Disney Yapımı Aladdin’in Yönetmenleri Meşhur Hayran Teorisini Doğruladı!

Yıllardır süren hayran teorilerinden biri doğrulandı, diğerleri reddedildi.

Robin Williams’ın Cin’i seslendirdiği o meşhur Disney yapımı Aladdin’i hepimiz biliyoruz. Kim maymun Abu’yu, ağzı dili olmadan her derdini anlatan uçan halıyı, güzeller güzeli Jasmine’i ve kaplanı Rajah’ı unutabilir ki? Tamam tamam, Jabbar olmadan olmaz elbet.

Robin Williams’ın sesiyle hayat bulan Cin, dünyadaki pek çok çocuk için özeldi. O coşkulu sesi, bitmeyen enerjisi, ruh halleri arasındaki dalgalanmaları başka kim sadece sesiyle bu derece yansıtabilirdi ki?

Yönetmenler Ron Clement ve John Musker, filmin Elmas Edisyon Blu-ray versiyonu için bir araya geldi, Robin Williams’ı andı ve uzun bir zaman sonra meşhur bir hayran teorisini doğruladı.

Hangisi mi? Filmin başında lambayı Aladdin’e satan göbekli satıcıyı hatırlıyor musunuz? Heh, işte o satıcı aynı zamanda bizim Cin’in ta kendisi!

Bakın nasıl onaylıyorlar:

Aladdin’de yer alan baştaki satıcının Cin olduğuna dair spekülasyonlar gördüm. Bu doğru! Asıl amaç buydu aslında. Üstelik, filmin sonunda kendini Cin olarak açık ettiği bir yere de sahiptik ve elbette Robin [Williams] satıcının seslendirmesini yapan kişiydi. Hikayedeki bazı değişimler ve düzeltmeler yüzünden sondaki o açığa çıkışı kaybettik. Yani, bu aslında doğru olan bir şehir efsanesi.

Öte yandan, Aladdin’in dünyasının geçmişte yer alan bir ülke değil de, aslında post-apokaliptik bir dünya olduğu teorisini yalanlıyorlar. (Olsa çok çılgın olurdu hani)

Filmi bir de bu gözle izlemek şart oldu!

  • 16
    Shares
GÖZ ATIN  Will Smith'li Yeni Aladdin Uyarlaması Olmuş mu?
Etiketler:  

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Disney Yapımı Aladdin’in Yönetmenleri Meşhur Hayran Teorisini Doğruladı! için 1 yorum

  1. Kurguyu genişletmek gerekirdi, bence üşendiklerinden hiç oralara girmemişler :smiley:


Disney Yapımı Aladdin’in Yönetmenleri Meşhur Hayran Teorisini Doğruladı!

Yıllardır süren hayran teorilerinden biri doğrulandı, diğerleri reddedildi.

  • 16
    Shares

 

 

Başa dönün
Daha fazla Anime / Çizgi
Miyazaki’nin Dünyasına 3 Boyutlu Saygı Duruşu

Yaşayan en büyük animasyon ustası sayılan Hayao Miyazaki’nin filmlerine 3 boyutlu bir bakış atmaya ne...

Kapat