in , ,

“Jurassic Park 3”ün Meşhur Dinozoru Spinosaurus’un Aslında Bir ‘Nehir Canavarı’ Olduğu Anlaşıldı

Jurassic Park 3’ün kötü dinozoru Spinosaurus, aslında nehirde yaşayan bir canlıymış. Araştırmalar “nehir canavarı” hakkındaki gerçekleri ortaya çıkarttı.

Jurassic Park 3 Spinosaurus Dinozor Nehir
- Reklam -

Yeni bir çalışmaya göre, Jurassic Park 3 filminde de karşımıza çıkan ve korku salan dinozor Spinosaurus aslında nehirde yaşadığı ortaya çıktı. Portsmouth Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi, Fas’ta bulunan eski bir nehir yatağından fosilleşmiş kalıntılar topladı. Spinosaurus aegyptiacus cinsi olan bu dinozorun dişlerinin, Jurassic Park III’teki dinozorla birebir aynı olduğu sonucuna ulaşıldı.

Son zamanlara kadar dinozorların yalnızca karada yaşadığı düşünülüyordu. Fakat son çalışmalar, Spinosaurus gibi dinozor cinslerinin 100 milyon yıl önce Sahra Çölü’nde akan Kem Kem Nehri’nde yaşadığını da gösteriyor. Bu da dinozorlar hakkında bildiğimiz birçok şeyi yeniden gözden geçirmemiz gerektiğini ortaya koyuyor.

Jurassic Park 3 Spinosaurus Dinozor Nehir

- Reklam -

Dinozorların sadece karada yaşadığına dair kalıplaşmış inancın sarsılmasına sebep olan şeylerden biri, su yaşamına son derece uygun bir şekilde adapte olmuş bir avcı kuyruğunun bulunması olmuştu. Bulunan 1.200 adet 15 metre uzunluğundaki örnek diş, bu cinsin de suda yaşayan devlerden biri olduğunu gösteriyor.

Jurassic Park 3’ün Kötülerinden Spinosaurus’un Dişleri Araştırmada Önemli Rol Oynadı

Portsmouth Üniversitesi’nden Profesör David Martill, konuyla alakalı olarak açıklamalarda bulundu.

“Birçok sayıda Spinosaurus dişi bulmamız, onların sudaki yaşam tarzları hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Suda yaşayan canlıların dişlerini oraya düşürme oranı, yalnızca nehre su içmek için giden canlılara göre tabii ki çok daha yüksek olacaktır. Bu araştırmamızın sonucunda bu cinsin yalnızca nehirde yaşadığını değil, aynı zamanda orada öldüğünü de anlayabiliyoruz. Sonuçlar tam anlamıyla bir nehir canavarı sonucunu gözler önüne seriyor.”

- Reklam -

Ayrıca, Kem Kem Nehri’nin Spinosaurus türlerinin kalıntıları açısından oldukça zengin olduğu da belirtiliyor. Bu cinsin kalıntılarından, o dönemde yaşayan diğer balıklar, timsahlar, uçan sürüngenler ve kolekantlar hakkında bilgi sahibi olunmasını da sağlıyor. Söz konusu çalışmaya ve bulgularına Cretaceous Research dergisinden ulaşılabilir.

Jurassic Park 3 Spinosaurus Dinozor Nehir
Gerçeğe en yakın Spinosaurus aegyptiacus çizimi.

Görünen o ki bu konudaki araştırmalar ilerledikçe dinozorlar hakkında tahmin bile edemediğimiz birçok yeni bilgiye ulaşacağız.

Bazı dinozor cinslerinin suda yaşadığına dair sonuçlar ortaya çıkaran çalışma hakkında neler düşünüyorsunuz? Jurassic Park 3 filminde izlediğiniz dinozorun aslında suda yaşamış bir tür olabileceğini tahmin eder miydiniz? Düşüncelerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı unutmayın.


* Yeni Kuantum Paradoksu Düşünce Deneyi Gerçekliği Sarsıyor

Kaynak: Weather

Peren Ercan

1995 Çanakkale doğumlu, hayali olan yazarlığın peşinden koşan bir üniversite mezunuyum. Üniversitede beş yılımı geçirdiğim Japonca Öğretmenliği bölümünün bana kattığı kültürel farkındalıkla beraber yeni diller öğrenmeye olan açlığım devam ediyor. Bazıları ödüllü olmak üzere kısa öykü ve roman çalışmalarım var. Büyülü gerçekçiliğin cazibesine yazdıkça kapıldım. O kadar kapıldım ki gerçek hayatta da büyüyü aramaya başladım.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Supergirl 6. sezon final

Supergirl 6. Sezon ile Final Yapacak

the boys yan dizi

The Boys Yeni Bir Yan Dizi ile Geliyor