in ,

Rafael, 3D ile Yüzüne Yeniden Kavuştu: Mezardaki Gizem de Çözülmüş Oldu!

Rafael adıyla da bilinen Rönesans artisti Raffaello’nun yüzü 3D olarak yeniden yaratıldı. Böylece sanatçının mezarındaki gizem de çözülmüş oldu.

Rafael yüzü

Sanat tarihi dedektifçiliğiyle yeni bir buluşa imza atıldı. Rafael olarak da bilinen İtalyan ressam Raffaello Sanzio da Urbino’nun 500 yıllık istirahat yerindeki onlarca mezarın arasından kendisine ait olan mezar net olarak bulundu.

Rönesans döneminin üç büyüğünden birisi olarak anılan Rafael 37 yaşında, 1520 yılında yaşamını yitirmişti. 19. yüzyılda Rafael’in mezarı kazılmış ve kafatasının bir kopyası yapılmıştı. Bulunan bedenin gerçekten ona ait olup olmadığıysa belli değildi çünkü kazıda tam veya parçalanmış halde başka iskeletler de bulunmuştu. Bazıları Rafael’in öğrencilerine aitken kimilerinin kimliği hiç tespit edilemedi.

Sanatçının erken ölümü halk arasındaki inanca göre aktif gece hayatının bir sonucu olan frengiden; uzmanlar ise zatürreden öldüğünü düşünüyor.

rafael ressam

Roma Tor Vergata Üniversitesi’nin yürüttüğü çalışmayla inşa edilen 3D yüz başka sanatçıların çizdiği Rafael’lere ve sanatçının otoportrelerine son derece benziyor. Moleküler biyoloji uzmanı Mattia Falconi’nin yorumları şöyle:

“1833’te kazılan iskeletin Rafaello Sanzio’ya ait olduğuna dair net kanıt ilk kez elimizde. 3D model orijinal yüze en fazla %80 benzerlikte olabiliyor fakat sonucun kesinliği konusunda şüphemiz yok. Orada gömülü olduğunu bildiğimiz öğrencilere hiç benzemiyor ve bir yabancının Raphael’e bu kadar benzemesi de çok sıra dışı bir tesadüf olurdu.”

Rafael’in Mezarının Yeniden Kazılması Gündemde

Falconi ayrıca 3D modelle yaratılamayan tek yüz parçasının kulaklar olduğunu fakat Rafael’in uzun saçlarının kulaklarını kapatmasının şanslı bir durum olduğunu belirtti. İskeletin Rafael’e ait olduğunun kesinleşmesi ileri araştırmalar için de kapıyı açtı. Yeni incelemelerle sanatçının saç ve göz rengini de öğrenmek mümkün.

rafael mezar

Rafael’in iskeletinin yeniden kazılması için çalışmalar Koronavirüs pandemisi nedeniyle ertelenmişti. Falconi ilerleyen aylarda mezarı kazma şansları olursa Rafael’in portrelerinde kendisine biraz iltimas geçip geçmediğini öğreneceklerini belirtiyor:

“Elimizdeki 3D model, portrelerdeki göz ve ağzın kendisine ait olduğunu gösteriyor fakat burnu konusunda biraz kibar davranmış gibi. Rafael’in kendisini hep olduğundan biraz daha genç halde çizdiğini biliyoruz, bu model onu olduğu gibi görme imkanı yaratıyor.”

3D rekonstrüksyon teknolojisi ilerledikçe geçmişin büyük insanlarını oldukları gibi görebiliyoruz, sizin konuyla ilgili yorumlarınız neler? Kayıp Rıhtım Forum’da konuşalım.

* * *

* 55 Milyon Yıllık Fosil Baykuş Evrimi Hakkında İpuçları Veriyor

Kaynak: Barron’s

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

NOS4A2 3. Sezon İptal AMC

NOS4A2 3. Sezon İptal Edildi: Joe Hill Uyarlamasına Veda

The Batman - Robert Pattinson - Covid-19

The Batman Tekrar Ertelendi: Robert Pattinson Covid-19 Pozitif!