in ,

Hayao Miyazaki Yeni Filmi How Do You Live? İçin Epey Bekleyeceğiz

Hayao Miyazaki yeni filmi How Do You Live? için işler iyi gitmiyor. Studio Ghibli kurucularından Suzuki, yapımın tamamlanması için en az 3 yıla ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

hayao miyazaki how do you live
Hayao

Hayao Miyazaki yeni filmi How Do You Live?, şimdilik beyaz perdeden çok uzakta görünüyor. Açıklamayı yapan Studio Ghibli kurucu ortaklarından Toshio Suzuki, sürecin henüz yarısında olduklarını belirtti.

Yaptığı filmlerle adını tüm dünyaya duyuran ve Oscar ödülünü de kazanan efsane yönetmenlerden Hayao Miyazaki, yeni filmi How Do You Live? üzerinde uzun bir süredir çalışmakta. Usta yönetmen normalde 2013 yılında çıkan The Wind Rises (Rüzgâr Yükseliyor) ile emekliye ayrıldığını duyurmuştu. Bu karar hayranlarını oldukça üzse de çok geçmeden müjdeli haberler gelmiş ve Miyazaki’nin bir kez daha sahalara döndüğü açıklanmıştı. Ancak görünen o ki başlangıcı neredeyse 2016 yılına dayanan film için işler pek de iyi gitmiyor.

10 Years with Hayao Miyazaki Belgeseli

Studio Ghibli kurucu ortaklarından olan ve şu anda genel müdürlük görevini de üstlenen Toshio Suzuki, Entertainment Weekly’ye verdiği söyleşide Miyazaki’nin son filmi How Do You Live? hakkında son bilgileri paylaştı. Yapımcı, dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisine rağmen filmle ilgili çalışmaların devam ettiğini ancak anime yapımının tamamlanması için en az 3 yıllık bir süreye gerektiğini söyledi.

Kare sayılarının artmasıyla birlikte eskiye nazaran daha fazla iş olduğunu söyleyen Suzuki, tüm çizimleri elde yaptıkları için işlerin çok daha uzun sürdüğünü belirtti.

How Do You Live? Filminin Tamamlanmasına En Az 3 Yıl Var

“Anime filmindeki tüm çizimleri hâlâ elle çiziyoruz. Ancak bir filmi tamamlamamız eskisine göre daha fazla zaman alıyor çünkü daha fazla kare çiziyoruz. Yani eskisinden çok daha fazla çizim var. My Neighbor Totoro (Komşum Totoro) filmini yaparken sadece sekiz animatörümüz vardı. Sekiz animatörle Totoro’yu 8 ay içinde bitirdik. Miyazaki’nin üzerinde çalıştığı şu anki filmde ise 60 animatörümüz var. Fakat 1 ayda sadece 1 dakikalık animasyon üretebiliyoruz. Yani yılda 12 aydan, 12 dakikalık bir film elde edersiniz. Aslında bu film üzerinde üç yıldır çalışıyoruz. Yani şu ana kadar toplamda filmin 36 dakikası hazır. Bu hesapla önümüzdeki üç yıl içinde bitmesini umuyoruz.”

Hayao Miyazaki ve Toshio Suzuki
Hayao Miyazaki ve Toshio Suzuki

Son olarak Suzuki, yönetmenin filmografisi mükemmel olduğu için Miyazaki’nin başka bir film yapması gerektiğinden şüpheli olduğunu ifade etti.
“Birçok yönetmen, yaşları ilerlediği halde kariyerleri boyunca tekrar tekrar film yapıyor. Miyazaki geri dönüp tekrar film yapmak istediğimi söylediğinde, bunun harika bir fikir olmadığını söyledim. Çünkü zaten çok şey başarmıştı. Geri döndüğünüzde daha önce yapmış olduğunuz bir şeyi yapamazsınız, farklı bir şey yapmalısınız. Haliyle bu konu sonrasında yaptığımız tartışmalarla çıkan fikir, bir film için neden daha fazla para ve zaman harcamayalım oldu. Aslında bu da şu an yapımın neden uzuyor olduğunun bir göstergesi.”
Suzuki ayrıca How Do You Live? filminin Miyazaki’yle birlikte oldukça görkemli bir fantastik hikâye anlattığını belirtti. Yönetmenin yaklaşmakta olan projesi, Yoshino Genzaburo’nun 1937 yılında çıkan kitabından uyarlanıyor.

Sizler Miyazaki’nin yeni filmini bekliyor musunuz? Yönetmenin ilerlemiş yaşına rağmen bu üretkenliğini nasıl buluyorsunuz? Kayıp Rıhtım Forum üzerinden yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.


* Hayao Miyazaki Belgeseli Ücretsiz Olarak Yayında

Kaynak: indiewire

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Fringe - En İyi Bilimkurgu Dizileri

Collider Açıkladı: 21. Yüzyılın En İyi 25 Bilimkurgu Dizisi

Kaplumbağa Günlüğü - Russell Hoban

Kaplumbağa Günlüğü: Russell Hoban Yeniden Türkçede