in ,

2001: Bir Uzay Destanı, Bilimkurgu Klasikleri’nde!

İthaki Yayınları her ay yeni bir bilimkurgu klasiği yayımlamaya devam ediyor. Sıradaki kitap ise Arthur Clarke’ın “2001”i.

2001 bir uzay destani ust

Amerikan bilimkurgusunun altın çağında Isaac Asimov ve Robert A. Heinlein ile birlikte “üç büyük usta”dan biri olarak anılan Arthur C. Clarke‘ın magnum opusu “2001: Bir Uzay Destanı” da artık Bilimkurgu Klasikleri‘nin üyelerinden biri oldu.

Daha önce ülkemizde K Yayınları, Deniz Kitaplar Yayınevi ve 6:45 Yayınları’ndan çıkan kült roman, seri olarak ise 1998-1999 yıllarında İthaki Yayınları tarafından yayımlanmıştı. Aradan geçen 16 yılı aşkın bir zamandır bilimkurgu okurlarından uzak olan eser nihayet yeniden raflara sürülmek üzere.

1968 yılında usta yönetmen Stanley Kubrick tarafından sinemaya uyarlanan 2001‘in konusu, filmin çekildiği dönemde Clarke & Kubrick işbirliği ile oluşturuluyor. Roman, uzay keşfiyle insan evrimini, yapay zekâyla insanın evrendeki yerinin sorgulamasını bir araya getirdiği kurgusuyla, bilimkurgu yazınında bir dönüm noktası niteliği taşıyor.
2001-bir-uzay-destaniGizemli bir monolit, Ay’ın yüzeyinde gömülü halde bulunduğunda, bilim insanları büyük bir şaşkınlıkla bu monolitin en azından 3 milyon yıllık olduğunu keşfederler. Daha da hayret verici olan, ortaya çıkarıldıktan sonra monolitin Satürn’e doğru güçlü bir sinyal göndermesidir. Bu sinyalin kaynağını öğrenmek için Discovery yola çıkar. Discovery’nin tayfası en iyinin iyisidir ve yanlarında, onlara destek olması için bilinç sahibi süper bilgisayar HAL 9000 de vardır. Fakat HAL’ın programlaması insan zihnine biraz fazla benzemekte ve Discovery’nin her bir parçasının kontrolünü elinde bulundurmaktadır. Monolitin peşinden gitmek istiyorlarsa, bu psikotik bilgisayarla başa çıkmak zorundadırlar.
Kitabın içeriğinde yazılış süreci üzerine notların yanı sıra, Arthur Clarke ve Stanley Kubrick‘in önsözleri de bulunuyor. Bunlara ek olarak, 2001’in ortaya çıkmasına öncülük eden 2 öykü daha okuru bekliyor: Gözcü ve Şafakta Karşılaşma.

Bu öykülerin ülkemizde ilk kez yayımlanmadığı biliniyor. Gözcü isimli öykü 1989 yılında Engin Yayıncılık’tan çıkan “2001 ve Ötesi” isimli öykü derlemesinde, Şafakta Karşılaşma adlı öykü ise ilk olarak 1998 yılında Ve Yayınları’ndan çıkan “Kanatların Olmasın” isimli öykü derlemesinde bilimkurgu severlerle buluşmuştu.

Bilimkurgu Klasikleri‘nde 15. kitap olan “2001: Bir Uzay Destanı“nın çevirmen koltuğunda ise Oya İşeri oturuyor. Şu anda ön siparişte olan eser, 14 Ekim‘den sonra raflardaki yerini alacak.

Dizide geçen ay yayımlanan kitap ise bilimkurgunun ustalarından Wells’in başyapıtı Zaman Makinesi idi.

Bahri Doğukan Şahin

1995, Erzurum. Küçük yaşlarımdan itibaren fantastik şeylere merakım vardı. Bunun önünü açan ve bugünkü ben olmamı sağlayan Pokemon, Digimon, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi serilere minnettarım. Zamanla bu ilgi bilimkurguya kaydı. Sinemaya ve sürpriz yumurtalara olan ilgim de azımsanmayacak boyutta. Şu sıralar amatör haberci ruhumu profesyonel boyuta taşımak uğruna çabalıyor, Kayıp Rıhtım ve Bilimkurgu Kulübü gibi platformlarda yazmaya devam ediyorum.

5 Yorum

Yorum Yap

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  uc kardes turkce altyazi

  Rowling’in Filme Uyarlanan “Üç Kardeşin Hikâyesi” Masalı Artık Türkçe Altyazılı!

  Giovanni Scognamillo

  Giovanni Scognamillo Aramızdan Ayrıldı