in

Tarihin En Eski Bira Fabrikası Mısır’da Keşfedildi: Tam 5.000 Yıllık!

Tarihin en eski bira fabrikası Mısır’da keşfedildi. Abydos kentinde gün yüzüne çıkartılan kalıntıların en az 5 bin yıllık olduğu düşünülüyor.

Tarihin En Eski Bira Fabrikası Mısır

Tarihin en eski bira fabrikası ortaya çıktı. Mısır’ın güney bölgesinde bulunan Suhac kentinin Abydos bölgesinde yer alan eski bira fabrikasına dair kalıntılara ulaşıldı. Fabrikanın 5.000 yıllık olduğu düşünülüyor.

Eski Mısır’ın en önemli arkeolojik kazı alanlarından birisi olarak bilinen Abydos, Kahire’nin 450 kilometre güneyinde yer alıyor. Eski bir mezarlık olarak da bilinen kent, Nil Nehri’nin batısındaki çölde bulunuyor.

Mısırlı ve Amerikan arkeologların birlikte yürüttüğü çalışmalarda, tarihin en eski bir fabrikasının gün yüzüne çıkartıldığı açıklandı.

Tarihin En Eski Bira Fabrikası Mısır

Ortaya çıkartılan bira fabrikasının tarihi kökeni ise bir hayli tozlu. Fabrikanın milattan önce 3273 ila 2987 yılları arasında, Eski Mısır’ın ilk firavunlarından birisi olan Kral Narmer’in döneminden kaldığı düşünülüyor.

Antik Mısır’daki Bira Fabrikası Tek Seferde 22 Bin Litre Bira Üretebiliyordu

Çalışmalar neticesinde fabrikanın, bira üretimi için 8 büyük bölümü bir araya getirdiği ve her kısımda “tahılla suyu karıştırıp ısıtmak için iki sıra halinde dizilmiş yaklaşık 40 çömlek havuzu” tespit edildiği belirtildi.

Fabrika, en aktif günlerinde tek seferde 22 bin 400 litre üretim yapabiliyordu. Bu işlemle birlikte kraliyet törenleri için de bira tedarik edildiği düşünülüyor. Bunun yanı sıra Antik Mısırlılar, kurban törenlerinde de çokça bira kullanıyordu.

Tarihin En Eski Bira Fabrikası Mısır

20. yüzyılda, İngiliz arkeologlardan oluşan bir grup da daha önceden böyle bir fabrikanın varlığını ortaya atmıştı. Fakat bu yerin konumu ya da fabrikanın tarihi hakkında herhangi detaylı bir bilgi paylaşılmamıştı.

Çalışmayı New York Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nden Matthew Adams ve Princeton Üniversitesi’nde eski Mısır sanat tarihi ve arkeolojisi yardımcı doçenti Deborah Vischak liderlik etti.

Abydos bölgesi, Eski Mısır’ın en köklü kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Geniş mezarlıklar ve tapınaklarla birlikte; Mısır mitolojisinin yeraltı tanrısı Osiris’i onurlandıran anıtlarla da tanınıyor.

Mısır toprakları her geçen gün yeni arkeolojik keşiflerle insanları heyecanlandırmaya ve arkasındaki hikâyeleri merak ettirmeye devam ediyor.

Peki siz bu kalıntılar hakkında ne düşünüyorsunuz? 5.000 yıl gerçekten de uzun bir süre değil mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: BirGün

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for erce erce dedi ki:

    Ramses kitabında bahsediyordu bundan. Ah birde o seriyi çocukken hiç etmeyeydim bulur atardım.
    Piramit işçilerinin ödemelerinde bira ve ekmekle yapılıyor. Tevratta da bahsediyor. Ekmek ve birada maya var bu sebeple mayasız bayramı çalışan köleler için ayrı bir anlam taşıyor.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Zack Snyder's Justice League Joker

Zack Snyder, Justice League Filminde Neden Bir Joker Sahnesi Olduğuna Açıklık Getirdi

Birleşik arap emirlikleri mars hope uzay

Birleşik Arap Emirlikleri, Mars’tan İlk Fotoğrafı Gönderdi