in ,

Yanardağ Patlamasından Korunmak için Fırına Sığınmışlardı: Pompeii’de 3 Yeni İskelet Daha Bulundu

MS 79 yılında gerçekleşen Vezüv Yanardağı patlamasının getirdiği yıkımdan korunmak için bir fırına sığınan üç kişinin iskeletleri gün yüzüne çıkartıldı.

Vezüv Yanardağı Patlamasından Kaçarken Fırına Sığınmışlar
- Reklam -
- Reklam -

Vezüv Yanardağı’nın etkisiyle yerle bir olan Pompeii kentinden yeni keşifler gelmeye devam ediyor. Yapılan kazılarda patlamanın etkilerinden korunmak için bir fırına sığınan ikisi kadın bir çocuğun iskeletlerine ulaşıldı.

Pompeii Arkeoloji Parkı, kısa süre önce bu son keşfi duyurdu. İnsan kalıntılarının yanı sıra, devam eden kazılar sırasında iki güzel fresk duvarlı bir yapı da bulundu. Bu fresklerden biri deniz tanrısı Poseidon ve Amymone’u, diğeri ise Apollo ve Daphne’yi tasvir ediyor.

Arkeologlar, bu yapıyı muhtemelen çamaşır yıkamak ve boyamak için kullanılan bir çamaşırhanenin yanında yer alan bir fırın olarak değerlendiriyor.

- Reklam -

Buluntular, Pompeii’nin ticari bir bölgesi olan “Regio IX” adlı alanda keşfedildi. Kazılar, bu bölgede 1888 yılında başlamış ancak uzun bir süre ertelenmişti.

Vezüv Yanardağı Patlamasından Kaçarken Fırına Sığınmışlar

Antik Roma kenti Pompeii, M.S. 79 yılında, yani yaklaşık 2.000 yıl önce Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla yok olmuş ve binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Aynı felaket, yakındaki Herculaneum, Oplontis ve Stabiae yerleşimlerinde de büyük yıkıma neden olmuştur.

Her şey, yerel halk tarafından fark edilmeyen bir dizi küçük sarsıntıyla başladı. Öğle vaktinde, dev bir volkanik kaya ve sıcak gaz sütunu, stratosferin yükseklerine fırlatıldı. Şehirdeki depremler devam ederken, enkaz aşağıya düştü ve saatlerce binaların üzerine yağdı.

Vezüv Yanardağı Patlaması Binlerce Kişinin Kısa Bir Süre İçinde Ölümüne Neden Oldu

Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu hayatını kaybeden üç kişinin iskeletlerinin, yıkıcı patlamadan korunmak için bir fırına sığınırken hayatını kaybeden iki kadın ve üç ya da dört yaşlarında bir çocuğa ait olduğu düşünülüyor. Yeni keşfedilen iskeletler arasında bulunan beyaz sünger taşı, bu kişilerin patlamanın ilk aşamalarında hayatını kaybettiğini gösteriyor.

- Reklam -

Vezüv Yanardağı Patlamasından Kaçarken Fırına Sığınmışlar

Bu aşamadan sonra, kayalık tortulardan oluşan bir gelgit dalgası, volkanın yanından şehre doğru akarak sıcak gaz ve volkanik maddelerle dolmuştu. Bu acımasız aşamada, şehir nüfusunun en az yüzde 15 ila 20’sinin hayatını kaybettiği ve kavurucu kül ve gaz akıntısıyla boğulduğu tahmin ediliyor.

Yaklaşık iki gün süren şiddetli volkanik faaliyetin ardından kaya ve küllü enkaz kenti ve sakinlerini tamamen kapladı. Bu devasa enkaz yığını, bin yılı aşkın bir süre boyunca bozulmadan durdu. M.S. 16. yüzyılda, uzun süredir kayıp olan yerleşim kalıntıları keşfedildi. Yüzyıllar sonra bile, arkeologlar bölgede çalışmalarını sürdürüyor ve sürekli olarak etkileyici keşifler yapıyor.

YouTube video

Bölgeden gelen son keşif haberinde, Pompeii’nin komşu kenti Herkulaneum’daki insanların sıcaklık nedeniyle buharlaştığını ortaya koymuştu.

Siz Pompeii felaketi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, arkeoloji dünyasından daha fazla haber için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Kaynak: IFL Science

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for berzah1 berzah1 dedi ki:

    Pompeii ile ilgili her geçen gün yeni bir şeyler çıkıyor ortaya. :face_with_monocle: İbretlik bir topluluk.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Extraction 3 Filmi Çalışmaları Başladı

“Extraction 3” İçin Çalışmalar Başladı: Chris Hemsworth Yeni Film İçin Geri Dönecek

Bruce Willis'e Destek Arnold Schwarzenegger'dan Geldi

Demans Teşhisi Konan Bruce Willis’e Destek Arnold Schwarzenegger’dan: “Biz Asla Gerçekten Emekli Olmayız”