in ,

Steam Kullanıcılarının Oynamadığı Oyunlar için Harcadığı Para Dudak Uçuklatıyor: 19 Milyar Dolarlık ‘Utanç Kütüphanesi’

Yeni bir araştırmaya göre dünya genelindeki Steam kullanıcıları, hiç oynamadıkları oyunlara yaklaşık 19 milyar dolar harcamış durumda.

Steam'deki Oynanmayan Oyunlara 19 Milyar Dolar Harcandı
- Reklam -
- Reklam -

Steam kullanıcılarının birçoğunun oyun kütüphanelerinde hiç oynamadıkları oyunlar bulunuyor. Yeni bir araştırmaya göre dünya genelindeki kullanıcılar, bu “Pile of Shame” ya da Türkçe adıyla “utanç kütüphanesi” olarak adlandırılan oyunlara tam 19 milyar dolar harcamış durumda. Bu rakam bazı ülkelerin gayri safi milli hasılasını bile aşarak dikkat çekici bir boyuta ulaşıyor.

Ed Smith’in PCGamesN için yaptığı araştırma, SteamIDFinder veritabanındaki yaklaşık 73 milyon kamuya açık hesabı inceleyerek bu çarpıcı veriyi ortaya koydu. Bu hesaplar üzerinden yapılan hesaplamalar, toplamda 1.9 milyar dolar değerindeki oyunların hiç oynanmadığını gösterdi. Ancak Steam kullanıcılarının sadece %10’unun hesaplarını kamuya açık hale getirdiği göz önünde bulundurulduğunda söz konusu değeri 10 ile çarptığımızda karşımıza 19 milyar dolar gibi devasa bir rakam çıkıyor. Bu miktar Nijerya, Çad veya Mauritius gibi ülkelerin gayri safi milli hasılasından bile daha yüksek.

Birçok oyuncu oyun kütüphanelerine eklediği ama asla dokunmadığı oyunlarla karşı karşıya. Diablo 4, Cyberpunk 2077 ya da Red Dead Redemption 2 gibi popüler oyunlar bile bu “utanç kütüphanesi”nde yer alıyor. Her yeni satışta “bu sefer kesinlikle oynayacağım” diyerek alınan oyunlar, zaman içinde unutulup gidiyor. RPG oyunları özellikle bu konuda başı çekiyor. The Witcher 3 veya Dragon Age gibi büyük ve karmaşık oyunlar hayatın yoğun temposu arasında kenarda bekleyerek zamanla oynanmaz hâle geliyor.

- Reklam -

Steam Pile of Shame

Dijital Çağın Görünmez Hazinesi: Steam Kullanıcılarının 19 Milyar Dolarlık ‘Utanç Kütüphanesi’ Fenomeni

Steam’in yaz indirimlerinin başlamasıyla birlikte bu “utanç yığını” daha da büyüyecek gibi görünüyor. 27 Haziran’da başlayan ve 11 Temmuz’a kadar sürecek olan indirimler Lego Star Wars, The Saboteur, Dirt Rally 2.0 ve Doom gibi eski ama sevilen oyunlar için %80 ila %90 oranında fiyat indirimleri sunacak. Bu büyük indirimler kullanıcıların kütüphanelerine daha fazla oyun eklemesine neden olabilir, ancak bu oyunların da aynı kaderi paylaşması muhtemel.

Yeni araştırma oyuncuların satın alma alışkanlıklarına da ilginç bir bakış sunuyor. Birçok oyuncu oyunları gerçekten oynamak yerine sadece kütüphanelerine eklemeyi tercih ediyor. Steam Deck gibi taşınabilir konsollar bile indirimde olacak ve bu da daha fazla oyun alımı anlamına gelebilir. Ancak oyuncuların bu oyunları gerçekten oynayıp oynamayacakları ayrı bir tartışma konusu.

- Reklam -

Steam Kullanıcılarının Oynamadığı Oyunlar için Harcadığı Para Dudak Uçuklatıyor: 19 Milyar Dolarlık 'Utanç Kütüphanesi'

Bu “utanç kütüphanesi” fenomeni, oyun endüstrisinin pazarlama stratejilerini de etkiliyor. Şirketler sadece oyunları satmakla kalmayıp, oyuncuları bu oyunları oynamaya teşvik etmek için yeni yöntemler geliştirmeye çalışıyorlar. Örneğinsınırlı süreli etkinlikler, günlük görevler ve sosyal oyun özellikleri, oyuncuları kütüphanelerindeki oyunları açmaya teşvik etmek için kullanılan stratejilerden bazıları.

Belki de bu yaz kütüphanemizdeki tozlanmış oyunlara bir şans vererek onları oynama zamanı gelmiştir. Ne dersiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Ayşe Yılmaz

Ankara doğumlu, Antalya'da yaşıyor. Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Hayalleri arasında iyi bir İngilizce öğretmeni olmak veya çevirmenlik yapmak var. İngilizce dışında Almanca da bilmekte. Boş zamanlarında kitap okumayı, yürüyüş yapmayı ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi sever.

3 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for agg1401 agg1401 dedi ki:

  Piyasanın hali bu mu olacaktı? Şaşırdım ve üzüldüm. Eski bir oyun geliştiricisi olarak bunları görmek beni kötü sarstı. Demek ki her zaman kolay ulaşılabilirlik iyi değilmiş.

 2. Avatar for Kara_Hayat Kara_Hayat dedi ki:

  Steam bir nevi oyuncuların sosyal platformu gibi birşey, bunu statü için yapanlar var. Sidik yarışına döndürüyorlar, benim kütüphanemde daha çok oyun var gibi, Kütüphanesini çocuklarına miras bırakacağını söyleyen arkadaşlar dahi gördüm.
  Bazılarıda maalesef steamin kurduğu tuzağa düşüyor kütüphanende ne kadar fazla oyun varsa ona göre seviye kazanıyorsun, Steam seni ödüllendiriyor bir nevi. Bazıları da kart düşürüp Steam kurunda eskiden satıyorlardı, dolara geçmeden önce, dolar kuru üzerinden veriyordu, sen ucuza TL’den oyun alıp dolar kuru üzerinden satıyorsun, bazıları bu sebeble bu döngüye takılıp kalıyordu. ucuz oyun alıp kart düşürüp tekrar oyun almak. Amcamın kütüphanesinde 1000 e yakın oyun var. Oyun oynuyor lakin hepsini oynar mı sanmıyorum.

 3. Avatar for agg1401 agg1401 dedi ki:

  Benim Steam kütüphanemde çok az oyun var ama Steam yükler miyim? Sanmıyorum. Linux kullanıyorum ve sadece, CS 1.6 ve Stardew Valley oynardım ama artık onları bile oynamak istemiyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kutsal Topaloğlu ile Söyleşi - Sinoplu Marcion'un Kayıp İncili

Sinoplu Marcion’un Kayıp İncili Nerede? Kutsal Topaloğlu ile Söyleşi

Mushoku Tensei 3. Sezon Onayı Aldı

“Mushoku Tensei” Animesi 3. Sezon Onayını Almayı Başardı