in ,

Müzede 150 Yıldır Bekleyen Kutudan Kayıp Okyanusta Yaşamış 33 Keşfedilmemiş Tür Çıktı

33 yeni salyangoz türü, 150 yıldır bir müzede keşfedilmeyi bekliyordu. Kalıntılar 15 milyon yıl öncesindeki Paratetis Okyanusu’ndan.

Yeni Salyangoz Türü keşif
- Reklam -
- Reklam -

33 yeni salyangoz türü, 150 yıldır bir müzede atıl hâldeki kutuların birisinde keşfedilmeyi bekliyormuş. Avusturya’daki Viyana Doğa Tarihi Müzesi’nde heyecan verici bir keşfe imza atıldı.

Avusturya’da bulunan Viyana Doğa Tarihi Müzesi şu sıralar hareketli günler geçiriyor. 150 sene boyunca bir kutuda öylece bekleyen 33 salyangoz türü, ilk defa gün yüzüne çıktı.

Kutuda yer alan deniz salyangozları üzerindeki araştırmalarına devam eden müze yetkilileri, 33 türden birisine ülkenin başkenti Viyana’dan ilhamla Mitrella viennensis ismini verdi.

- Reklam -

Şimdiye kadar kutudan çıkan salyangoz türlerinin yalnızca üçte ikisi incelenmiş durumda. Araştırmalar tamamlandığında türlerin hepsi kendi isimlerine kavuşacak.

Keşfedilen Salyangoz Türleri Milyonlarca Yıl Öncesinin Paratetis Okyanusu’na Aitler

Kutudaki 33 salyangoz, 15 milyon yıllık bir tarihe sahip. Araştırmacıların ifadelerine göre bu kabuklular milyonlarca yıl önce şimdiki Viyana’yı kaplayan Paratetis Okyanusu’nun deniz çayırlarında yaşıyordu.

Tropikal Paratetis Okyanusu, Viyana’dan Kafkasya’ya kadar uzanan bir hacme sahipti. Mercan resiflerinin geliştiği okyanusta yüzlerce farklı deniz kabuklusu, mercan ve balık bulunuyordu.

Okyanus yaklaşık 5 milyon yıl önce kademeli olarak kütlesini yitirmeye başladı. Bugün o okyanustan geriye Karadeniz, Aral Denizi, Hazar Denizi, Urmiye Gölü gibi su kütleleri kaldı.

Kayıp okyanus şeklinde anılan Paratetis’te yaşayan canlıların kalıntıları ise modern yerleşim yerlerinin altında büyük oranda kaybolmuş durumda.

viyana müzesi salyangoz

- Reklam -

Viyana Doğa Tarihi Müzesi’nden araştırmacıların, Avusturya’yı kapsayan okyanusta yaşamış salyangozlara dair daha fazla bilgi edinmek için tasarladığı proje sayesinde Paratetis’e ait birçok hayvanın kalıntısı yeniden keşfediliyor.

Salyangozlar 19. Yüzyılda Bölgedeki Bir Taş Ocağından Çıkartılmıştı

Aralarında 33 yeni türün tespit edildiği salyangoz kalıntıları, 19. yüzyılda, bölgede yüzlerce taş ocağı ve kum havuzunun işletildiği sırada bir araya getirilmişti. Salyangozlar 1889 yılında açılan müzeye teslim edilmiş ve yaklaşık 150 yıl boyunca uzmanlar tarafından üzerinde çalışılmayı beklemişti.

Müzenin Jeoloji ve Paleontoloji bölümlerinin başkanı Mathias Harzhauser, “Araştırmamız, geçmişteki ve bugünkü biyoçeşitliliği kayıt altına almada bilimsel koleksiyonların önemini açıkça gösteriyor,” dedi. Harzhauser, sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Müzelerde bekleyen hazinelerin tamamı keşfedilmedi. Onları tanıyabilmemiz için uzmanların yardımına ihtiyacımız var.”

Siz bu keşif hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Independent

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Heinz, Mars Domatesi Ketçap

Ünlü Sos Üreticisi Heinz, “Mars Domatesinden” Ketçap Üretmeyi Başardı

Öyküler - Gabriel García Marquez

Büyülü Gerçekçiliğin Öncüsü Gabriel Garcia Marquez’den Seçme Öyküler