in ,

Nesli Tükenen Boynuzlu Timsahın Sırrı 150 Yılın Ardından Çözüldü

Boynuzlu timsah hakkındaki gizem 150 yılın sonunda çözüldü. Madagaskar’ın yerlisi olan Voay robustus’un hangi dönemde yaşadığı ve soyunun nasıl tükendiği ortaya çıktı.

boynuzlu timsah gizem

Bilim insanlarının aklını 150 yıldır kurcalayan boynuzlu timsah sırrı sonunda çözüldü. Nesli tükenmiş gizemli türün yaşam ağacının hangi dalına ait olduğu konusunda görüş birliğine nihayet varıldı.

Günümüzde hiçbir örneği yaşamayan boynuzlu timsahlar, ya da bilimsel adıyla Voay robustus, Madagaskar’a özgü bir türdü ve 9.000 yıl önce ortaya çıktı. Fosil çalışmalarından çıkan sonuçlara göre de 1.400 ile 1.300 yıl önce bir yerlerde nesilleri tükendi.

İlk olarak 1872’de keşfedilen tür, 150 yıldır farklı familyalara atfedildi, diğer türlerle karıştırıldı ve değişik isimlerle anıldı. Evrimsel geçmişleriyle ilgili hiçbir kanıt olmaması türün tam sınıflandırmasını zorlaştırıyordu.

boynuzlu timsah fosil

Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nde yapılan yeni çalışmada bilim insanları DNA analizleri kullanarak bu gizemli sürüngenlerin geçmişini ortaya çıkartmayı hedefledi.

Boynuzlu Timsah: Madagaskar Yerlisi Türlerin Karmaşık Tarihi

Madagaskar bu günlerde Nil timsahlarına ev sahipliği yapıyor. Türün adaya gelişinin en erken kanıtları 300 yıl öncesine kadar uzansa da, yerlilerin efsaneleri bu tarihten çok daha önce adaya gelip boynuzlu timsahlarla birlikte yaşadığını ima ediyor.

Adaya özgü diğer pek çok büyük hayvan, dev kaplumbağalar, fil kuşları ve cüce hipopotamlar da boynuzlu timsahlarla benzer zamanlarda yok oldu. Bu türlerin nasıl tükendiğiyle ilgili net kanıtlar yok fakat saldırgan ve işgalci Nil timsahları ihtimallerden birisi. Daha muhtemel bir başka sebep ise adaya 2,500 yıl önce yerleşen insanlar. Ayrıca, doğal iklim değişiklikleri yüzünden ada boyunca kuraklaşan pek çok ekosistemin yok olduğu da düşünülüyor.

Sınıflandırma Kâbusu

Madagaskar’ın ekolojik tarihi konusundaki yetersiz bilgiler ve limitli fosil kayıtları yüzünden boynuzlu timsahların tam sınıflandırması uzun süre aldı. Timsahların yavaş evrimi yüzünden, geçiş fosilleri bulmak da imkânsıza yakın.

DNA analizleriyse boynuzlu timsahların bilinen herhangi bir timsah grubuna ait olmadığını, kendilerine özgü bir grubun üyesi olduğunu ortaya çıkardı. Böylece boynuzlu timsahların adada izole hâlde yaşayıp yok olan bir tür olduğu anlaşıldı.

Voay robustusVoay robustus

Boynuzlu timsahların evrimsel gizemini çözmek, bilim insanlarının modern hayvanların evrimini anlaması ve hayvanların değişikliğe adapte olma kabiliyetlerini görebilmesi için önemli. Çalışmanın başındaki isim, Evon Hekkala’ya göre, bilgi zincirindeki kırık halkalar tamamlandıkça, evrim tarihini çok daha iyi anlıyoruz:

“Nesli tükenmiş türler bilgilerimizdeki boşlukları dolduran köprü görevleri görüyor. Zamanda yolculuk edip, evrimsel tarihi bir bütün hâline getirebiliyoruz. Böylece Dünya’daki yaşam ve yok oluşun tüm hikâyesini anlıyoruz.”

Boynuzlu timsah hakkındaki son gelişmelere dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Live Science

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

the flash 8. sezon final

The Flash 8. Sezon ile Final Yapacak: The CW Dizisine Veda

Joker

Joker 2 Geliyor: Senaryo Todd Phillips’e Emanet