in

Çocuk Viking İskeleti Dublin Kazılarında Bulundu

Dublin’de gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkan çocuk iskeleti, bölgedeki Viking hareketlerine dair önemli detayları açığa çıkartıyor.

Çocuk Viking İskeleti Dublin

Dublin Kalesi’nin yakınlarındaki Viking yerleşim alanlarında yapılan kazılarda erken Viking çağından kalma bir çocuk iskeleti bulundu. Arkeologlar çocuğun uğradığı şiddet sonucu yaşamını yitirdiğini düşünüyor. Çocuğun ölüm nedeni ise kafasına aldığı darbe olarak gösteriliyor.

Dublin Koleji’nden Profesör Alan Hayden’in önderliğinde yapılan kazılar Dubh Linn adındaki Viking yerleşiminden günümüze kalanları ortaya çıkartıyor. Viking dilinde “siyah havuz” anlamına gelen Dubh Linn adının günümüz Dublin şehrinin isim açısından etimolojik kökenini oluşturduğu yönünde kuvvetli iddialar var.

İskelet kalıntıları günümüzde kuruyan nehrin göle döküldüğü yerde bulundu. 12. yüzyılda kurumaya başlayan göl 18. yüzyıla gelindiğinde tamamen üstü kapanmış haldeydi.

Neredeyse hasarsız bulunan iskeletin 9. yüzyılın sonları veya 10. yüzyılın başlarından kaldığı düşünülüyor. Çocuk öldüğünde 10 ila 12 yaşlar arasındaymış.

İskeletin duruşundan nehre atılmadan önce üstünün örtüldüğü düşünülüyor. İskeletin omuzlarının birbirine yakın duruşundan ölüm sonrası yüklenen bir baskı olduğuna inanılıyor. Profesör Hayden’a göre nizami bir cenazenin olmayışı, aksine cesedin özensizce nehre atılması çocuğun ölümünün cinayet olduğunun kanıtları.

Çocuğun tam ölüm tarihi, cinsiyeti ve etnik kökenini öğrenebilme amaçlı testler önümüzdeki günlerde yapılacak.

Çocuk Viking İskeleti Dublin

Aylardır devam eden kazılar Dublin’deki Viking yerleşim alanı Dubh Linn’in eskiden tahmin edilenden çok daha geniş olduğunu ortaya çıkarttı. Dublin Kalesi’nin duvarlarının dışına kadar taşan alan ilk tahminlerin iki katı kadar bir genişlikte.

Arkeologlar kazıların sonunda bölgedeki ilk Viking yerleşiminin de yerini buldu. Longphort adındaki bölgede Vikingler 10. veya 11. yüzyıldan itibaren yaşamışlar. Dublin’deki Viking Krallığı 1171’de Normanların Britanya adasına yerleşmeleri sonucu yıkılmıştı.

İskeletin Üzerindeki Araştırmalar Bölgedeki Viking Tarihini Aydınlatacak

Bölgede 300 yıldan uzun süre hüküm süren Vikinglerin yaşam şekli yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkıyor. Kazılardaki bulgularda 12. yüzyıla yaklaştıkça Norveç Vikingleriyle, İrlanda Vikingleri arasındaki kültürün git gide farklılaştığı ve bölge halkıyla benzeştikleri görüldü. Viking-Gael kültürü denilen bu geç dönem özellikleri Norman hakimiyeti altında da devam etmişti.

Bölgedeki iki kültürün kaynaşması sonucu olarak kazılarda çıkartılan eserlerin kimlere ait olduğunun kararlaştırılması zorlaştı. Arkeologlar hâlâ Dublin adının Dubh-Linn sözcüğünden mi yoksa Vikingçe Dyflinn’den mi geldiğinden bile emin değiller.

Çocuk iskeletinin etnisitesi ve tam ölüm tarihi tespit edildiğinde, o günlerde o bölgede yaşayan halkın kimliğiyle ilgili bilgiler de ortaya çıkacak.

Gelişmelere dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bekliyoruz.


* Hitit Vergi Memurları Adeta Bir Servet Toplamış

Kaynak: Irish Central

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Godfather Belgeseli

The Godfather Belgeseli Geliyor: Oscar Isaac ve Jake Gyllenhaal Başrolde!

Kurtadamın Kutsal Kitabı Ursula K. Le Guin

Kurtadamın Kutsal Kitabı: Tilkiyi Kuyruğundan Yakalamak | Ursula K. Le Guin