in ,

Soyu Tükenmiş Bir Memeliye Tolkien’in Hobbit Kitabından “Beorn”un Adı Verildi

Yeni keşfedilen soyu tükenmiş bir memeli canlı, adını J.R.R. Tolkien’in Hobbit kitabındaki bir karakterden ilhamla alıyor: “Beornus honeyi”

Beornus honeyi memeli hobbit tolkien

Yapılan yeni bir keşif, ilhamını Hobbit kitabından alıyor: İşte Beornus honeyi.

J.R.R. Tolkien’in Hobbit kitabında Bilbo Baggins ve yoldaşlarının Yalnız Dağ Erebor’a yolculuğu sırasında tanıştıkları şekil değiştiren savaşçı Beorn’dan ilham alınarak isimlendirilen Beornis honeyi, Kuzey Amerika’da Paelosen dönemle ilgili önemli bilgiler sunuyor.

“Bay Baggins, başarabilirsen ahmaklık etmemeye çalış ve tüm mucizeler aşkına, evinin yüz mil yakınındayken bir daha kürkçü lafını da, post, manto, kürk yaka, manşon ya da ona benzer talihsiz bir lafı da ağzına alma! O bir deri değiştirici. Derisini değiştirir; bazen dev bir siyah ayı, bazen de dev kolları ve koca bir sakalı olan, iriyarı, siyah saçlı bir adamdır.”

Gandalf kitapta Beorn’la tanışmak üzere olan Bilbo’yu böyle uyarıyor. İki formunda da insan üstü güce sahip karakter şimdi paleontologların yeni keşfiyle ölümsüzleştirildi. Paleosen dönemde (65 ile 23 milyon yıl öncesi) yaşayan, dinozorların tükenişinin ardından ortaya çıkan kürklü, geniş çeneli yaratık, Beornus honeyi adıyla literatüre geçti.

Fosili keşfeden bilim insanı Madelaine Atteberry’nin keşif hakkındaki açıklamaları şöyle:

“Büyük bir Tolkien hayranıyım ve Paleosen dönem memelilerini Tolkien karakterlerinden ilhamla adlandırmak da uzun süredir devam ettirdiğimiz bir gelenek.

“Beornus honeyi adını memelinin büyük kütlesi ve aynı dönemde yaşayan akrabalarında görülmeyen büyük dişleri yüzünden seçtim.”

Adını Hobbit Kitabından Alan “Beornus honeyi” Modern At ve Gergedanlarının Atası Olarak Kabul Ediliyor

B. honeyi, condylarth denilen ilkel, dört ayaklı, toynaklı memeliler grubuna ait. Küçük köpeklerle ev kedisi arasında boyutu değişen bu grup günümüzdeki at ve gergedanlar gibi toynaklıların atası. Otobur olan akrabalarının aksine hem et hem ot yemekte kullanılabilen geniş bir çeneye sahip olması Atteberry’ye hayvana Beorn adını vermek için ilham olmuş.

hobbit memeli Beornus Honeyi

Beorn dışında keşfedilen iki condylarth türü daha var: Miniconus jeanninae ve Conacodon hettingeri. Bu üç tür, dinozorların yok olmasının hemen sonrasında yaşamış ve bilim insanlarının şimdiye kadarki gözlemlerine ters düşen durumdalar.

Geçmiş kanıtlar, memelilerin dinozorlar yok olduktan 320.000 yıl sonra hâlâ iyileşme sürecinde olduğunu, familyanın ayırt edici belirtileri olan pek çok özelliğinin hâlâ ortada olmadığını gösteriyordu. Beorn ve akrabalarıysa durumun farklı olduğunu, condylarth’lar gibi küçük cinslerin bile birden fazla temsil edilecek kadar çeşitlilik gösterdiğini ortaya koyuyor.

Bilim insanları Wyoming başta olmak üzere antik memelilerin evi olan Kuzey Amerika kıtasında yapılacak yeni fosil keşiflerinin, dinozorların tükenmesi sonrası tür çeşitliliğini ortaya çıkartacağını umuyor.

Şimdiye kadar Bubogonia bombadili (karınca yiyenlerin atası) ve Barophagus orc (antik bir kedi türü) başta olmak üzere 12 türe Tolkien karakterlerinden isimler verildi. Yeni keşiflerle adını Tolkien’den alan canlıların sayısı da artacak gibi duruyor.

Siz bu adlandırma ve keşif hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Live Science

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

İsa’nın Çocukluğu - J.M. Coetzee

Barbarları Beklerken’in Yazarı J.M. Coetzee’den Tekinsiz Bir Roman: İsa’nın Çocukluğu

vakıf dizi incelemesi

Vakıf’tan Resmi Fragman: Dr. Hari Seldon’un İnancı İnsanlığı Kurtaracak mı?