Nisan 2024 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Son olarak kitabın ilk sayfalarını içeren tadımlık ön okumasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sedat Kapanoğlu imzalı Sokak Kodcusu hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, yeni çıkan kitap haberleri için bizi Google News’te takip edebilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Akuma_Blade Akuma_Blade dedi ki:

    Üclemenin sonraki kitaplari olan “Bilge Olmadan Ferrari Alan Adam” ve "Trollerin Istilasini Kahve Icerek Izleyen Adam"i merakla bekliyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Checkmate Film Magnus Carlsen ve Hans Niemann - Emma Stone Nathan Fielder

Emma Stone ve Nathan Fielder, Satranç Dünyasına Damga Vuran Carlsen ve Niemann Hile Skandalını Perdeye Taşıyor

James Webb Uzay Teleskobu "Atbaşı Bulutsusu"nu Görüntüledi

James Webb Uzay Teleskobu, “Atbaşı Bulutsusu”nun ‘Görkemli’ Görüntülerini Yakaladı