in

Amazon’un Sesli Asistanı Alexa, Ölen İnsanların Seslerini Kopyalayacak

Alexa, bir dakikalık ses kaydıyla kişinin taklidini başarıyla gerçekleştirebiliyor. Amazon’un sesli asistanı, ölen insanların seslerini geri getirebilir.

alexa olu sesleri

Alexa, ölen insanların seslerini geri getirebilecek bir özellik üzerinde çalışıyor. Amazon’un ünlü sesli asistanı, çarpıcı bir haberle gündeme geldi.

Geçen günlerde gerçekleşen re:MARS konferansı, teknolojideki son gelişmeleri göstermekle birlikte Amazon’un sesli asistan sistemi Alexa için yapılan son güncelleştirmeleri de ortaya çıkardı. Tanıtımda bir dakikalık ses kaydından sonra Alexa’nın sesi dinletilen kişiyi taklit edebildiği gösterildi.

Amazon’un dünya genelindeki yapay zekâ, otomaton, robotik ve uzay teknolojilerindeki son gelişmeleri paylaşmak üzere gerçekleştirdiği re:MARS etkinliği gerçekleştirildi. Las Vegas’ta düzenlenen konferans bilimin ve teknolojinin sorunlarına çözümler ararken aynı zamanda mevcut ilerlemeyi de gözler önüne seriyor. Konferansın en dikkat çeken oturumlarından biri de Amazon’un yapay zekâ programı Alexa’nın ses taklit sistemi oldu.

Programdaki videoda küçük bir çocuğun, “Alexa, büyükannem ‘Oz Büyücüsü’ kitabını okumayı bitirebilir mi?” diye sormasının ardından Alexa, kendi programladığı büyükannesinin sesi ile kitabı okumaya başlıyor. Alexa programından Rohit Prasad ise daha sonrasında şu açıklamalarda bulunuyor:

“Gördüğünüz gibi Alexa’nın kendi sesi yerine, kitabı okuyan çocuğun büyükannesinin sesiydi.”

“Alexa Sevdiklerinizin Anısını Sonsuza Dek Sürdürecek”

Diğer taraftan Alexa’nın ses taklit becerisi önceden de ünlülerin sesleri ile konuşmasıyla dikkat çekmişti. Shaquille O’Neal ve Melissa McCarthy gibi ünlüler Alexa bünyesinde konuşmuş ancak yapay zekânın bu sesleri taklit etmesi için saatlerce süren ses kayıtlarının sisteme girilmesi gerekmişti. Prasad konferans sırasında bu problemin üstesinden “konuşma-yaratıcı paternlerle değil, ses-dönüştürücü paternlerle” geldiklerini açıklıyor. Daha sonrasında ise bu teknolojinin sadece bir dakikalık ses kaydı ile inanılmaz doğrulukta konuşmalar gerçekleştirebileceğini de söylüyor.

alexa ölü sesleri yapay zeka amazon

Bununla birlikte şirketin bu teknolojiyi tanıtması ise oldukça ilginç bir noktadan yapılıyor. Prasad geçmişin aslında hiçbir zaman ölmeyeceği vurgusunu yapıyor ve ekliyor:

“Hiç şüphesiz yapay zekânın altın çağında yaşıyoruz. Hayallerimiz ve bilim kurgu gerçeğin kendisi oluyor.”

Konferansta yeni teknolojik nokta için daha detaylı bir açıklama ise yapılmadı. Bütün Alexa sistemleri için yerleşik bir geliştirme mi yoksa sadece belirli ürünlere özel olarak çıkacak yeni bir sürüm mü olacağı belirsizliğini koruyor.

Alexa son olarak 10 yaşındaki bir çocuğun hayatını tehlikeye attığı bir olayla gündeme gelmişti.

Siz Amazon’un yeni teknolojik atılımı konusunda ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Variety

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Viyana, Dünyanın En Yaşanabilir Şehri Unvanını Geri Aldı

Dünyanın En Yaşanabilir Şehri “Viyana” Seçildi

Albrecht Dürer çizim

Yüzlerce Yıldır Keşfedilmeyi Bekleyen Bir Albrecht Dürer Çizimi Gün Yüzüne Çıkmış Olabilir