in ,

Ödüllü Yönetmen Xavier Dolan Sinemayı Bıraktığını Açıkladı: “Sanat İşe Yaramaz ve Kendini Adamak Zaman Kaybı”

Xavier Dolan sinemayı bırakma kararı aldığını duyurdu. Kanadalı yönetmen, kendisini sinema sanatına adamayı bir zaman kaybı olarak görmeye başladığını açıkladı.

Xavier Dolan Sinema Bırakma Kararı
- Reklam -
- Reklam -

Xavier Dolan sinema kariyerini noktaladığını açıkladı. Dünyaca ünlü ödüllü sinemacı, daha fazla film yapmayacağını duyurdu.

34 yaşındaki Kanadalı yönetmen J’ai tué ma mère (Annemi Öldürdüm), Tom à la ferme (Tom Çiftlikte), Les amours imaginaires ve Mommy filmleriyle tanınıyordu. Sanatçı, yönetmen kimliğinin yanı sıra oyuncu, yapımcı ve senarist olarak da sektörde dikkat çekici işlere imza atmıştı.

5 farklı filmiyle Cannes Film Festivali’nde çeşitli ödüllere layık görülen ve son dönemlerin öne çıkan bağımsız film yönetmenleri arasında bulunan Dolan; sinema macerasını noktalıyor.

- Reklam -

Dolan sinemayı bırakma fikrini ilk kez geçen yıl paylaşmış, arkadaşları ve ailesiyle daha fazla zaman geçirmek istediğini söylemişti. Ancak bu hafta İspanyol El Pais gazetesine verdiği bir röportajda bu kararını yineledi.

Xavier Dolan, Sinemayı Neden Bıraktığını Açıkladı

Xavier Dolan, film yapmanın kendi yönetmenliğinden şüphe duymasına neden olduğunu kaydetti:

“Neredeyse hiç kimsenin görmediği bir projeye iki yılımı adamak istemiyorum. Bu hayal kırıklıklarını yaşamak için bu işe çok fazla tutku kattım. Bu durum yönetmenliğimin kötü olup olmadığını merak etmeme neden oluyor ama kötü olmadığını biliyorum.”

Dolan’a göre sorunun bir kısmı da dünyanın geldiği son durum ve hoşgörüsüzlüğün yol açtığı “iç savaş” tehdidiyle ilgili.

Xavier Dolan Film

Dolan bırakma kararını detaylandırırken çevresindeki her şey parçalanırken hikâye anlatmanın anlamsızlığına da dikkat çekti:

- Reklam -

“Etrafımızdaki her şey parçalanırken hikâye anlatmanın ne anlamı var anlamıyorum. Sanat bir işe yaramıyor. Kendini sinemaya adamak zaman kaybı.”

Xavier Dolan akıllara hâlâ başarılı filmleriyle gelse de ünlü yönetmenin son 5 yılda inişli çıkışlı bir süreç geçirdi. 2016 yapımı Juste la fin du monde (Alt Tarafı Dünyanın Sonu) ile Cannes’da Grand Prix kazansa da bu yapımıyla kutuplaşmış eleştirilerle karşılandı. 2018’de gösterime giren The Death & Life of John F. Donovan (John F. Donovan’ın Ölümü ve Yaşamı) filmi ise geniş çapta eleştirildi. 2019’a gelindiğinde, son uzun metraj filmi Matthias et Maxime’i çekti ve ortalama yorumlar aldı.

Xavier Dolan Sinema Bırakma Kararı

Les amours imaginaires ve Mommy gibi yapımlarıyla Kuir sinema kanonuna unutulmaz katkılar sağlayan yönetmen, veda kararıyla birçok hayranının kalbini kırdı.

Xavier Dolan’ın aldığı bu kararı siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Dazed Digital

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Threads 30 Milyon Kullanıcıyı Aştı

Meta’nın Twitter Rakibi “Threads” Kısa Sürede 30 Milyon Kullanıcıyı Aştı (Yavaşlayacak Gibi de Durmuyor)

The Nun 2: Korku Seansı Evreni'nin Yeni Filmine İlk Bakış

Korku Seansı Evreni’nin Hasılat Rekoru Kıran Filmi “The Nun”ın Devamı Geliyor: İşte “Dehşetin Yüzü 2″ye İlk Bakış