in ,

The Simpsons: Geleceği Tahmin Eden Çizgi Dizi

Donald Trump’ın ABD başkanı olmasından İkiz Kuleler olayına kadar pek çok başarılı tahminde bulunan The Simpsons, tüm bu öngörüye nasıl sahip olabiliyor?

The Simpsons

The Simpsons ilk yayınlanmaya başladığında tarihler 1989’u gösteriyordu. Dizi hâlâ devam ediyor. Şu sıralar 32. sezon için hazırlıklarını yapan yapım, bu istikrarla televizyon tarihinin en uzun soluklu işlerinden birisi.

Hâl böyle olunca da geçen 30 yılda The Simpsons dizisinde neredeyse her konu işlendi. Son sezonlarıyla her ne kadar eleştiri konusu olsa da Simpsons’ın başarılı olduğu bir konu var. Bu, öyle bir konu ki dizi hakkında pek çok efsaneyi de beraberine getiriyor: Geleceği görmek!

Matt Groening tarafından yaratılan ve yetişkinlere yönelik animasyon kavramını kültürümüze sokan The Simpsons, geleceği tahmin etmesiyle de gündemde kalıyor.

The Simpsons

BBC’nin Newsbeat radyo programı ekibine konuşan dizinin yazarları bu durumun, birçok kişinin tahmin ettiğinin aksine komplo teorileriyle ilişkilendirilemeyeceğini, dizide birçok konuda geleceğe dair tahminler yürütüldüğü için bunların gerçekleşmesi ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor.

Newsbeat’e konuşan dizi yazarlarından Al Jean bu durumu şöyle açıklıyor:

“Eğer yeteri kadar tahminde bulunursanız yüzde 10’u doğru çıkar.”

Dizinin diğer bir yazarı olan Stephanie Gillis ise, “Bir bakıma 10 ay öncesinden yazan gelecekbilimcileriz, o yüzden bir sonraki adımda ne olacağını tahmin etmeye çalışıyoruz,” diyor.

Donald Trump, Lady Gaga ve Super Bowl…

Simpsons’ın şimdiye kadar tahmin ettiği ve sonrasında gerçekleşen olaylar arasında iş adamı Donald Trump’ın ABD başkanı olması, şarkıcı Lady Gaga’nın Amerikan Futbol Ligi’nin (NFL) şampiyonluk maçı Super Bowl’da sahne alması, Ebola krizi ve hatta akıllı telefonlar da var.

the simpsons donald trump

Al Jean, Trump ile ilgili bölümü nasıl yazdıklarına dair Trump’ın bir gün başkan adayı olacağına dair sözlerini dikkate alarak senaryoyu yazdıklarını belirtiyor şunu ekliyor:

“2000 yılında hangi komik ünlü başkan olabilir diye düşünüyorduk.”

Bazı komplo teorisi yazarları, Simpson Ailesi’nin New York’a gittikleri bölüm üzerinden dizinin 11 Eylül 2001’de İkiz Kuleler saldırılarının gerçekleşeceğini bildiğini iddia ediyordu.

Al Jean, bu iddianın kaynağını da şöyle açıklıyor:

“New York’ta bir rehber alıyorlar, üzerinde 9 dolar ve İkiz Kuleler’in olduğu bir kapak var; 9/11 gibi gözüktüğü için böyle düşündüler ama bu tamamen bir tesadüftü.”

The Simpsons

The Simpsons Şimdiye Kadar 800 Ünlüyü Ağırladı

Dizi çalışanlarından Al Jean, Simpsons ekibiyle çalışmanın ne kadar eğlenceli olduğunu şöyle anlatıyor:

“10-20 adet çok eğlenceli insanlarla aynı odadasınız.”

Al Jean, dizide çalışmanın grup terapisi gibi olduğunu belirtirken eşi ve dizi yazarı Stephanie Gillis ise dünyada çok fazla şey olduğunu ve sonra gelip bunun üzerine konuştuklarını, o yüzden günlük hayatlarında da sürekli diziden bahsettiklerini aktarıyor.

the simpsons tahmin

Şu ana kadar 800 kadar ünlüye ev sahipliği yapan dizi, yeni yayın mecrası olan Disney+’taki yerini almaya da hazırlanıyor.

Siz dizinin geleceği tahmin etmekteki başarısını neye bağlıyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!

* * *

* The Simpsons Evreni Yeni Bir Yan Dizi ya da Filme Hazırlanıyor

* Aşırı Kasvetli Rus Yapımı “The Simpsons” Jeneriği

Kaynak: BBC Türkçe

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Böyle bir şey olsaydı yayından kaldırılıdı bu çizgi film. Tamamen tesadüf.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

filmlerden gerçek mekânlara Mimari örnekleri

Filmlerden Gerçek Mekânlara Taşınan Mimari Örnekleri

Kıyamet Gösterisi Kitap İnceleme

Kıyamet Gösterisi: Tanrı Evrenle Zar Atmaz