in ,

55 Milyon Yıllık Fosil Baykuş Evrimi Hakkında İpuçları Veriyor

Yeni keşfedilen 55 milyon yıllık yırtıcı kuş fosilleri, baykuş evriminin erken dönemlerine dair önemli soru işaretlerini gideriyor.

Baykuş Evrimi Primoptynx poliotauros

ABD’nin Wyoming kentinde bulunan kısmi bir iskeletten 55 milyon yıl önce (Eosen dönemi) yaşamış bir baykuş cinsi ve türü tespit edildi. Çalışma baykuş evrimi hakkında önemli ipuçlarını ortaya çıkartıyor.

Keşif, ilk olarak Vertebrate Paleontology isimli dergide yayınlanan bir makalede bildirildi. Primoptynx poliotauros olarak adlandırılan eski baykuş türü yaklaşık olarak 60 cm uzunluğunda. Soyu tükenmiş Protostrigidae familyasıyla yakından ilgili bir grup baykuş türü ile aynı soy özelliklerini taşıyorlar.

Senckenberg Araştırma Enstitüsü ve Frankfurt Doğa Tarihi Müzesi’nde ornitolog olan baş yazar Dr. Geral Mayr konuya, “Fosil baykuş, modern bir kar baykuşu (Buboscandiacus) büyüklüğündeydi. Ancak, pençelerinin farklı boyutları itibariyle mevcut tüm türlerden açıkça ayırt edilebilir,” sözleri ile açıklık getiriyor.

“Günümüz baykuşlarında tüm ayak parmaklarındaki pençeler yaklaşık olarak aynı boyuttayken, Primoptynx poliotauros’un arka ayak parmağında ve ikinci parmağında gözle görülür şekilde genişlemiş pençeleri var.”

Primoptynx Poliotauros, Avını Bir Şahin Gibi Daha Yırtıcı Bir Şekilde Avlamayı Tercih Ediyordu

Mayr ve meslektaşları, Primoptynx poliotauros’un avlarını tıpkı şahinler gibi yakalayabilmek için ayaklarını kullandıklarını, oysa günümüzde yaşayan neredeyse bütün canlı baykuşların avlarını gagalarıyla öldürdüğünü varsayıyorlar.

“Primoptynx poliotauros, şahinler ve Accipitridae familyasının üyelerinde görüldüğü gibi daha uzun birinci ve ikinci ayak parmağına sahiptir.

“Daha gelişmiş parmaklar, pençeler tarafından delinen avı sıkıştırmak için kullanılır. Yani orta büyüklükteki memelilerde şahin gibi avlanan bir baykuş türü olduğunu söylemek mümkün. (…) Soyu tükenmiş bu baykuşun yaşam tarzı, modern akrabalarından açıkça farklıydı.”

Baykuş Evrimi Primoptynx poliotauros

Primoptynx poliotauros’un kısmi iskeleti, yaklaşık 30 yıl önce Wyoming’deki Bighorn Havzası’nda ABD’li paleontologlar tarafından bulundu. Fosil, Erken Eosen sırasında, farklı ekolojik olguların tükenmesine neden olan, farklı boyutlarda birçok baykuş türünün bulunduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, “Baykuşların bu mücadelesi, beşinci kitlesel yok oluştan sonra çok çeşitli hale gelen ve dinozorları yok eden memelilerinkine paralel gidiyor,” diyor.

“Primoptynx poliotauros ve diğer baykuşların daha sonraki neslinin tükenmesi, Geç Eosen’de gündüz yırtıcı kuşların ortaya çıkmasından kaynaklanıyor olabilir.”

Baykuş Evrimi Hangi Dönemde Gerçekleşiyor?

“Baykuşların, evrimleri sırasında av tekniklerini neden değiştirdikleri açık değil. Ancak, bunun yaklaşık 34 milyon yıl önce Geç Eosen ve Erken Oligosen’de, günlük yırtıcı kuşların yayılmasıyla ilgili olabileceğini varsayıyoruz.”

“Gündüz vakti yapılan yırtıcı kuşlarla av için rekabet durumu, baykuşlarda beslenme uzmanlıklarını tetiklemiş ve muhtemelen bu enteresan kuşların gece alışkanlıklarına da yol açan faktör haline gelmiş olabilir.”

Baykuş Evrimi Primoptynx poliotauros

Primoptynx poliotauros’un keşfi, Kuzey Amerika’nın Erken Eosen dönemindeki baykuşlar arasında, yalnızca 12 cm boyutundaki küçük Eostrix gulottai türünden, yeni keşfedilen büyük türlere kadar yüksek bir çeşitlilik düzeyini ortaya çıkardı.

Siz bu ilginç baykuş türü hakkında ne düşünüyorsunuz? Beslenme alışkanlıklarının ve avlanma şekillerinin farklılığı neden kaynaklanıyor olabilir? Görüşlerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.


* Olmekler: Antik Zamanın Sırlarla Dolu Uygarlığı Hakkında 10 Gerçek

Kaynak: Sci News

Oğuzhan Karacaoğlan

Edebiyatın her türü ile haşır neşir, konsept sanat ve karakter tasarımı delisi. İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrenimine devam eden arada bir kendi diyarlarında kaybolan en tazesinden bir yazar adayı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

47 ronin devam filmi keanu reeves

47 Ronin Devam Filmi ile Geliyor: Keanu Reeves Şimdilik Kadroda Yok

Bilimkurgu Mikro Öyküler Ümit Büyükyıldırım

Bilimkurgu Mikro Öyküler: Ümit Büyükyıldırım’dan 100 Adımlık Bir Macera