in , ,

TDK, Cinsiyetçi Anlamlar Taşıyan İfadeleri Literatürden Kaldırıyor

TDK “karı kılıklı”, “hanım köylü” gibi cinsiyetçi anlamlar taşıyan ifade ve deyimleri kullanımdan kaldırmaya yönelik bir çalışma yürütüyor.

TDK - Cinsiyetçi İfadeler Hamlesi
- Reklam -
- Reklam -

TDK cinsiyetçi karşılık bulabilecek bazı deyim ve ifadeleri kullanımdan kaldırmak için düğmeye bastı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu, proje kapsamında ortak politikalar üretmek üzere birlikte çalışacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu ortaklığında geliştirilen çalışmada, dilde eşitlikçi ve şiddetsiz bir söylemin teşvik edileceği açıklandı.

Bu çalışma sırasında atasözleri ve deyimler incelemeye alındı. Türk Dil Kurumu, ilk etapta aşağıda listelenen ifadelerin cinsiyetçi söylem barındırmaları sebebiyle kullanımdan kaldırıldığını duyurdu.

- Reklam -
 • Hanım köylü
 • Kız başına
 • Erkek sözü
 • Karı kılıklı
 • Kadın kısmı
 • Kız gibi ağlama

TDK - Cinsiyetçi İfadeler Hamle

TDK Türkçeyi Cinsiyetçi İfadelerden Arındırma Kararı Aldı

TDK tarafından atılan bu adımın ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın da 2024’ün sonuna doğru çeşitli farkındalık kampanyalarına başlayacağı belirtildi. Bu iki kurumun işbirliğiyle atasözleri, deyimler, masallar incelemeye tabi tutulacak. Ortaklaşa bir şekilde gereken önleyici politikalar için adımlar atılacak.

Çalışma sırasında şiddet içerikli dil kullanımına ilişkin örnekler de bir araya getirilecek. 2024’ün son çeyreğinde ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışmaların sonuçlarını açıklayarak farkındalık kampanyaları için harekete geçecek.

Bakanlık ve Türk Dil Kurumu’nun yanı sıra İletişim Başkanlığı da önleyici politikalar aşamasında çalışmalara katkı sunacak.

TDK - Cinsiyetçi İfadeler

- Reklam -

Öte yandan üniversitelerin grafik tasarım, bilgisayar programcılığı, bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümü öğrencileri ile beraber “dijital oyunlarda kadına yönelik şiddet” başlığını taşıyan farkındalık çalışmaları kurgulanacak. Bu çalışma için Ankara’da bir üniversite pilot okul olarak seçilecek.

Çizgi film ve animasyon bölümünde okuyan öğrenciler, çocuk programı yapımcıları ve çizgi film senaristleriyle dilde farkındalık için çalışmalar hazırlayacak.

İlginizi çekebilir: Bilimkurgu Sözlüğü Dijital Erişime Açıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu ortaklığında alınan bu kararı siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: TRT Haber

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

17 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Zahmet oldu TDK.

 2. Avatar for RolandDeschain RolandDeschain dedi ki:

  Bu ifadeleri kaldırmak hiçbir şeye fayda etmez. Halk arasında kullanılmaya devam edecek. Önemli olan toplum olarak bilinçlenmemiz. Gelin görün ki cinsiyetçilik dahil olmak üzere çok fazla problemimiz var. Artık bir silkinip kendimize çekidüzen verme vaktimiz geldi de geçiyor.

 3. Avatar for valarrr valarrr dedi ki:

  Olumsuz buluyorum. Argolar, küfürler vs. dilin zenginliğini, oyunlarını, hayal gücünü gösterir. Kullanıp kullanmamak kişiye kalmıştır.
  Sjw her yerde. :relieved:

 4. Avatar for TheNameless TheNameless dedi ki:

  image

  Bu ve bunun gibi ifadelerin kaldırılması manidar. Kullanmayı da duymayı da sevmem. Özellikle duymaya tahammülüm yok.

 5. Avatar for agg1401 agg1401 dedi ki:

  Bu işlerle uğraşacaklarına yabancı kökenli buna Arapça’da dahil olarak, bunları gerçek bir Türkçeye uygun bir şekilde uyarlanması lazım.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

12 cevap daha var.

Disclaimer Dizisi - Alfonso Cuarón - Cate Blanchett

Cate Blanchett’ın Başrolünde Yer Aldığı Alfonso Cuarón Dizisi “Disclaimer”a İlk Bakış

House of the Dragon 2. Sezon Cenaze - Prenses Diana

“House of the Dragon” 2. Sezondaki Yürek Burkan Cenaze Töreni için Prenses Diana’nın Cenazesinden Esinlenildi