in

Kült Filmler Anime Tarzıyla Nasıl Görünürdü?

Sinema tarihinde kendisine çok önemli yer edinen filmlerin unutulmayan sahneleri anime tarzıyla nasıl görünürdü?

Aliens, Beetlejuice, Blade Runner, Die Hard, Ghostbusters, Jurassic Park, Robocop ve daha nicesi… Hepsi sinema tarihinde kendisine çok önemli yer edinmiş ve kendisinden sonraki yapımları büyük ölçüde etkilemiş filmler. Peki birçok sahnesiyle sinemaseverlerde unutulmaz izler taşıyan bu yapıtlar anime tarzıyla nasıl görünürdü?

Rus sanatçı Dmitry Grozov (Ahriman), yaptığı özenli çalışmasıyla bu soruya yanıt vermiş. Akıllara yer edinen birçok değerli filmlerden sahneleri anime tarzıyla görselleştirmiş. Hem söz konusu önemli filmlere hem de animenin kendine has üslubuna hâkim olmasının yanı sıra çizimlerdeki kabiliyetini de konuşturarak özgün işler çıkarmış.

Eğer beğenirseniz sanatçının çalışmalarını kişisel sayfalarından da (Instagram, VK ve ArtStation) takip edebilirsiniz.

Ahriman’ın zor bir işe kalkıştığı çok açık. Peki sizce altından kalkabilmiş mi? Gelin birlikte çalışmalarına göz atalım:

Alien

Terminator

Blade Runner

Jurassic Park

Ghostbusters

Predator

Robocop


Kaynak: Kotaku

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

    Alien’ın ikinci çalışması biraz Battle Angel Alita OVA esintisi taşıyor. Jaws’ın ikonik anını tekrarlayan çalışmasını ayrı bir sevdim; Roy Scheider abimiz, yine karizma karizma bakmış. Hey gidi hey…

    Söz konusu çizim olduğundan, haliyle Ghostbusters ve Jurassic Park gibi insan haricinde karakterler bulunduran ya da Corpse Bride gibi aslı veya da -yine- Ghostbusters gibi lisanslı alternatifi animasyon olan çalışmalarda ister istemez aslına daha yakın. Ve sanırım bu aslına sadıkmış gibi gelme etkisi yüzünden gözüme daha hoş geldi.

    Diğer çalışmalarını inceledim de, kadın karakter tasarımı yönünden sanatçımız, özellikle Bubblegum Crisis’la bilinen manga sanatçısı Kenichi Sonoda’dan etkilenmiş gibime geldi. Uzun veya geniş ya da ikisine birden sahip çeneli baş erkek karakter imajı da yine Sonoda’nın çalışmalarını anımsattı. Daha yeni tarihli çalışmalarında bu esinti azalıp, kendi tarzı oturmaya başlamış gibime geldi. Ya da orjinal tasarımı veya sunumu gereği kendine has görsel estetik kazandırılmış karakterleri, yine asıllarına yakın bulduğum için ben öyle algılıyorum :thinking: Emin olamadım şimdi :sweat:

  2. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

    Benim gözüme Blade Runner’ın kült sahnesi çarpmıştı ilk. Güzel olmuş. Gelmiş geçmiş en iyi sözlerden birisinin de olmasının etkisi büyük tabii.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

“Avatar: Son Hava Bükücü” Dünyası Kyoshi’nin Maceralarıyla Genişliyor

Türk Edebiyatında Vampirler Dizini