in ,

Antik Polinezyalılar ve Amerika Yerlileri İlk Teması Herkesten Önce Kurmuş

Antik Polinezyalılar, Amerika yerlileri ile Avrupa’dan önce temas kurmuş. Genetik araştırmalar, tarih boyunca es geçilen bir hikâyeyi ortaya çıkartıyor.

Antik Polinezyalılar - Amerika Yerlileri

Genetik araştırmalar Polinezyalı gemilerin MS 1200’lerde Kolombiya’ya ulaştıklarını kanıtlıyor. Antik Polinezyalılar, Amerika yerlileri ile bütün Avrupa’dan daha önce tanışmış.

Pasifik Okyanusu’nda yer alan Polinezya (Polynesians), üç büyük ada öbeğinden birisinin adı. Hawaii, Paskalya Adası ve Yeni Zelanda arasında yer alan Polinezya Adaları yapılan yeni bir araştırmanın odağı oldu.

Avrupalılardan neredeyse 300 yıl kadar önce Polinezyalı gemiler Amerika’ya ulaşmış, halklar arasında etkileşim yaşanmış.

Polinezya

Antik Polinezyalılar ve Amerika Yerlileri Arasındaki İlişki Araştırma Konusu Oldu

Genetik haritalandırma çalışmalarının sonucunda edinilen bilgi hakkında yorumlarda bulunan çalışmanın başındaki isim Stanford Üniversitesi’nden Dr. Alexander Ioannidis bulgularını şöyle açıklıyor:

“Tarih öncesi Polinezyalılar ve Amerika yerlileri nüfusu arasındaki muhtemel iletişim araştırmacıların uzun zamandır üzerinde durduğu bir konuydu. Araştırmalar tatlı patates ve sukabağı gibi Amerika dışında yetişmeyen ürünlerin Polinezya’da bulunduğunu düşünüyordu. Norveçli kaşif ve arkeolog Thor Heyerdahl tarih öncesi Güney Amerika halkının Polinezya’ya göç ettiğini öne sürmüştü. Araştırmalar aksini gösterse de ihtimaller üzerine yapılan tartışmalar ilk günkü kadar ateşli şekilde devam ediyor.”

“Çalışmada hedefimiz atalarımızı daha iyi anlayabilmek.”

Genetik çalışmalar için 17 Polinezya adasının 807 sakini ve Meksika’dan Şili’ye kadar Amerika’nın Pasifik kıyısının farklı yerlerinde yaşayan 15 yerli grubun üyelerinden salya örnekleri toplandı.

“Birçok Polinezya adasının sakinlerinde Amerikalılarla aynı atadan geldiklerine dair kanıt oluşturacak DNA parçaları bulduk. Polinezyalılarla Amerikalıların en az bir kez etkileşim haline geldiğine dair net kanıtımız var. İstatistiksel analizler de bu etkileşimin MS 1200 civarlarında gerçekleştiğini doğruladı. Bu sıralarda Polinezya adalarının tek sakinleri yerlilerdi. Tarih bu dönemlerin sadece Avrupa’nın fetihlerinden ibaret olduğunu anlatıyor. Başka kimsenin ne yaptığını duymuyorsunuz. Bence bu yeni kanıtlar şimdiye kadar söylenmemiş hikâyeleri toplamamızı sağlayacak. Her şeyin genetik sayesinde ortaya çıkacağını görmek de beni çok heyecanlandırıyor.”

Antik Polinezyalılar ve Amerika Yerlileri

Ioannidis’in sözlerini açıklamak gerekirse; yerli Polinezyalılar ve Amerikanlardan alınan DNA örnekleri incelendiğinde iki ırkın kendilerine has DNA parçalarının yanında tıpatıp aynı kısımların da olduğu görülmüş. Yani, bu genetik parçaları onlarca nesil önce aynı atadan alınmış; günümüze kadar korunmuş. Bir dönemde, ki çalışmalar 1200’lü yıllar olduğunu belirtiyor; iki halk tanışmışlar ve bu sırada üremişler. Yeni nesil de hem Polinezya hem Amerikan DNA’larına sahip olmuş.

Meksika’daki Ulusal Genomik Laboratuarı’ndan Andrês Moreno-Estrada çalışmanın amacını şöyle açıklıyor:

“Meksika’daki laboratuvarımız Latin Amerika’nın genetik farklılıklarını incelemekte son derece ilgili. Bu çalışmayla atalarımızdan gelen kökleri daha iyi anlayabilmeyi hedefledik. Bu toprakların genetik çeşitliliğini şekillendiren Pasifik Adaları sakinleriyle Amerika yerlilerinin etkileşimini ortaya çıkartarak dünyanın en az üzerine çalışılmış halkları için daha iyi bir anlayış sahibi olmayı amaç bildik.”

Antik Polinezyalılar hakkında yapılan bu araştırma hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Genetik araştırmaların, geçmiş hakkında yeni bilgileri ortaya çıkartması sizleri de heyecanlandırıyor mu? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Forrest Fenn’in İpuçlarını Şiire Sakladığı Hazine Bulundu: Değeri 1 Milyon Dolardan Fazla

Kaynak: Sci-News

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

tom ve jerry logo

Tom ve Jerry Logosu Yenilendi: Sinema Filmi Öncesi Karakterlerin Görünüşü Ortaya Çıktı

The Walking Dead Rick Grimes Filmi

The Walking Dead: Rick Grimes Filmi Koronavirüsü Fırsata Çevirdi