in

Niğde Kalesi’ni Gezerken Definecilerin Üzerine Düştü: 200 Metrelik Tünel Metruk Bir Eve Uzanıyor

Niğde Kalesi gezisi sırasında göçüğe düşen kadın, kendisini definecilerin kazdığı tünelin ortasında buldu.

niğde kalesi çukur
- Reklam -
- Reklam -

Niğde Kalesi gezisi sırasında bir kadın, oluşan göçükten definecilerin üzerine düştü. Altı metre derinliğindeki çukur, tarihi yapının altında kaçak yollarla define arayan iki kişi tarafından kazılmıştı.

Yüzlerce yıllık Niğde Kalesi’nin meydanında definecilerin kazdığı tünel nedeniyle bir göçük oluştu. Kalenin ziyaretçilerinden 46 yaşındaki Rukiye Ulusoy ise altı metre yükseklikten çukurun içindeki definecilerin üzerine düştü. Olay yerine sağlık, AFAD, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Ekipler, merdiven aracılığıyla kadını çukurdan çıkarmayı başardı. Rukiye Ulusoy, tedbir amacıyla Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

niğde kalesi defineci çukuru

- Reklam -

Türkiye’de definecilik problemi ciddiyetini korumayı sürdürüyor. Kültürel mirastaki tahribata dair yeterli önlemlerin alınıp alınmadığı ise hâlâ merak konusu.

Niğde Kalesi Altında, Mektruk Bir Evden Başlayan 200 Metrelik Tünel Tespit Edildi

Niğde Kalesi’ndeki define kazısına dair olayı araştıran ekipler kale surlarının dışındaki metruk evin içinden kalenin altına doğru yaklaşık 200 metrelik tünel kazıldığını tespit etti. Terk edilmiş ev ve tünelde incelemeler gerçekleştirildi.

niğde kalesi define tüneli

Yaralanan Rukiye Ulusoy verdiği ilk ifadede, kazı yapan iki kişinin üzerine düştüğünü ve definecilerin olay sonrasında kaçtığını ifade etti. Gözlem amacıyla hastanede tutulan Ulusoy şöyle konuştu:

“Ben düştükten sonra eşim, birilerini kaçarken görmüş. Aslen buralıyız ama İstanbul’da oturuyoruz, buraya gezmeye gelmiştik.”

- Reklam -

Emniyet güçleri ise şüpheli isimleri yakalamak için çalışma başlattı.

niğde kalesi defineciler

Niğde Kalesi Hakkında

Eski Niğde şehrinin yer aldığı tepeyi çevreleyen kale, toplamda üç surla çevrili. Günümüzde birçok kısmı yıkılmış, hatta kalenin bazı kısımları sonradan yapılan evlerin duvarları hâline gelmiş durumda. Eski Niğde’nin bulunduğu tepeyi çevrelediği sanılan kale, dış kale ve kalın bir surla kuşatılan iç kaleden oluşuyor.

Yapıldığı tarih kesin olarak bilinmese de temelindeki izler Milattan Önce 8. yüzyıla kadar gidiyor. 1740 yılında restore edilip onarılan kale, Anadolu Selçukluları zamanında önemini artırmıştı. Cumhuriyet döneminde ise bir süre hapishane olarak kullanılan kale, günümüzde ziyarete açık tarihi bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Olay hakkında sizin görüşleriniz neler? Kaçak kazıların önlenmesine dair sizin önerileriniz var mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: TRT Haber

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

disney plus türkiye yayın lisansı rtük

Disney Plus, RTÜK’ten Lisans Aldı: Dev Markanın Türkiye Macerası Başlıyor

2021: Korsan Yollarla En Çok İndirilen 10 Dizi WandaVision

2021’de Korsan Yollarla En Çok İndirilen 10 Dizi Açıklandı