in

İlk Ev Faresi Avrupa’ya Bilinenden Çok Daha Önce Gelmiş: Evcil Kediler ise Hemen Sonra!

Avrupa’nın ev istilacısı farelerinin ilk ortaya çıkışları hakkındaki yanılgılar giderildi. Evcil kedilerin tarihi de netleşmiş oldu.

Avrupa İlk Ev Faresi

York Üniversitesi’nden Dr. David Orton Sırbistan’daki çalışmalarında tarih değiştiren bir keşfe imza attı. 6.500 yıl öncesinden, Neolitik Çağ’dan kalma bir köydeki evlerin kalıntılarında çalışan Orton, fare kemiklerine rastladı. Doğulu alt-tür Mus Musculus domesticus’a ait olan kemikler artık Avrupa’daki en eski fare kalıntısı olarak kabul ediliyor. Bu fareler Akdeniz’den Batı Avrupa’ya geçen ve pek çok soruna yol açan batılı kardeşlerinden binlerce yıl önce Avrupa topraklarında gezinmişler.

Keşif Paris’teki Ulusal Doğal Tarih Müzesi’nin başlattığı bir araştırma projesinin bir parçası. Proje batılı alt-tür ev farelerinin orijinini araştırmak için başlatılmıştı. Araştırmacılar Avrupa ve Asya boyunca 800’den fazla farenin diş kalıntılarını inceledi. Batılı alt-türün 4.500 yıl kadar önce Bronz Çağı’nda şehirlerin ve ticaret yollarının oluşmasıyla birlikte Orta Doğu’dan Yunanistan’a geçerek yayıldığı tespit edildi.

Avrupa’daki Ev Fareleri Türünün Kökeni Araştırıldı

Arkeoloji Fakültesi’nin yöneticisi Dr. Orton’sa kabul edilen tezlerin aksine Balkan’lardaki Neolitik köylerin bahsedilen tarihlerden çok daha öncesinde farelere ev sahipliği yaptığına dair şüphesini araştırmak için projenin asıl rotasından saparak bu keşfe imza attı:

“Farelerin Akdeniz’in kuzeyine Neolitik zamanlarda geçmediği düşünülüyor çünkü o zamanki Avrupa yerleşimleri fareleri besleyebilecek kadar büyük ve kalabalık değildi ama eskiden Sırbistan’da yaptığım çalışmalar sayesinde bunun doğru olmadığını biliyordum. Balkanlar’daki arkeologlar çok sık elek kullanmadığı için var olsalardı bile fare kemiklerini bulamazlardı diye düşündüm. Kazı alanlarındaki toprağı ve bitki kalıntılarını hassas eleklerden geçirip kemik kalıntılarına denk gelinebildiğini biliyordum, Balkanlar’da bitkiler üzerinde çalışan bir meslektaşıma ulaştım ve pek çok kemiğe denk geldiğini ama incelemediğini yine de hâlâ sakladığını öğrendim.

“Kendisinin çalışma alanına bir gezi düzenledik ve kemikleri inceledik. Pek çok kemirgen kemiğine denk geldik, bazısı farelerinkine çok benzeyen çene kemikleriydi. Kemiklerin bulunduğu alan da M.Ö. 6.500 civarında yıkıldığını bildiğimiz bir köydü.”

Avrupa İlk Ev Faresi

Ev Kedileri de Aynı Döneme Ait

Bulunan örnekler Paris’teki Ulusal Doğal Tarih Müzesi’nde çalışan uzmanlarca incelendi ve kemiklerin gerçekten de farelere ait olduğu doğrulandı. Farelerin bölgeye nasıl ulaştığı kesin değil ama tahminler Neolitik zamanda ortaya çıkan ve Balkan’lardan Ukrayna’ya kadar uzanan geniş tarım köyleri ağını kullandıkları yönünde.

Ev Kedisi

Çalışmanın yazarları ayrıca bu farelerin aynı tarihlerde Avrupa boyunca yayılan ev kedilerinin de sebebi olabileceğini düşünüyor.

Son gelişmelere dair düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Maya Uygarlığının En Büyük ve En Eski Yapısı Aguada Fénix Bulundu

Kaynak: phys.org

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Yarın Tek Bilet Netflix ilk Türk Filmi

Yarına Tek Bilet Fragmanı Yayında: Netflix İlk Türk Filmi Karşımızda

Hikâyenin Sonu - Lydia Davis

Hikâyenin Sonu: Lydia Davis’in İlk Romanı Türkçede