in

8,8 Milyar Yıl Öncesinden Gelen Bir Sinyal Tespit Edildi: Evrenin Geçmişine Dair Önemli Bilgiler Keşfedilebilir

Bilim insanları 8,8 milyar yıl öncesinden gelen bir sinyal tespit etti. Hidrojen atomları tarafından yayılan bu radyo sinyali, evrenin geçmişine ışık tutulabilir.

8,8 Milyar Yıl Öncesinden Gelen Sinyal Tespit Edildi
- Reklam -

Gökbilimciler derin uzayda sinyal arama adına yeni bir rekor kırdılar. Hindistan’ın Pune kentindeki Dev Metrewave Radyo Teleskobu’nu kullanan bilim insanları, hidrojen atomları tarafından yayılan bir radyo sinyali tespit ettiler. 8,8 milyar öncesinden geldiğine inanılan sinyal, şimdiye dek bu türden tespit edilen en uzak radyo sinyali olma özelliğini taşıyor.

Hidrojen elementi kozmosun temel yapı taşıdır. İster yüklü çekirdeğine kadar sıyrılmış olsun, ister bir moleküle yığılmış olsun, varlığının doğası size evrenin en geniş ölçeklerdeki özellikleri hakkında birçok şey söyleyebilir. Bu nedenle gökbilimciler, nerede bulunursa bulunsun bu elementten gelen sinyalleri tespit etmekle oldukça ilgililer.

Kanada’daki McGill Üniversitesi ve Hindistan Bilim Enstitüsü’nden araştırmacılarca yapılan yeni keşif, şu anda 13,8 milyar yaşında olduğu tahmin edilen evrendeki en erken anlardan bazılarına heyecan verici bir bakış sunuyor. Kanada’daki McGill Üniversitesi’nden kozmolog Arnab Chakraborty, yeni radyo sinyali tespiti ile ilgili şunları söyledi:

- Reklam -

“Bir galaksi farklı türde radyo sinyalleri yayar. Şimdiye kadar bu özel sinyali yalnızca yakındaki bir galaksiden yakalamak mümkündü ve bilgimizi Dünya’ya daha yakın olan galaksilerle sınırlıydı.”

8,8 Milyar Yıl Öncesinden Gelen Sinyal Tespit Edildi

Galaksiden gelen radyo sinyalinin görüntüsü

Atomik hidrojenin yaydığı radyo sinyalinin 21 santimetre uzunluğunda bir ışık dalgası olduğu belirtildi. Ancak bu tür uzun dalgalar pek enerjik olmadığından dolayı ışık da aynı şekilde yoğun olmuyor. Bu da uzaktan algılanmalarını zorlaştırıyor. Şimdiye kadar bu yöntemle tespit edilen en uzak sinyal 4,4 milyar ışık yılı uzaklıktaydı.

- Reklam -

8,8 Milyar Yıl Öncesinden Gelen Radyo Sinyali Aynı Zamanda Samanyolu Galaksisi Hakkında da Yeni Bilgiler Sunabilir

Teleskop tarafından tespit edilmeden önce 21 santimetrelik emisyon çizgisi, kat ettiği geniş mesafe nedeniyle ışığın kırmızıya kayması olarak tanımlanan 48 santimetreye yayılarak gerilmişti. Ekip, SDSSJ0826+5630 adlı uzak bir yıldız oluşturan galaksiden gelen sinyali tespit etmek için yerçekimsel mercekleme kullandı. Yerçekimsel mercekleme, ışığın teleskoplarımız ile orijinal kaynak arasında oturan devasa bir nesneyi çevreleyen kıvrımlı alanı takip ederek büyütüldüğü ve etkili bir şekilde devasa bir mercek görevi gördüğü yerdir. Hindistan Bilim Enstitüsü’nden astrofizikçi Nirupam Roy çalışmayı şu şekilde açıkladı:

“Bu özel durumda, hedef ile gözlemci arasında başka bir büyük kütleli cismin, başka bir galaksinin varlığıyla sinyal bükülüyor. Bu da etkin bir şekilde sinyalin 30 kat büyütülmesiyle sonuçlanıyor ve teleskopun onu yakalamasına izin veriyor.”

8,8 Milyar Yıl Öncesinden Gelen Sinyal Tespit Edildi
Yerçekimsel merceklemenin nasıl çalıştığını gösteren bir çizim

Bu çalışmanın sonuçları, evrenin geçmişine ışık tutacağı gibi astronomlara yakın gelecekte başka benzer gözlemler yapabilmeleri için de bir umut verecektir. Araştırmacılar Royal Astronomical Society adlı bilimsel dergide yayımladıkları makalelerinde, bu son bulguların “yakın gelecekte mevcut ve yaklaşmakta olan düşük frekanslı radyo teleskoplarıyla nötr gazın kozmik evrimini araştırmak için heyecan verici yeni olasılıklar açacağını,” yazdı.

Yeni keşif hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilir, ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Kxan

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Gelen sinyal şu:

    OL!


    Bkz: Asimov - Son Soru

  2. Avatar for Ezheret Ezheret dedi ki:

    Ya da Logos(Ol!) sinyali olmasın? Yazıldığı gibi: “Logos ibtida’da var idi, Logos Tanrı nezdinde idi ve Logos Tanrı idi” sinyali ?

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Jason Pearson 52 Yaşında Hayatını Kaybetti

Ünlü Çizgi Roman Serisi “Body Bags”in Yaratıcısı Sanatçı Jason Pearson 52 Yaşında Hayatını Kaybetti

Uçuş 416 - T.J. Newman

T.J. Newman İmzalı Gerilim Romanı “Uçuş 416” Türkçe Raflarında