in

Etle Beslenen ‘Akbaba Arıları’nın Sırrı Çözüldü: Bağırsakları Sırtlanları Aratmıyor

Akbaba arıları hakkındaki yeni araştırma, leşle beslenen bu hayvanların sindirim sistemlerindeki sırrı ortaya çıkarttı.

akbaba arıları araştırma
- Reklam -
- Reklam -

Akbaba arıları hakkında yapılan yeni araştırma, leşle beslenen bu arıların sindirim sistemlerine dair yeni detayları ortaya koydu.

Leş arıları olarak da bilinen Trigona cinsindeki akbaba arıları, çoğunlukla Güney Amerika’da yaşayan iğnesiz arı türünün küçük bir grubunu oluşturuyor. Bir grup araştırmacı leşle beslenen bu hayvanların bağırsaklarının nasıl evrimleştiğini inceledi.

Bilim insanları, et yiyen “akbaba arılarının” bağırsak mikrobiyomunda yaşayan bakterileri ortaya çıkarttı. Buna göre akbaba arılarının bağırsaklarında akbaba ve sırtlan gibi leşçil hayvanlarda bulunan bazı bakterilerin bulunduğu tespit edildi.

- Reklam -

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Riverside Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve New York eyaletindeki Cornell Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, Kosta Rika’da beslenme şekilleri ciddi şekilde değişen arıları masaya yatırdı.

Akbaba Arıları Hakkında Yapılan Araştırma Yeni Detayları Ortaya Çıkardı

Dünyada yalnızca etle beslenen ve hepsi de akbaba arısı olan üç çeşit iğnesiz arı türü bulunuyor: Trigona hypogea, Trigona crassipes ve Trigona necrophages. Fakat çalışmada aynı anda hem et yiyen hem de polenle beslenen arılar olduğu da kaydediliyor.

Geçen günlerde mBio Journal adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırma, hem polen hem de etle beslenen arılarla, yalnızca polenle beslenen arların bağırsak mikrobiyomlarının yapılarını karşılaştırdı.

akbaba arıları araştırma sindirim sistemi

Balarılarının, yabanarılarının ve iğnesiz arıların bağırsaklarında yaklaşık 80 milyon yıldır aynı 5 temel mikrop yer alıyor. Araştırmacılar, bu yapıyı temel alarak akbaba arılarının bağırsak yapılarının nasıl farklılık gösterdiğini inceledi.

Araştırmacılar, akbaba arılarının bu 5 temel mikroptan bazılarını kaybettiğini, çoğu arının da daha fazla asit üreten bir bağırsak yapısının bulunduğunu gözlemledi.

- Reklam -

Riverside Üniversitesi’nden çalışmanın yazarı Quinn McFrederick şu ifadeleri kullandı:

“Akbaba arısının mikrobiyomu asit seven bakteriler bakımından zengin. Bu bakteriler akrabalarında bulunmuyor.”

“Bu bakteriler akbabalarda, sırtlanlarda ve diğer leşçil hayranlarda gözlemleniyor. Büyük ihtimalle de onları leşlerde oluşan patojenlerden koruyor.”

Bilim insanları ayrıca polenle ve leşle beslenen arıların, sadece polenle ya da yalnızca leşle beslenen arılara kıyasla daha farklı bağırsak bakterilerine sahip olduğunu belirtti.

Akbaba arılarda tespit edilen bakterilerden biri de Lactobacillus. Bu bakteri insanların yediği çoğu mayalı gıda da bulunuyor.

Siz bu arı türü hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşarak sohbete dahil olabilirsiniz.

Kaynak: The Independent

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Gorillaz Filmi netflix

Gorillaz Filmi Geliyor: Damon Albarn, Netflix Projesinin Yolda Olduğunu Duyurdu

Korkuyu Bekleyenler - Zeynep Çolakoğlu ve Hakan Balcı

Korkuyu Bekleyenler: Hakan Balcı ve Zeynep Çolakoğlu’ndan Karanlık Hikâyeler