in

2021’in İlk Meteor Yağmuru 3-4 Ocak Gecesinde Gerçekleşecek

2021 yılı meteor yağmuru ile başlıyor. 3-4 Ocak gecesinde gerçekleşecek Quadrantid Göktaşı Yağmuru’nu gözlemlemek için ışık kirliliğinden uzak bir ortam gerekiyor.

2021 Meteor Yağmuru izle
- Reklam -
- Reklam -

2021’in ilk meteor yağmuru için tarih ortaya çıktı. 3-4 Ocak gecesinde başınızı gökyüzüne kaldırmak için bir yeni sebebiniz var!

Meteor yağmurları az rastlanan bir gök olayı değil. Ancak denk geldiğinizde izlemesi son derece keyifli olabiliyor. Atmosferin üst tabakalarına temasla kızışan meteorların adeta bir yağmur görünümü aldığı bu olayda, kalabalık gruplar halinde göktaşlarının yolculuklarına şahitlik ediyoruz.

2021’in ilk meteor yağmuru da 3-4 Ocak gecesinde gerçekleşecek. Quadrantid Meteor Yağmuru olarak anılan olayı gözlemlemek için ise ışık kirliliğinden uzak bir ortam gerekiyor.

- Reklam -

2020 bütün dehşetiyle gerimizde kalmışken yepyeni bir yıla başladık. Bu yılın ilk dikkat çekici gök olayı ise hemen yılın ilk haftasında karşımıza çıkıyor. Birçok astronomi tutkununun merakla beklediği yağmurlardan ilki için önümüzdeki pazar gününün erken saatlerinde gerçekleşecek. Meteor Yağmuru, Perseid ve Leonid meteor yağmurları kadar popüler olmasa da yine de dikkatleri cezbetmeyi başarıyor.

2021 Yılının İlk Meteor Yağmurun Gözlemlemek İçin Işık Kirliliğinden Uzak Bir Ortam Gerekiyor

Gök olaylarının en büyük düşmanı olan “ışık kirliliği” 3-4 Ocak gecesinde de gözlemcileri bir hayli zorlayacak. Özellikle sokağa çıkma yasağı nedeniyle insanların bu olaya şahitlik etmek için daha sakin bir yere gitmesi de bir hayli zor olabilir.

2021 Meteor Yağmuru izle

- Reklam -

Ay’ın fazlasıyla parlak olacağı saatlerde gerçekleşecek olan yağmuru izlemek bir hayli zor olacak. Ek olarak bu meteor yağmurunun diğerlerinin aksine yalnızca birkaç saat süreceğini de hatırlatalım. Saatte 100’den fazla meteorun oluşturacağı bu yağmuru izlemek için ise ışık kirliliğinden kaçınmak şart.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Astronomi Laboratuvarı’nın rehberine göre, bu yılın ilk meteor yağmurunu gözlemleyebilmek için “saat gece yarısını geçtikten sonra kuzeydoğudan yükselecek olan Çoban Takımyıldızı ve Büyükayı Takımyıldızı bölgelerine” bakmamız gerekiyor.

Peki siz bu olayı gözlemleyebilecek bir konumda mısınız? Gece için gözlem planınız var mı? Daha önce gerçekleşen meteor yağmurlarından kaydedebildiğiniz görüntüler mevcut mu? Kayıp Rıhtım Forum yorumlarında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Cnet

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Bu seferki görüş alanımın içinde fakat tam karşıdaki sokak lambasıyla konuşmam lazım. :smiley: :smiley:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Tom Hanks Marvel Filmleri

Tom Hanks, Marvel Filmlerinin Sinema Salonlarını Kurtaracağına İnanıyor

Ece Temelkuran Yeni - Bu da Geçer

Ece Temelkuran Yeni Yayınevi ve Yeni Kitabı ile Karşımızda: Bu da Geçer