in

Peru’daki 9.000 Yıllık Kalıntılar, Kadınların Bölgedeki En Eski Avcılar Olduğunu Gösteriyor

Peru’da keşfedilen 9 bin yıllık bulgular cinsiyete dayalı iş bölümü kavramını kökünden değiştirebilir. Araştırmalar, kadınların da avcılık görevleri üstlendiğini gösteriyor.

peru kadın avcı
- Reklam -

Yüzyıllardır bilim insanları ve tarihçiler ilkel insanlardaki görev dağılımı konusunda tamamen anlaşmışlardı: Erkekler avlar ve kadınlar toplar. Peru And Dağları’nda bulunan 9.000 yıllık bir avcı kadın mezarı ise ortaya farklı bir görüş atıyor.

2018’de And Dağları’nın yüksek rakımlı bölgelerinden Wilamaya Patjxa’da bulunan mezarda ok başlarıyla dolu bir avcı çantası ve hayvan işleme araçları bulundu. Bölge mezarlarında insanların yaşamları boyunca yanında taşıdıkları aletlerle birlikte gömüldüğüne sık rastlanıyordu. Ekibin kemikbilimcisi James Watson iskeletin dişi olduğunu tahmin etti. Protein analizlerinden sonra bu tahmin onaylandı.

Davis California Üniversitesi’nde asistan profesör olarak görev yapan antropolog Randy Haas mezarın önemini anlattı:

- Reklam -

“Uzun süredir inanılan erkek avcı hipotezini yalanlayan bir arkeolojik buluşa imza attık. Bu mezardan çıkanlar cinsiyete dayalı iş ayrımcılığı ve eşitsizliğin gündemde olduğu bir dönemde geldiği için ayrıca önemli. Avcı toplayıcı insanlardaki cinsiyetlere göre ayrılmış iş hayatı bazı insanların cinsiyetçi eşitsizliklerin doğamızda olduğunu düşünmelerine yol açıyordu. Açıkça görüldüğü üzere türümüzün ilk dönemlerinde bile çalışma hayatında ayrımcılık bir kanun değil.”

Peru And Dağları’ndaki Avcı Nüfusunun En Az %30’u Kadınmış

avcı kadın silahları
Kadın avcılar tarafından kullanılan aletler

Bir kadın avcı sıra dışı bir buluştu ve ekip bu örneğin kadın avcılardan oluşan bir grubun parçası mı yoksa sadece bir istisna mı olduğunu araştırmaya başladı. İki Amerika kıtasında tarih öncesine ait olduğu bilinen 429 ceset incelendi. 27’sinin avcı olduğu anlaşıldı. 1 iskelet tespit yapılamayacak kadar kötü durumdayken kalanlardan 15’inin erkek, 11’inin kadın olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılara göre bu durum “erken dönem avcılığında kadının payının yok sayılamayacak kadar büyük” olduğunun kanıtı. Araştırmacılar tarih öncesi dönemlerde kadınların avcı nüfusunun %30 ila %50 arasını kapsadığını düşünüyor.

- Reklam -

Advance Science’de Female Hunters of the Early Americas (Erken Dönem Amerikasında Kadın Avcılar) adıyla yayınlanan makalenin sonuçları ilk insan topluluklarında cinsiyete dayalı iş bölümüyle alakalı eski bir soruyu cevaplasa da yeni sorulara da yol açtı. Ekip şimdi günümüze kadar gelen süreçte farklı topluluklardaki cinsiyete dayalı iş bölümünün zamanla nasıl avcılığı erkek uğraşı hâline getirdiğini anlamaya çalışıyor.

Yeni yapılan bu araştırma ile ilgili yorumlarınız neler? Cinsiyete dayalı iş bölümü algısının yavaş yavaş kırılacağını düşünüyor musunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşarak sohbete katılabilirsiniz.


* Peru Çöllerine Kazınmış 2.000 Yıllık Dev Bir Kedi Figürü Keşfedildi

Kaynak: UCDavis

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Saygı 2. Bölüm incelemesi blutv ercüment çözer

Saygı 2. Bölüm İncelemesi: Beklentiyi Düşürmekteki Fayda

Kayıp Rıhtım v4 Yeni Tasarım

Kayıp Rıhtım v4: Yeni Tasarım, Yeni Macera!