in ,

Kayıp Bir Halkın Ortaya Çıkan Genleri, Güney Amerika Tarihinin Bilinenden Daha Zengin Olduğunu Gösterdi

Güney Amerika kıtasındaki tarihi çalışmalar geçmişe ışık tutuyor. Uruguay’daki araştırma, kolonicilerden önce bölgedeki halklara dair ipuçları veriyor.

guney amerika kayip halk uruguay
- Reklam -
- Reklam -

Güney Amerika kıtasının merkezi ülkelerinden Uruguay’da yapılan çalışmalar geçmişi aydınlatmaya devam ediyor. Avrupa’dan zenginlikler ve yeni yaşamlar aramaya gelen Portekiz, İngiliz ve İspanyol halklarından önce Güney Amerika’nın geniş kültürel bir coğrafyaya sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Montevideo şehrindeki University of the Republic ve Emory University ile Florica Atlantic University iş birliğinde çalışmalarını sürdüren tarihçiler Uruguay ve Güney Amerika kıtasının geçmişine yönelik oldukça dikkat çekici bir keşif gerçekleştirdi. Araştırmacılar Christopher Columbus’un meşhur Atlantik seyahatinden çok daha önce Güney Amerika’da yaşamış ve kıtanın yerlisi olmayan iki kişinin bedeniyle karşılaştı. Bu keşif tarihi öneminin yanı sıra Güney Amerika’nın sadece tek bir göç yolu üzerinden ve aynı kökene sahip insanlarca oluşturulduğu görüşünü de çürütmesiyle dikkat çekiyor.

Emory Üniversitesi antropologlarından John Lindo yürüttükleri çalışmayı şu şekilde açıklıyor:

- Reklam -

“Bu keşif, Güney ve Kuzey Amerika’nın monolitik ve tekil yerli Amerikalılar tarafından oluşturulduğu fikri yerine, bu kıtaların çoklu kültürleri içinde barındırdığı düşüncesine katkı sağlıyor.”

Lindo ayrıca, “Eski Uruguay yerlilerinden önce Güney Amerika’da daha önce keşfedilmemiş bir ata soyundan izler,” bulduklarını aktarıyor.

Güney Amerika Farklı Kıtalardan İnsanlara Ev Sahipliği Yapıyor

Uruguay’ın antik sahil kentlerinden birisi olan Rocha yıkıntıları yakınlarında bulunan iki beden yaklaşık 2.000 yıl öncesini işaret ediyor. İki X kromozomuna sahip olduğu belirlenen bedenlerden birisi yaklaşık 1.400 yaşında. Diğer bedenin cinsiyeti kesin olarak belirlenemese bile yaklaşık 650 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Bununla birlikte kalıntılardan alınan genetik materyal Uruguay’ın yerli halkıyla uyuştuğu gibi aynı zamanda antik Panama kentinde yaşayan kişilere ait izler de taşıyor. Araştırmacılar bu durumun Uruguay’a göç eden kişilerin tek bir rotadan gelmediğini Brezilya ve hatta Kuzey Amerika’dan farklı kabilelerin kıtalar arasında yolculuk yapabildiğinin kanıtı olduğunu ifade ediyor.

güney amerika kayıp halk uruguay dna

Antrolopolog Lindo gen tarama sisteminin eksikleri hakkında ise şunları söylüyor:

- Reklam -

“Eğer Avrupa kökenli birisiyseniz ve DNA’nızı alıp incelettirirseniz, bu bilgiyle atalarınızın tam olarak hangi kasabadan geldiğini bile öğrenebilirsiniz.

“Ancak bir Amerikan yerlisiyseniz genetik bilginizi incelettirdikten sonra bir kısmınızın gerçekten yerli olduğunu görebilirsiniz. Ancak bunu atalarınızın tam olarak hangi noktadan geldiğini söylemek için kullanamazsınız çünkü elimizde bunu sağlayacak yeterince kaynak yok.”

Diğer taraftan araştırmacılar kıtanın etnik ve yerli halklarına yönelik yapılan soykırımlara da dikkat çekiyor. 1831 yılında kıtada yer alan son etnik kabile olan Charrua yerlilerine yapılan soykırım ve işkence ile geçmişin izlerinin üzeri örtülmüştü. Dolayısıyla Uruguay’ın ve Güney Amerika’nın zengin tarihi kültürünü incelemek her zamankinden daha zor bir hâl almış durumda.

Siz Güney Amerika’nın etnik kökenine dair yapılan bu araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Science Alert

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Antik Bir Kayada Sıkışmış 830 Milyon Yıllık Organizmalar

Antik Bir Kayada Sıkışmış 830 Milyon Yıllık Organizmalar Bulundu: Canlı Olma İhtimalleri Var

2022 Duygu Asena Roman Ödülü Kazananı Seray Şahiner

2022 Duygu Asena Roman Ödülü’nde Kazanan Seray Şahiner Oldu