in

Artvin’de Kitap Görünümündeki Kütüphane Hizmete Başladı

Artvin’deki Çoruh Üniversitesi kitap görünümünde şahane bir kütüphaneye kavuştu!

Bu zamana kadar dünyanın çeşitli yerlerinden kütüphane haberleriyle karşınızda olduk. Birçoğu tasarımı  ve yenilikçi yapısıyla konuşulmayı oldukça hak ediyordu. Kimisi de içeriğinin zenginliğiyle ağzımızın suyunu akıtıyordu. Nihayet heyecan verici tasarımıyla bir kütüphane haberini de ülkemiz topraklarından yapabildiğimiz günleri gördük.

Artvin’deki Çoruh Üniversitesi artık kendi sıra dışı kütüphanesine sahip! Üniversite bünyesindeki bu kütüphane, üç kitabın masa üzerine konumlandırılmış görünümüyle dikkat çekiyor. Yapımına 2015 yılında başlanan bina, 12 milyon liraya mal olmuş.

37 bin 576 adet basılı yayın bulunan kütüphanede; CD, DVD gibi kitap dışı materyal sayısının ise 92 olduğunu ifade edildi.

Üniversite rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki kütüphane hakkında şu açıklamayı yaptı:
“Merkez kütüphanede personel ve öğrencilerimizin herhangi bir mekandan erişebilecekleri 39 online veri tabanı aracılığı ile 53 bin 492 elektronik dergi, 4 milyon 163 bin 792 elektronik kitap, 4 milyon 151 bin 418 uluslararası tez, 100’ün üzerinde ülkeden 3 bin 597 gazete ve 3 bin 894 popüler dergi bulunmaktadır. Bu elektronik kaynaklara bilgisayar, tablet ve mobil cihazlar aracılığıyla ulaşmak mümkün.”

“Kitap şeklinde dizayn edilmiş bir kütüphane. Bu, görsel anlamda şehrimize ve üniversitemize değer katıyor. Buradakinin benzeri olmasa da son zamanlarda bu tarzda inşa edilmiş kütüphanelerimiz giderek artıyor. Bizim amacımız buradaki öğrencilerimizin memnuniyetini artırmak. Ders çalışma, kaynaklara ulaşma, veri tabanlarına ulaşma imkanlarını artırmak. Bu anlamda kütüphanemiz büyük önem taşıyor. Milli Eğitim ve Valilik ile yapacağımız anlaşma çerçevesinde burayı Milli Eğitim bünyesindeki öğrencilerimize de açmak istiyoruz.”
Günlük ortalama 1,200 öğrencinin faydalandığı kütüphanenin tanıtım videosu ise şu şekilde:

Dileriz başta üniversitelerimiz olmak üzere kütüphanelerimiz hem tasarım hem de içerik anlamında bu şekilde gelişmeye devam eder.

Kaynak: Star

Oyla!

8 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Marius Marius dedi ki:

  Bizi Artvin’e çekmeye çalışıyorlar ama başaramazlar!

 2. Avatar for Furkan_Sayin Furkan_Sayin dedi ki:

  Gayet güzel olmuş ama kitaplar modern tarzda değilde eski ciltli kitap şeklinde olsa daha şahane olmaz mıydı ?

 3. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Başardığı vardır abi güzel reklam çalışması. Tebrik etmek lazım. :smiley:

 4. Avatar for bluesedai bluesedai dedi ki:

  Artvin 23. tercihimdi valla üzüldüm şimdi…

 5. Avatar for Cyrist Cyrist dedi ki:

  Heyt be güzel memleketim. Gözlerim yaşardı :blush:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

3 cevap daha var.

Duolingo “Klingonca” Kursunu Yayınladı

Zarların Efsunlu Dünyasında Geçen Yerli Bir Kısa Film: “Kemik” (Windfall)