Ara Güler Aramızdan Ayrıldı

Sanat dünyamızın yaşayan en önemli isimlerinden biri olan Ara Güler, bugün 90 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Sanat dünyamızdan bir yıldız daha kaydı. Ülkemizin önemli fotoğraf sanatçılarından Ara Güler, bugün, 90 yaşında hayatını kaybetti.

Kalbi 2 defa durmasına rağmen, müdahalelerle yeniden hayata döndürülen Güler, yoğun bakımda tüm önlemlere rağmen yaşamını yitirdi.

Ülkemizde fotoğraf sanatında çığır açan yeteneği ve başarılarla dolu hayatıyla Ara Güler, pek çok edebiyatçımızı da objektifiyle ölümsüzleştirmişti. Dünyanın sayısız yerinde sergiler açan, fotoğraf ve sinema üzerine kitaplar yazan, gazetecilik tarihimize çok kıymetli katkılarda bulunan Güler’in başarıları saymakla bitmez. Picasso, Alfred Hitchcock, John Berger, Bertrand Russel, Salvador Dali gibi isimlerle röportaj yapıp onların fotoğraflarını çekmesi bile tek başına yeterli bir büyüklük. Geçtiğimiz aylarda Bomonti’de açılan Ara Güler Müzesi ise Türkiye’nin ilk uluslararası niteliğe sahip fotoğraf müzesiydi.

Güler üretmeye ve sanatını sürdürmeye son günlerine kadar devam etti.

Sanat dünyamızın başı sağ olsun. Bütün o güzellikler için teşekkürler Ara Güler.

GÖZ ATIN  Game of Thrones Aktörü Max von Sydow Aramızdan Ayrıldı
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Ara Güler Aramızdan Ayrıldı için 6 yorum

  1. mit dedi ki:

    Hay Allah… Gün üzücü bitti. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun.


  2. Klişe ama doğru: Bir dönem kapandı. Hem fotoğrafçılık için hem de Türk edebiyatı için.


  3. erdo dedi ki:

    Fotoğrafçılar için temenni edilen en büyük istektir.
    “Işığı bol olsun”


  4. Şu zamanda fotoğraf ve fotoğrafçılık yadırganan şeyler değil ama Ara Güler ve onun kuşağındakiler için mesleklerini ve amaçlarını başkasına anlatmak, bolca dil dölkmek gerektirmiş. Zamanında dükkan fotoğrafçıları bile, batıl itikatlardan sebep, yetiştirmeye çırak bile bulamamış. O zamanları ve dönemlerinin teknik imkânlarını dikkate alınca bir mesleğin kabulünde ve varolmasında katkıları yadsınamayacak bir kuşağın temsilcisiydi kendisi.


Ara Güler Aramızdan Ayrıldı

Sanat dünyamızın yaşayan en önemli isimlerinden biri olan Ara Güler, bugün 90 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Başa dönün