in , ,

Antik Çağ Ressamları Hakkındaki Bilgiler Parmak İzleri Sayesinde Ortaya Çıkıyor

Antik çağ ressamları hakkında yeni bilgiler edinmek için parmak izlerinden yararlanılıyor. İspanya’daki Los Machos mağarasından çıkan bulguları incelendi.

Antik Çağ Ressamları Parmak İzi

Parmak izleri telefon kilidi açmak ve hırsız yakalamaktan daha büyük işlere de yardımcı olabiliyor. Son olarak da antik çağ sanatçılarının kimliğini öğrenme konusunda işe yaradı. Güney İspanya’daki Los Machos mağarasında bulunan duvar resimlerinde denk gelinen parmak izleri, geçmişin ressamlarının kim olduğunu açığa çıkardı.

Çizgileri izleyerek çıkarımlarda bulunan araştırmacılar, iki parmak izinden yola çıkarak antik sanatçılardan birisinin en az 36 yaşında bir erkek ve yaşı 10-16 arasında değişen genç bir kadın veya çocuk olduğunu ortaya çıkarttı.

Granada Üniversitesi’nin akademisyenleri tarafından yürütülen çalışma M.Ö. 4.500-2.000 yılları arasında mağara duvarına parmakla çizilen resimlerin üzerine ışık tuttu. Sert darbeler, daireler, geometrik şekiller ve insan çizimleri bulunan resimlerin günlük hayatla ilgili olduğu ve Los Machos’ta yaşayanların anlayabileceği semboller olduğuna inanılıyor.

Kaya Resimleri Antik Çağın Sanatçılarının Düşüncelerini Açıklıyor

Seville Üniversitesi’nden profesör Leonardo Garcia Sanjuan bu çizimlerin ve çizenlerin neden önemli olduğunu anlattı:

“Kaya çizimlerinin gerçek değeri çizerlerinin düşünüş şekline dair direkt bir bağ olmasından geliyor. Bu insanlar kaya sanatı tartışılırken genellikle göz ardı edilir.

“Parmak izlerinin cinsiyet ve yaş tespiti için kullanılması bu sanatın yaratıcılarının kim olduğu konusunda son derece faydalı. Kaya sanatını icra edenlerin cinsiyeti bu parmak izi çalışmasındaki gibi tespit edilebilmiş olsaydı pek çok faydalı bilgilerimiz olurdu.

“Kaya sanatını çocuklar mı, olgun insanlar mı, kadınlar mı erkekler mi yaptı? Kaya resimlerinden sorumlu bir yaş veya cinsiyet var mıydı? Şimdiye kadar bu konularda hiç bilgimiz yoktu.”

Akademisyenler parmak izi testlerini genel özelliklerine bakarak yapıyor. Kadın parmak izlerinde çizgiler erkeklerinkine oranla daha ince olurken yaşlandıkça çizgiler arasındaki uzaklık da büyüyor.

Antik Çağ Ressamları Parmak İzi

Barcelona Üniversitesi’nden Profesör Margarita Diaz-Andreu ise parmak izlerinin kesin kanıt olmayacağı düşüncesinde:

“İlgi çekici bir tespit fakat pek çok toplumda resim yapma görevindeki insanların yanında gruplarından başkalarının da olduğunu biliyoruz. Bu da parmak izlerinin ressamlardan gelmeyebileceğini düşündürtüyor.”

Tarih öncesi kaya resimleri uzun süredir araştırılmış olsa da ressamlarla ilgili bilgiler son derece sınırlıydı. Hatta resimler için kullanılan boyanın avlanmış hayvanların kanı olması ve av hayvanlarının resimlerinin çizilmesi çizerlerin avcı erkekler olduğunu düşündürtmüştü. Bu yeni bulgularla antik zamanlarda da sanatın belli bir cinsiyet veya yaş grubunun tekelinde olmadığını öğrenmiş bulunuyoruz.

Konuya dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Taş Devri İnsanları Mağara Resimlerini Eğlenmek İçin mi Yapıyordu?

Kaynak: The Art Newspaper

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Salgın: Tükeniş Çağında Dünyayı Yeniden Düşünmek

Salgın: Tükeniş Çağında Dünyayı Yeniden Düşünmek İsteyenlere Çok Yönlü Bir Çalışma Örneği

Doğduğunuz Yıl En Popüler Kitap Hangisiydi?

Doğduğunuz Yıl En Popüler Kitap Hangisiydi?