in ,

Safranbolu Bulak Mağarası’nda 175 Yıllık Gizemli Not: “Orada mısınız? Sizi Arıyoruz”

Safranbolu Bulak Mağarası’nın yüzlerce metre derinlerinde, Arap harfleriyle yazılmış 175 yıllık bir nota rastlandı: “Orada mısınız?”

Safranbolu Bulak Mağaras gizemli not

Karabük şehrinin Safranbolu ilçesinde yer alan Bulak Mağarası (Mencilis) gizemli bir nota ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin en büyük mağaralarından birisi olan Bulak’ın derinlerinde esrarlı bir nota rastlandı. 175 yıllık yazıda Arap harfleriyle, “İkiniz orada mısınız? Biz burada sizi arıyoruz,” yazıyor.

Karabük merkezine 8 kilometre uzaklıkta olan turistik bölgelerden Safranbolu’da bulunan Türkiye’nin en büyük dördüncü mağarası Bulak’ın 2.500 metresinde açıklanamayan bir nota rastlandı. 1845 yılına tarihlenen Arap harfleriyle yazılmış yazıda bir grup insanın birbirlerini aradığı anlaşılıyor.

Bir grup doğa araştırmacısının Bulak Mağarası’nda gerçekleştirdiği araştırma yeni bir keşfi ortaya çıkarttı. Cemil Belder, Cemal Özbek, Ümit Çolakoğlu ve Bahadır Öztürk’ten oluşan araştırmacı ekip yeraltının sırlarını keşfetmek ve doğal güzellikleri ortaya çıkartmak için 10 saat süren bir yolculuğa çıktı. Kameralarla ses ve görüntü kaydının da yapıldığı seferde yüzeyin 650 metre altına dek yaklaşık 3 bin metrekarelik zorlu bir ilerleyiş gerçekleştirildi. Mağaradaki ortalama sıcaklık 15 derece, nemin ise yüzde 70 seviyelerinde olduğu bildirildi.

Safranbolu Bulak Mağarası’nın Duvarında Açıklanamayan Bir Nota Rastlandı

Zaman zaman yürüyerek bazen de tırmanarak devam eden zorlu parkur esnasında yaşananlar kamera kayıtlarındaki yerini aldı. Araştırmacılardan Cemil Belder, inceleme sırasında mağaranın 2.150’inci metresinde duvarda Arap harfleriyle yazılmış bir nota rastladı.

Notu fotoğraflayarak kayıt altına alan araştırmacı, daha sonra bir hattat yardımıyla metni Türkçeye tercüme etti. 1261 (1845 Miladi) tarihli notta, “İkiniz orada mısınız? Biz burada sizi arıyoruz. Feyzi – İzzet” ifadesinin yer aldığı öğrenildi.

Safranbolu Bulak Mağaras gizemli not

Doğa Araştırmacısı Cemil Belder bu tuhaf keşif hakkında açıklamalarda bulundu:

“Yaptığım mağara araştırmasında en dikkat çeken detay 2 bin 150’nci metrede mağaranın sağ duvarına yazılan Osmanlıca harfler oldu. Yazıları gördüğümde ilk bakışta ne olduğunu anlayamadım. Daha sonra notta ne yazdığını araştırmak için fotoğrafladım. Safranbolu Tarihi çarşıda bulunan Türbealtı Cami görevlisi Hattat Usame Yakışır’ın okuma ve tercüme kısmında yeterli bilgiye sahip olduğu için kendisinden destek istedim.”

“Şaşırmamak Mümkün Değil”

Belder açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Hattattan aldığım tercüme karşısında kısa süreli şok yaşadım. Açıkçası sadece isim ve yıl tercümesi beklerken bir mesaj içeren yazı ile karşılaştım ve bunu beklemiyordum. Zaten bu duvarda eski yazılar görmek bile oldukça şaşırtıcı. Çünkü bu noktaya kadar bizler günümüzde yüksek pil kapasitesine sahip fenerler ile ancak ulaşabiliyoruz. O tarihte buraya kadar nasıl ulaşabildiler şaşırmamak mümkün değil.”

Bulak Mağarası (Mencilis) Hakkında

Karabük’ün Bulak Köyü sınırları içerisinde bulunan Safranbolu ile sınır olan Bulak Mağarası’nın girişi dik kayalar üzerinde. Mağaranın toplam uzunluğu 6.5 kilometre. Bugüne dek yalnızca 2.5 kilometresi haritalanan mağarada 380 metrelik bir yürüyüş parkuru turizm amaçlı hizmete açılmış durumda. Hidrojik aktifliğini sürdüren mağara, Türkiye’nin en büyük dördüncü mağarası konumunda. Sarkıtlar, dikitler, travertenler, göletler ve yer altı suyu kaynakları ile Bulak Mağarası dikkat çekici tabiat özellerine sahip.

Siz bu keşif hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu tarihi mağara nasıl olaylara şahitlik etmiştir? Kayıp Rıhtım Forum yorumlarında görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: İHA

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for nefarrias_bredd nefarrias_bredd dedi ki:

    Civar bölgeye az buçuk hakim birisi olarak bunun defineciler tarafından yazıldığına yemin edebilirim ama ispatlayamam.

  2. Avatar for melih melih dedi ki:

    Birbirlerini bulmuşlar mı acaba? Bulamamışlarsa cesette vardır 175 yıllık.

  3. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

    Haliyle komplo teorisine de açık bir durum: O yazıyı yazanlar arkadaşlarına not bırakan reptilianlar mı, yoksa repitilianlarla iletişime geçmeye çalışan insanların onlardan haber alamayan arkadaşları mı :stuck_out_tongue:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Yüzüklerin efendisi dizisi hobbit ten rengi

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Farklı Ten Rengindeki Hobbitlere Yer Verecek

Asteroid City: Yeni Wes Anderson Filmi

Asteroid City: Yeni Wes Anderson Filmi Hakkında Bilinen Her Şey