in ,

Tarihin En Eski Hikâyesi: Endonezya’daki 44 Bin Yaşında Mağara Resmi

Endonezya’da bir mağara duvarında bulunan 44 bin yaşındaki duvar resmi, tarihin ilk hikâyesini bizlere anlatıyor olabilir.

Tarihin En Eski Hikâyesi: Endonezya mağara resmi

Bizleri geçmişe doğru zaman yolculuğuna çıkartan mağara resimleri, insanlık tarihine dair pek çok hikâye anlatmayı başarıyor. Şimdiki hikâye ise dünyanın en eskilerinden birisi olabilir. Endonezya’da bir mağara duvarında bulunan resim 44 bin yaşında.

Duvar resminde, ellerinde mızraklar ve büyük olasılıkla ipler de tutan yarı insan, yarı hayvan yaratıklar bir bizonu avlarken görülüyor.

Kimi araştırmacılara göre bu duvar resmi, tarihin kaydedilmiş en eski hikâyesi olabilir.

Nature adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırma, Avustralya’nın Brisbane kentindeki Grifitth Üniversitesi’nden arkeologlar tarafından sunuldu.

Grifitth’ten arkegolog Adam Brumm, duvar resmini ilk olarak iki yıl önce, Endonezya’daki bir arkeolog arkadaşı, mağara geçidine ulaşabilmek için bir incir ağacını eğdiğinde görmüştü.

Mağaradaki duvar resmi en eskisi değil. Geçen yıl uzmanlar Güney Afrika’daki bir kaya parçasının üzerinde, 73 bin yıl önceye tarihlenen “insanoğulunun en eski çizimini” bulmuşlardı.

Duvar Resminin Hikâyesi

Duvar resmi, Güneydoğu Asya’da bulunan Borneo Adası’nın doğusundaki Sulawesi Adası’nın güneyinde bulunan Leang Bulu’Sipong 4 adlı mağarada bulundu.

Çizimin genişliği beş metreyi buluyor ve anoa adı verilen bir tür bizon ve Sulawesi’de bulunan türdeki yaban domuzlarını tasvir ediyor.

endonezya magara resmi

Yanlarında ise, insan gibi görünen, ancak kuyruk ve boynuzlu figürler bulunuyor.

Resmin bir kısmında, bir anoanın etrafı, ellerinde mızrak tutan bu insansı figürler tarafından sarılmış halde görülüyor.

Adam Brumm konuya dair şöyle konuşuyor:

“Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim. Yani, bu bölgedeki birkaç yüz duvar resmini görmüştüm, ancak hiç böyle bir avlanma sahnesine denk gelmemiştim.”

Ancak diğer araştırmacılar, çizimde tek bir hikâyenin anlatıldığı tezine soğuk bakıyor ve daha uzun bir sürede yapımı bitirilmiş bir dizi duvar resmine ait olabileceğini söylüyor.

Durham Üniversitesi’nden arkeolog ve duvar resmi uzmanı Paul Pettit ise şu şekilde konuşuyor:

“Bunun bir avlanma sahnesi olup olmadığı tartışmaya açık.”

Yapılan Analizler Resmin Yaşını 44 bin Olarak Gösterdi

Araştırma ekibi, resmin üzerinde zamanla oluşmuş patlamış mısır adlı kireçtaşını analiz etti.

Mineraldeki radyoaktif uranyum yavaş yavaş çürüyüp, toryuma dönüşüyor. Dolayısıyla ekip, bu unsurlardaki farklı izotop düzeylerini ölçtü.

Sadece Sulawesi Adası’nda duvar resmi olan 242 mağara ve sığınak bulunuyor ve her yıl yeni eserler keşfediliyor.

Bulunan En Eski Resim Değil, Ancak “Hikâye” Olabilir

Bulunan çalışma tarihteki en eski duvar resmi olmayabilir, ancak araştırmacılar bulunan en eski hikâye olabileceğine inanıyor.

Nature’da yayımlanan çalışmada konuya dair şöyle konuşuldu:

“Daha önce Avrupa’da bulunan duvar resimleri 14 ila 21 bin yıla tarihlendi ve dünyanın eski, anlatımlı sanat eserleri olarak değerlendiriliyordu.”

Sulawesi’de bulunan resim, aynı zamanda bilinen en eski hayvan çizimi olabilir.

Geçen yıl Borneo Adası’nda bulunan ve dünyanın en eskisi olduğu düşünülen mağara resmi, en az 40 bin yıl öncesine tarihlenmişti.

Konuya dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Taş Devri İnsanları Mağara Resimlerini Eğlenmek İçin mi Yapıyordu?

Kaynak: BBC Türkçe

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Mağaralara böyle resim çizmelerinin amacı nedir acaba ?

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Watchmen Sezon 2

Watchmen Dizisine 2. Sezon Gelecek mi?

Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker Filmine İlk Yorumlar Gelmeye Başladı