Pokémon Aslında Bir Orta Çağ Geleneği Miymiş?

İlk kez Nintendo tarafından yaratıldığını düşündüğümüz Pokémon efsanesi, acaba Orta Çağ'dan kalmış olabilir mi?

İlk kez 1996 yılında, Nintendo’nun efsanevi el konsolu Gameboy’a çıkan, daha sonrasındaysa sonra gerek kart oyunuyla gerekse de animesiyle alıp başını giden Pokémon, acaba daha eski olabilir mi? İngiliz Kütüphanesi’nin geçtiğimiz günlerde yayınlandığı el yazmalarındaki görseller bu işin 8. yüzyılda başlamış olabileceğini ortaya koyuyor (!).

MedPokemon

Yukarıdaki görselde de göreceğiniz gibi, insanlar Pokémonlara Poketop atmadan önce de Pokémonlar birbirlerine atıyorlarmış. Görseldekiler hangi Pokémonların atası bilinmese de, gerçekten ilginçler.

MedPokemon02

Görüldüğü gibi Orta Çağ’da Pokémonları birbiriyle dövüştürmek yerine, ele sopa alıp Pokémonla dövüşmek de tercih ediliyormuş. Bu “dev salyangozumsu Pokémon”a karşı işe yarayacak bir yöntem gibi görünse de, Charmender ya da Magmar gibi Pokémonlara karşı ne kadar faydalı olurdu bilemiyorum.

MedPokemon03

Özellikle soldaki “Pokémon”, yasaklandıktan sonra animesiyle hiç ilgisi olmadığı halde sürekli “Abi Pokémon ilk nesilden sonra çok bozdu yea!” diyenlere ilaç gibi gelecek bir Pokémon olmuş. Elindeki maske mi, düşmanının kafasını mı kopartmış belli değil ama, sağdaki gerçekten azıcık uğraşla epey güzel bir Pokémon olabilirmiş.

MedPokemonBalls

Poketoplar sadece Pokémon yakalamak için değildir, jonglürlük de yapılabilir.

İngiliz Kütüphanesi’nin yayınladığı bu görseller ile Pokémon arasındaki benzerlik gerçekten de ilginç. Siz ne düşünüyorsunuz?

Etiketler:  
Yayın Yönetmeni
Müzmin arkeolog adayı. Her yerde uyuma konusunda rakipleri Snorlax ve kediler. Fantastik okudukça "Daha okuyacak çok şeyim var," diye kaygılanır. Haftada bir gün Neil Gaiman, bir gün Patrick Rothfuss övmezse içi rahat etmez. Geri kalan günlerin çoğunluğunda Lovecraft över. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir.

PORTAL YORUMLARI

  1. Kemal dedi ki:

    Ara başlığın fontunu değiştirebilir misiniz acaba? Göze bir miktar rahatsız edici geliyor çünkü. Bu arada yazı cidden ilginç bir noktaya parmak basıyor. Ama pokemon’un yaratıcılarının da bundan esinlenmiş olması mümkün gözüküyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pokémon Aslında Bir Orta Çağ Geleneği Miymiş?

İlk kez Nintendo tarafından yaratıldığını düşündüğümüz Pokémon efsanesi, acaba Orta Çağ’dan kalmış olabilir mi?

“Son gemi de ayrıldığında limandan,

Kaybolmuştu artık o rıhtım, gecenin karanlığından…”

Başa dönün