Akınsoft’un Konya’da Ürettiği Robot Giderek “İnsansı”laşıyor!

Akınsoft'un kurduğu AkınRobotics firmasının Konya'da ürettiği ve İnsansı Robot Projesi'nin bir parçası olan Akıncı-4'ten yeni gelişmeler var! Robot prototipine yeni bir yüz eklendi. Robotun mimik ve yürüme kabiliyeti de artırıldı.

Yerli imkânlarla Konya’daki Akınsoft firmasınca kurulan “AkınRobotics” fabrikasından haberler var. Burada üretilen insansı robotlar artık tam manasıyla insansı bir yüze sahip olacak. Mimik ve yürüme kabiliyetleri de son gelişmelerle artırıldı.

İnternet de kullanan bu robot, tatma hariç 4 duyuyu kullanabilecek, yapay zekâ ile birlikte insanları tanıyıp cevap veriyor.

“AkınRobotics” fabrikasında tasarlanan ve yeni yüzüne kavuşan insansı robot, içindeki yüz motorlarıyla insan mimiklerini yapabiliyor. Ayrıca yürüme, yön değiştirme, basamak çıkma gibi hareketleri de gerçekleştirebiliyor. ‘Akıncı-4’ adı verilen bu robot, “Mini Ada” adlı diğer robotlarla da sembolik de olsa bir sohbet sürdürebiliyor.

Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür Akın’ın açıklamaları şöyle:

“İnsansı robotlarımız ‘Akıncı-4’ ile ‘Mini Ada’nın barındırdıkları yapay zekâ sayesinde birbirleri ile olan sohbetine tanıklık ediyoruz. ‘Akıncı-4′ sahip olduğu eklem yapısıyla başta yürüme faaliyeti olmak üzere insansı hareketleri çok rahat gerçekleştirebiliyor. Tatma hariç 4 duyuyu kullanabiliyor, interneti kullanabiliyor ve yapay zekâ sayesinde de insanları görüp tanıyabiliyor, onlara cevaplar verebiliyor’.’

İnsansı robot olarak tasarlanan Akıncı-4’te, kolay hareket edebilmesi için 41 eklem noktası var. 7 dile hâkim olan Akıncı-4, yapay zekâ ve görüntü işleme yazılımı ile sohbet edebiliyor, 3 boyutlu görebiliyor, insanları tanıyor, yaş ve cinsiyet analizi yapabiliyor. Derin öğrenme özelliğine sahip insansı robot, farklı sektörlerde de görev alacak şekilde programlanabiliyor.

“Akıncı-4’ün Konuşması İçin Çalışıyoruz”

9 yıldır robotik sistemler üzerine çalışan Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın sözlerine şöyle devam etti:

“Sahip olduğu esneklik sayesinde Akıncı-4, insan hareketlerini çok rahat bir şekilde yapabiliyor. İnsan anatomisine uygun yürüyebiliyor. Üzerindeki yazılımından donanımına kadar her şey tamamen yerli olarak kendi fabrikamızda üretildi. Yine üzerinde bulunan 100’ün üzerinde sensör sayesinde Akıncı-4, dışarıdan bilgi alıyor ve görüntüleme yapabiliyor. İnsan tanıma sistemi sayesinde de 3 milyonun üzerinde kişiyi tanıyarak hafızasına kaydediyor. Akıncı-4’ün yakın zamanda da koşması için elimizden geleni yapıyoruz.”

Siz bu gelişmeyi nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın!

GÖZ ATIN  Kara Delik Fotoğrafını Görüntüleyen Ekip 'Bilim Oscar'ını Kazandı

* * *

* 2020’de Bir Asteroit Dünya’ya Çarpabilir, NASA İzlemede

Kaynak: Sputnik

Etiketler:  

Akınsoft’un Konya’da Ürettiği Robot Giderek “İnsansı”laşıyor! için 4 yorum

 1. narpal dedi ki:

  Uğraşıyorlar çabalıyorlar takdir ediyorum ama gereğinden fazla şişiriyorlar yaptıkları işi. Haber ile ilgili videoyu ekleyim. İnsan maskesi takınca mimik mi olmuş oluyor.


 2. Husey dedi ki:

  Mass effect andromeda geldi aklıma :smile: sonradan güncelleme şart.
  450


 3. Agape dedi ki:

  Her şey iyi hoş da bi acayip bakıyor arkadaş… Gözlerim bu acayip oldu.


 4. zafer511 dedi ki:

  Robotun üzerinde laptoptan sökülmüş anakartı görünce izleme hevesim kaçtı


Akınsoft’un Konya’da Ürettiği Robot Giderek “İnsansı”laşıyor!

Akınsoft’un kurduğu AkınRobotics firmasının Konya’da ürettiği ve İnsansı Robot Projesi’nin bir parçası olan Akıncı-4’ten yeni gelişmeler var! Robot prototipine yeni bir yüz eklendi. Robotun mimik ve yürüme kabiliyeti de artırıldı.

 

 

Başa dönün
Daha fazla Bilim
Şempanzelerin Kültürü Yok Olmak Üzere

Yapılan bir çalışmada insanların, şempanzelerin davranış kültürlerini yok ettikleri tespit edildi.

Kapat