in ,

Cowboy Bebop Yazarı Keiko Nobumoto Hayatını Kaybetti

Cowboy Bebop, Tokyo Godfathers ve Samurai Champloo gibi animelerin yazarı olarak tanınan Keiko Nobumoto, 57 yaşında aramızdan ayrıldı.

Keiko Nobumoto anime cowboy bebop ölüm haberi

Anime yazarı Keiko Nobumoto, yemek borusu kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi. Cowboy Bebop, Space Dandy, Tokyo Godfathers, Samurai Champloo ve Carole & Tuesday gibi animelerin yazarı olan tanınan isim, 57 yaşındaydı.

Yazarın ölüm haberi, Nobumoto ile birlikte Wolf’s Rain ve Shinichiro Watanabe’nin yönettiği Cowboy Bebop, Samurai Champloo ve Space Dandy yapımlarında çalışan yazar Dai Sato’nun bir Facebook gönderisiyle kamuoyuna duyuruldu. Sato, haberi 4 Aralık’ta bir anma töreninden sonra Nobumoto’nun ailesiyle temasa geçen Watanabe’den aldı. Yazar anma yazısında Nobumoto’yu “bir usta gibi bana rehberlik eden kişi” olarak nitelendirdi.

13 Mart 1964’te Hokkaido’da doğan Keiko Nobumoto, 1989 yılında kazandığı Üçüncü Fuji TV Genç Senaryo Büyük Ödülü ile profesyonel olarak senaristlik yapmaya başladı. İlk çalışmaları arasında 1991’de yayınlanan ve sirkten bir albino balinayı kurtaran çocuklar hakkında bir film ola Tobé! Kujira no Peek bulunuyordu. Ardından 1992 yılında live action bir film olan World Apartment Horror (Akira’dan Katsuhiro Otomo tarafından ortaklaşa yazılan ve yönetilen, Satoshi Kon’un bir hikayesine dayanan) ve 1993’te televizyon için hazırladığı Hiroşima ni Ichiban Densha ga Hashita bulunuyordu.

Hayatı boyunca defalarca çalışma fırsatı elde ettiği Shinichiro Watanabe ile çalışmaya ilk defa 1994’te Super Dimension Fortress Macross evreninde geçen Macross Plus OVA serisi ile oldu. Dört bölümlük OVA serisi, Nobumoto tarafından 1995’te yoğun bir uzun metrajlı film olan Macross Plus: Movie Edition’a uyarlandı.

Keiko Nobumoto En Çok Cowboy Bebop Animesi ile Tanınıyordu

Keiko Nobumoto anime cowboy bebop ölüm haberi

Nobumoto, Watanabe’nin 1998’de yayınlanan ve bir klasik haline gelen Cowboy Bebop animesinin kompozisyonundan sorumlu ismiydi. 26 bölümün 9’unun yazarlık koltuğunda oturdu. Bunun yanı sıra “Jupiter Jazz” ve “The Real Folk Blues” adlı ikonik hale gelmiş iki şarkısını da yazdı. Son olarak 2001 yılında vizyona giren Cowboy Bebop: The Movie’de de yazarlık koltuğunda oturdu.

Wolf’s Rain, Tokyo Godfathers gibi animelerde de çalışan yazar, 2002’de çıkan Kingdom Hearts oyunu için de senaryo süpervizörü olarak görev aldı. 2000’lerin başındaki bu üretkenliği sonraki yıllarda aynı hızda devam etmedi ve ara sıra bazı bölümler için yazdığı senaryolarla sınırlı kaldı. Nobumoto’nun kaleme aldığı en son senaryo ise Carole & Tuesday animesinin 15. bölümü olan God Only Knows idi.

Keiko Nobumoto’nun senaristliğini üstlendiği hangi anime yapımlarını izlediniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Comic Book

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Kehribar Kehribar dedi ki:

  Her şey için teşekkürler Keiko Nobumoto.

 2. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

  Üzüldüm, yetenekli ve değerli insanları kaybetmek her zaman üzücü gelmiştir bana :cry: Haberde anılan animelerin çoğunu, çok severek izlemişimdir. Mekanı cennet, ruhu şad olsun.

 3. Avatar for Arcade Arcade dedi ki:

  Yalnız Yemek Borusu Kanseri diye bir şey ilk defa duydum ya,aşırı üzücü :cry::cry:

 4. Avatar for alper alper dedi ki:

  Tam doğru hatırlamıyor olabilirim.

  Bu kanser türü en çok uzak doğuda görülüyor. Biz de ise Erzurum olması lazım. (Benim de ilgimi bu nedenle çekmişti.) Acaba sıcak çay ile ilgili bir durum mu diye ilgilenmiştim, gerçi sıcak çay bir neden miydi, hatırlayamadım ama galiba tuzlu ve salamura yiyeceklerin yoğun olarak yenilmesiyle alakalı diye yazmışlardı.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

The Batman Fragman

The Batman Filminden Riddler’a Odaklanan Yeni Bir Fragman Yayınlandı

Fantastik Canavarlar 3 İnceleme

Yeni Harry Potter Filmi ‘Fantastik Canavarlar 3’ten İlk Fragman: “Dumbledore’un Sırları”