in

Viking Mezarı Keşfettiler: Evlerini Restore Eden Norveçli Aileye Dev Sürpriz

Evlerini yeniden restore etmeye karar veren Norveçli çift, evlerinin zeminini kazdıklarında 1.000 yıllık Viking mezarı ile karşılaştı.

Viking Mezarı Noveç Aile

Evlerinin zeminini yeniden döşemeye karar veren Norveçli bir çift ilginç bir keşfe imza attı. Ülkenin Kuzey’indeki Bodø şehrinin yakınlarındaki evlerinin parkesini yenileyen aile, şans eseri bir Viking mezarı ile karşılaştı.

Altında Viking çağından kalma birden fazla nesne bulunan ev için uzmanlar bir Viking mezarı olduğunu düşünüyor. Geniş çaplı bir kazı çalışması halihazırda yürütülüyor ve kalıntıların çok önemli olduğu söyleniyor.

Çift Kuzey Norveç’teki, Bodø kentinin yakınlarında yer alan aile evlerinin parkesini yenilerken filmlerde rastlanabilecek bir keşfe imza attı. İkili zeminin altına izolasyon çalışması yaptıkları sırada üstünde tuhaf işlemelerin bulunduğu kayalara denk geldiler. Merakları ışıkta parlayan yuvarlak bir objeyle karşılaştıklarında daha da arttı. Bulduklarının eski olduğunun farkındaydılar çünkü ev 1914’te yapılmıştı ve parkeler de o zamandan beri yerinden oynatılmamıştı. Ev yüz yıldan fazla zamandır aynı aileye aitti.

Viking Mezarı Noveç Aile

Buldukları parlak objenin yuvarlak şeklini görünce ilk olarak bir oyuncak arabanın tekerleği olduğunu düşünen çift ancak bir süre sonra ellerindekinin tarihi olabileceğini fark ettiler. Biraz daha kazdıktan sonra demirden bir balta başı ve eski olduğu belli olan diğer metalik objeler buldular, evin sahibi Mariann Kristiansen, “O ana kadar bulduklarımızın ne olduğunu hiç anlamamıştık,” diyor.

Norveç Demir Çağı’ndan Kalma Viking Mezarı Tesadüfen Bulundu

Çift bulduklarının incelenmesi için yerel yetkililer ve uzmanlarla etkileşime geçtikten sonra eve gelen arkeolog Martinus Hauglid çifte muhtemelen Norveç Demir Çağı’ndan kalma bir mezar bulduklarını söylüyor. Demir Çağı Vikinglerin İskandinavya’yı yönettiği döneme verilen ad. Hauglid çiftin 950-1050 tarihleri arasından kalma bir balta bulduklarını ve parlayan cam boncuğun da aynı tarihlerden olduğunu belirtiyor.

Viking Mezarı Noveç Aile

Çiftin en üstte buldukları taşların ise mezarın anıt kısmı olduğu düşünülüyor. Vikinglerin anıt-mezar adetleri gömünün üzerine taş ve kaya koyarak mezarın yerini belli edecek şekilde bir çıkıntı oluşturmaktı.

Martinus Hauglid çifti keşifleri için tebrik etti ve hemen yetkililere ulaşarak iyi iş çıkarttıklarını belirtti. Arkeolog 30 yıllık iş hayatında ilk kez bir evin altında böyle bir keşfin yaşandığını söylüyor. Arkeologlar mezarı incelemeye başladı ve Norveç Kanunu’na göre, “1537 yılından önceye ait her şey otomatik olarak korunma altında” kabul ediliyor. Çiftin bulduğu nesneler korunması için bir müzeye aktarılacak.

Viking

Ev 100 yıl önce inşa edildiğinde ailenin bir mezarın üstünde olduklarını bilmediği tahmin ediliyor. Uzmanlar ailenin muhtemelen bazı nesneler bulup çöpe attıklarını düşünüyor.

Olaya dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Karantinadan Sıkıldı, Evinin Altındaki 120 Yıllık Gizli Tüneli Keşfetti

Kaynak: Ancient Origins

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Killer of the Flower Moon - Martin Scorsese

Killers of the Flower Moon Krizi Çözüldü: Martin Scorsese’ye Apple Sponsor Oldu

winston john wick

John Wick 3 Filmindeki Cevapsız Winston Detayı