2018’de Türkiye’de Kişi Başına Düşen Kitap Sayısı Arttı

2018 yılı için Kültür ve Turizm Bakanlığının paylaştığı verilere göre, kitap fiyatlarının gittikçe artmasına rağmen kitap satışları yükselmeyi başarmış.

Ülkemizde kitap fiyatları günden güne artıyor. Cepleri her zamankinden daha çok boşaltıyor. Peki kitap satışlarında durum nasıl? Fiyatların artmasıyla birlikte satış rakamları da düştü mü? Gelin Kültür ve Turizm Bakanlığının 2018 yılı için yayınladığı kitaplarla ilişkin verilere birlikte göz atalım.

GÖZ ATIN  Yayınevlerine Sorduk: "Ne Olacak Bu Ekonominin Hâli?"

Paylaşılan bandrol ve tescil istatistiklerine göre geçen seneye göre süreli olmayan yayın (kitap) satışı 407 milyon 739 bin 8’den 2018’de 410 milyon 641 bin 305‘e yüksekmiş. Yani fiyatların katlandığı ve ekonominin bozulduğu bu dönemde kitap satışları artmaya devam etmiş.

Genel olarak 2018 yılına ait bandrol satışlarının verileriyse şu şekilde:

 • Eğitim kategorisi: 215 milyon 370 bin 387
 • Yetişkin kategorisi: 74 milyon 484 bin 289
 • İnanç kategorisi: 44 milyon 431 bin 96
 • Çocuk-gençlik kategorisi: 41 milyon 273 bin 395
 • Yetişkin kurgu kategorisi: 24 milyon 719 bin 651
 • İthal yayın kategorisi: 5 milyon 901 bin 479
 • Akademik alan kategorisi: 4 milyon 461 bin 8

Bu sayıların üzerine bandrol muafiyetine tabi yayınları da ekleyince Türkiye’de kişi başına düşen kitap sayısı 7,18 olarak belirlenmiş.

GÖZ ATIN  Elektronik Kitap, Dergi ve Gazetelere KDV Zammı Yapıldı

Bu rakamlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Bu kadar satılıyor ancak ne kadar okunuyor kafanızı kurcalıyor mu?

Kaynak: Habertürk

 • 82
  Shares

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

2018’de Türkiye’de Kişi Başına Düşen Kitap Sayısı Arttı için 27 yorum

 1. mit dedi ki:

  Kitap satışlarındaki artışa “Kayıp Liman” adlı bir sitenin forumundaki “Yeni Kitap Haberleri” ve “Son Aldığınız ve Alışveriş Listenizde Olan Kitaplar” adlı iki başlığın neden olduğu, burada yazılanları okuyanların kendilerini kontrol etme yetisini tamamen kaybedip hunharca kitap alışverişi yaptığı tespit edildi.

  Yetkililer @fortknoxt ve @frht45 kod adlı şahıslar hakkında soruşturma açtı. Sitenin kurucusu olan @magicalbronze kod adlı H.T. (31) ise örgüt kurma suçundan göz altına alındı.


 2. Pişman değilim yine olsa yine yaparım.

  Hayaller paris yaşantım somoli senin adın belli MOKALİ MOKALİ

  Hunharca gülüyorum. :joy::joy::joy::joy:


 3. İstihbarat @mit (Milli İstihbarat Teşkilatı)'den geldi.


 4. Şaka bir yana haber ne kadar iyi olsa da Eğitim Katogorisinde satılmış olan 215 milyon 370 bin 387 kitap eğitim sistemimizin ne kadar kötü olduğunu gösteriyor. Okullarda alınan eğitimi kaynak kitapları ile doldurmaya çalışıyoruz. Bir yandan sevinirken bir yandan da üzülüyoruz malesef.


 5. Agape dedi ki:

  Bence bu böyle olmaz arkadaşlar. Tüm ülkeyi biz omuzluyoruz.

  Ben derim ki bu kitap almayan kimselerin kafasına odun… öhöm yani ricayla veya belkim birazcıkın duygu sömürüsü olmazsa tehd… yani teşvik ile kendilerine almayacaklarsa bile bizlere kitap almalarını sağlamalıyız. Böylece kutsal amaç… öhhöee bu kara lekeyi temizlemekte bu kimseler de çorbaya tuz atmış olabilirler. Onlara bu fırsatın tadını tattırmalıyız!


2018’de Türkiye’de Kişi Başına Düşen Kitap Sayısı Arttı

2018 yılı için Kültür ve Turizm Bakanlığının paylaştığı verilere göre, kitap fiyatlarının gittikçe artmasına rağmen kitap satışları yükselmeyi başarmış.

 • 82
  Shares

 

 

Başa dönün
Daha fazla Haberler
“Hakan: Muhafız”ın İki Sezonu Daha Onayı Kaptı

Hakan: Muhafız’dan (The Protector) yeni haberler var. Netflix şimdiden dizinin 3. ve 4. sezonları için...

Kapat